Znamy laureatów II edycji ADAMED SmartUP

12 września 2016

Blisko 3 500 zarejestrowanych uczestników, 14 wyjątkowych naukowych zagadek i 50 uczestników innowacyjnego obozu naukowego – te liczby najlepiej obrazują sukces drugiej edycji programu naukowego ADAMED SmartUP. 12 września, podczas uroczystej gali w warszawskim Centrum Nauki Kopernik zaprezentowano dziesięcioro tegorocznych laureatów programu.

Zwycięzcy ADAMED SmartUP objęci zostaną programem indywidualnych konsultacji edukacyjnych, w ramach których znakomici polscy i zagraniczni eksperci oraz naukowcy opracują, a także poprowadzą dla każdego z uczniów indywidualny program zajęć dostosowany do możliwości, potrzeb i aspiracji laureatów.

 

 

Nagrody wręczyli przedstawiciele Rady Naukowej Programu, a wśród gości znaleźli się reprezentanci najlepszych polskich uczelni wyższych, przedstawiciele rządu, biznesu oraz edukacji.

Sylwetki laureatów

Agata Janczak

Ambitna i pilna, uśmiechnięta i grzeczna, jak mówi o niej nauczycielka chemii. Uczennica XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie. Finalistka Kuratoryjnego Konkursu Chemicznego należąca do wielu kół naukowych, dotarła również do II etapu Olimpiady Chemicznej. Odbyła staż w laboratorium chemicznym Politechniki Warszawskiej, pracując nad rozwojem acyklowiru. Swoją przyszłość wiąże z pediatrią. Poza rozwojem intelektualnym, stara się również doskonalić swoje pasje – żeglarstwo i podróże. Należy także do drużyny siatkarskiej, a w ramach zajęć teatralnych bierze udział w festiwalach na terenie całego kraju.

Jaromir Hunia

Jego największe pasje to chemia i biologia, a marzeniem jest prowadzenie badań naukowych. Pochodzi z Brzostka w województwie podkarpackim i na co dzień jest uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. W zeszłe wakacje poświęcił się pracy badawczej z zakresu biopolimerów, brał udział w wykładach i laboratoryjnych warsztatach chemicznych na Politechnice Rzeszowskiej, zakwalifikował się do okręgowego etapu Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, a także uzyskał pierwsze miejsce w Powiatowym Konkursie Ekologiczno-Chemicznym „Człowiek, chemia i środowisko”. Jak sam przyznaje, jest pasjonatem leśnych bezdroży i bezpośredniego podglądania natury, zwłaszcza bieszczadzkiej.

Milena Malcharek

O tym, że nie tylko cukier i sól to biała śmierć, a żaden naukowiec nie obejdzie się bez jednej spektakularnej eksplozji, przekonała się, zastanawiając się skąd wziąć kwas azotowy(V) do domowej produkcji nitrogliceryny. Jest absolwentką Publicznego Gimnazjum nr 52 Ojców Pijarów w Krakowie, skąd również pochodzi, a także finalistką wielu konkursów, w tym Małopolskiego Konkursu Biologicznego, w którym uzyskała tytuł laureata. Jak sama mówi, lubi niecodzienne połączenia, zwłaszcza jeśli chodzi o seriale, dlatego jest fanką Doktora House’a i Pingwinów z Madagaskaru. Uczęszcza także na zajęcia teatralne.

Mateusz Wawrzeńczyk

Pochodzi z małej miejscowości Micigózd w województwie świętokrzyskim i jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. W gimnazjum osiągnął pięciokrotnie tytuł laureata w wojewódzkich konkursach przedmiotowych z biologii, chemii i fizyki. Ponadto jest finalistą XXIX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej i laureatem XLIV Olimpiady Biologicznej, w której uzyskał srebrny medal i 11. miejsce w kraju. Oprócz nauki bierze udział w akcji „Szlachetna Paczka” czy w wolontariacie w szpitalu dziecięcym oraz podczas Światowych Dni Młodzieży.

Maria Michna

Zainteresowana biologią, chemią i matematyką mieszkanka Szałszy w województwie śląskim jest uczennicą 3 Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu. W przyszłości ma w planach studia medyczne, i zaczęła już zdobywać doświadczenie w tym kierunku – była między innymi wolontariuszką w Pracowni Sztucznego Serca w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Laureatka wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z chemii. Jeśli chodzi o wolny czas poza nauką, spędza go aktywnie – uprawia jeździectwo, jest miłośniczką wypraw górskich, uwielbia również spacerować ze swoim psem. Jest Mistrzynią Polski Amatorów w Ujeżdżaniu 2015.

