Młodzież z programu ADAMED SmartUP zmienia świat!
14 grudnia 2015
Trójka laureatów programu ADAMED SmartUP – Olga Grudniak, Filip Krawczyk i Marcin Pitek, wraz z kolegami z zespołu prowadzonego przez prof. Michała Obuchowskiego z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUM, pracuje nad rozwiązaniem problemu antybiotykoodporności bakterii. Wyniki prowadzonych przez nich badań pozwolą na stworzenie nowej metody terapii, która będzie alternatywą dla antybiotyków.
Projekt młodych badaczy z Trójmiasta, zakłada modyfikację bakterii Escherichia coli, tak, aby wytwarzały one pożądaną biomolekułę, która będzie niszczyć́ komórki patogenu. Badania rozpoczęto od opracowania biomolekuły zdolnej do walki z gronkowcem złocistym, ale projekt zakłada stworzenie kolejnych – dostosowanych do innych patogenów.
Nowa terapia pozwoli na zwiększenie szans na skuteczne wyleczenie z zakażenia. Co więcej, nie będziemy mogli się na nią uodpornić – jak ma to obecnie miejsce w przypadku antybiotyków, które po pewnym czasie „przestają działać”. Nowa terapia sprawi także, iż nie nastąpi problematyczne uszkodzenie naturalnej mikroflory człowieka – obszar działania białka będzie ograniczony, dzięki czemu zniszczy tylko komórki gronkowca bez szkody dla pacjenta.
Serdecznie gratulujemy młodym naukowcom ich odkrycia i życzymy kolejnych sukcesów, a wszystkich zainteresowanym podążeniem ich śladami, zachęcamy do udziału w drugiej edycji programu ADAMED SmartUP.
Pozostałe aktualności
Zakończenie 6. edycji programu ADAMED SmartUP w Wietnamie
Dobiegła końca 6. edycja programu ADAMED SmartUP w Wietnamie, realizowanego przez Fundację Adamed we...
Zakończyliśmy I etap rekrutacji do 11. edycji programu ADAMED SmartUP
W niedzielę, 4 maja 2025 roku, zakończyliśmy rejestrację do 11. edycji programu ADAMED SmartUP....
Za nami 6. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP
W dniach 12–13 kwietnia w Warszawie odbył się 6. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP....
Idzie nowe! Właśnie ruszyła rekrutacja do 11. Już edycji programu Adamed SmartUp
Z jakimi wyzwaniami mierzą się osoby niewidzące? Jak możemy wspierać seniorów w codziennym funkcjonowaniu?...