Jak na mózg wpływa stres, a jak światło lasera? Nowe filmy edukacyjne Klaudii Szklarczyk-Smolany

15 maja 2017

Czy wiecie, że kontrola umysłu, sterowanie emocjami i zachowaniem, wymazywanie myśli to nie tylko motywy kojarzące się jedynie z filmami science fiction? A może zastanawialiście się, co łączy ważny egzamin z pierwszą randką? Na te i inne pytania odpowiada wykładowca programu ADAMED SmartUP Klaudia Szklarczyk-Smolana w najnowszych filmach edukacyjnych.

Klaudia Szklarczyk-Smolana, doktor nauk medycznych Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie w filmie „Jak układ nerwowy reaguje na stres?” obala mit złego stresu. Pokazuje, do czego jest on naszemu organizmowi potrzebny. Opowiada także o tym, jak nasz układ nerwowy reaguje na stres w sposób fizjologiczny oraz jak sobie z nim radzić.

Następny film pt. „Optogenetyka” rozpoczyna się od scen z „Matrixa”, gdyż opisane w nim zjawiska odruchowo kojarzą się z fantastyką naukową. Klaudia pokazuje jednak, że wpływanie na pracę mózgu z zewnątrz możliwe jest w naszym świecie już dzisiaj i to za pomocą światła lasera. Zajmuje się tym nauka nazywana optogenetyką. Nie ogranicza się ona jedynie do futurystycznych eksperymentów, a pomaga w leczeniu chorób trapiących społeczeństwo tu i teraz.

Oba filmy z udziałem Klaudii Szklarczyk-Smolany są dostępne na kanale ADAMED SmartUP w serwisie YouTube (https://www.youtube.com/channel/UCzKVI2JBFBGVj88Il2Bx29A) oraz na stronie www.adamedsmartup.pl.

Pozostałe aktualności

Sylwetki absolwentów: Emilia Staszór

14 marca 2024

Czy wiecie, kim są Absolwenci ADAMED SmartUP? Przez 9 edycji programu, zgromadził on bardzo...

Zakończyliśmy grę rekrutacyjną do 10. jubileuszowej edycji programu ADAMED SmartUP!

19 stycznia 2024

W poniedziałek, 15 stycznia o godzinie 23.59 zamknęliśmy rejestrację do 10. edycji programu ADAMED...

Rekordowe Roadshow 10. edycji ADAMED SmartUP

22 grudnia 2023

Zakończyliśmy doroczne Roadshow ADAMED SmartUP. Nasi absolwenci przemierzyli Polskę, aby opowiedzieć młodzieży o szansach,...

Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

11 grudnia 2023

Minęło równo 120 lat, od kiedy Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Pierre’em otrzymała nagrodę...