Maciej Draguła

Studiowanie astronautyki i praca jako inżynier w NASA to jego największe marzenie. Jego projekt „Nowoczesnego czołgu” doprowadził go do finału Konkursu E(x)plory, co jest – jak sam potwierdza – jego największym naukowym osiągnięciem. Na co dzień mieszka w Kątach Wrocławskich w województwie dolnośląskim. W tym roku ukończył XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Oprócz rozwoju naukowego, dba również o swój rozwój w dziedzinach politycznych i ekonomicznych, o czym świadczy m.in. udział w Europejskim Parlamencie Młodzieży.

Wiktor Czepczyński

Nie boi się tego, czego nie umie, ponieważ jest człowiekiem głodnym wiedzy i doświadczeń. Tak mówi o sobie pochodzący z Międzychodu w województwie wielkopolskim uczeń Zespołu Szkół Sióstr Urszulanek SKJ w Pniewach, gdzie pełnił obowiązki przewodniczącego szkoły. Laureat wojewódzkiego konkursu SuperMatematyk, udziela nieodpłatnych korepetycji z matematyki i aktywnie działa w kole chemicznym. Wraz ze swoją drużyną zajął 1. miejsce na etapie powiatowym w Turnieju Szachowym, kwalifikując się do etapu wojewódzkiego. Czas wolny spędza bardzo aktywnie, najczęściej pływając w okolicznych jeziorach.

Jakub Wornbard

Szesnastoletni mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego w tym roku ukończył Społeczne Gimnazjum Stowarzyszenia Edukacyjnego w tym mieście. Jest laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Fizyki oraz Przedmiotowego Konkursu z Języka Angielskiego. Zajął 4 miejsce w ogólnopolskim konkursie programistycznym w kategorii gimnazjalistów.  Oprócz rozwoju związanego z naukami ścisłymi, poświęca się także innym zainteresowaniom – grze na gitarze basowej oraz nauce języków obcych: angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego.

Jakub Dranczewski

Mówi o sobie, że jestem człowiekiem z pasją. Z autorskim urządzeniem jRed, który służy do sterowania sprzętem RTV, zajął 5. miejsce w wojewódzkim konkursie pt. „Lubuski wynalazca”. Ponadto jest laureatem wojewódzkich konkursów z fizyki, matematyki oraz chemii, a także członkiem stowarzyszenia Młodzi Lokalni. Jego największą pasją jest fizyka i to z nią chciałby związać swoją przyszłość. Oprócz niej interesuje się również matematyką, a także programowaniem. Pochodzi z Zielonej Góry, gdzie na co dzień uczęszcza do I Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego.

Małgorzata Róg

Szesnastolatka z Mielca, która będąc w drugiej klasie gimnazjum uzyskała tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Zajęła pierwsze miejsce w kategorii junior Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Kosmicznej, jest także finalistką Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów. Jej największym marzeniem jest praca naukowca. Przez osiem lat była częścią tanecznego zespołu „Abrakadabra”. Laureatka certyfikatu „Młodzi Nieprzeciętni”, przyznawanego co roku zdolnej młodzieży przez Prezydenta Miasta Mielca. Jej największym marzeniem jest praca naukowca i jest na najlepszej drodze, aby je spełnić.

Trzecia szansa na stypendium marzeń!

Chcesz wziąć udział w takiej niezwykłej przygodzie? Marzysz o karierze naukowej? Rejestracja do 3. edycji programu ruszyła 1 września na stronie www.adamedsmartup.pl. Zapisz się i zawalcz o wyjątkowe stypendium!

Pozostałe aktualności

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP

25 kwietnia 2024

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP 20 i 21 kwietnia br., już...

Rekrutacja do 10. edycji programu ADAMED SmartUP zakończona! Znamy finałową pięćdziesiątkę uczestników letniego obozu naukowego

9 kwietnia 2024

Zakończyliśmy rekrutację do jubileuszowej 10. edycji programu ADAMED SmartUP. W tym roku w grze...

Sylwetki absolwentów: Kamila Trafna i Maria Waligórska – „Brainhack Warsaw”

8 kwietnia 2024

Uwielbiamy się chwalić osiągnięciami naszych zdolnych absolwentek i absolwentów. Dzisiaj dzielimy się historią Kamili...

Warszawa, Lublin, Kraków – trwają zapisy na wiosenną edycję warsztatów z cyklu ADAMED SmartUP Academy

19 marca 2024

Trwają zapisy na bezpłatne warsztaty w ramach wiosennej edycji ADAMED SmartUP Academy! Naukowe spotkania...