Czym są tańczące krople? Nowy film ADAMED SmartUP

13 lipca 2017

Czy wiecie jak zachowują się krople wody na rozgrzanej powierzchni? Większość osób sądzi, że powinny wyparować, jednak tak się nie dzieje. Jaka temperatura jest potrzebna żeby zaobserwować takie zjawisko? Dla jakich jeszcze cieczy zachodzi i jak się nazywa? Na te i inne pytania odpowiada w najnowszym filmie edukacyjnym ADAMED SmartUP wykładowca programu, Michał Krupiński. Odkryjcie całą prawdę o kroplach.

Michał Krupiński, doktor w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, w najnowszym filmie edukacyjnym opisuje zjawisko zwane efektem Leidenfrosta – dotyczące opóźnionego parowania cieczy, opisane  i wyjaśnione przez niemieckiego lekarza, fizyka i chemika Johanna Leidenfrosta w XIII wieku. Odkrycie to odpowiada na pytanie dlaczego krople nie wyparowują od razu po upuszczeniu ich na gorącą powierzchnię. Z filmu dowiemy się również jaką temperaturę powinna mieć podłoże by uszczelnić warstwę pary, która w efekcie izoluje krople i ogranicza dalszy przepływ ciepła do cieczy. Proces ten zachodzi nie tylko dla wody, ale również dla ciekłego azotu. Temperatura wrzenia azotu wynosi ok – 200 °C oznacza to, że wszystko dookoła ma temperaturę wyższą, dzięki temu efekt Leidenfrosta można obserwować bez konieczności podgrzewania podłoża.

Film Michała Krupińskiego wraz z innymi materiałami naukowymi dostępny jest na kanale ADAMED SmartUP w serwisie YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=1b2D6QGJnKM&t=15s) oraz na stronie www.adamedsmartup.pl.

Pozostałe aktualności

Sylwetki absolwentów: Emilia Staszór

14 marca 2024

Czy wiecie, kim są Absolwenci ADAMED SmartUP? Przez 9 edycji programu, zgromadził on bardzo...

Zakończyliśmy grę rekrutacyjną do 10. jubileuszowej edycji programu ADAMED SmartUP!

19 stycznia 2024

W poniedziałek, 15 stycznia o godzinie 23.59 zamknęliśmy rejestrację do 10. edycji programu ADAMED...

Rekordowe Roadshow 10. edycji ADAMED SmartUP

22 grudnia 2023

Zakończyliśmy doroczne Roadshow ADAMED SmartUP. Nasi absolwenci przemierzyli Polskę, aby opowiedzieć młodzieży o szansach,...

Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

11 grudnia 2023

Minęło równo 120 lat, od kiedy Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Pierre’em otrzymała nagrodę...