Dwa tygodnie eksperymentów za uczestnikami obozu ADAMED SmartUP w SGGW

31 lipca 2017

Rano zajęcia z projektowania robotów, po przerwie wycinanie laserem elementów z plexi, później obiad, warsztaty z drukowania 3D i kolacja – to tylko przykładowy rozkład dnia uczestników 3. edycji dwutygodniowego obozu ADAMED SmartUP. Udział w odbywającym się od 16 do 29 lipca br. obozie naukowym był dla nich zarówno nagrodą, jak i kolejnym etapem rywalizacji o stypendia naukowe.

O tym, że nauka to więcej niż książki, klasówki i olimpiady, zapewne każdy z uczestników obozu dobrze wiedział, ale dla większości z nich była to pierwsza okazja, by wniknąć w naukowy świat aż tak głęboko. 50 najzdolniejszych uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, wybranych spośród blisko 7 tys. uczestników 3. edycji programu ADAMED SmartUP tworzyło grupy „Inżynieria i robotyka”, „Chemia i biochemia”, „Medycyna i nauki medyczne” oraz „Fizyka i nowe technologie”.

Zajęcia prowadzone m.in. przez specjalistów z SGGW były bardzo różnorodne i kładły nacisk na pokazanie praktycznych zastosowań zdobywanej wiedzy. Odbyły się warsztaty m.in. z szycia chirurgicznego organów i krystalizacji białka czy konkurs budowania samolotów. Uczniowie wzięli też udział w wycieczkach do placówek naukowych takich jak Instytut Biologii Doświadczalnej PAN, Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów czy Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Tegoroczną nowością były zajęcia z posiewów bakterii czy proteolizy białek. Obozowicze odwiedzili również Centrum Badawczo – Rozwojowe Grupy Adamed w Pieńkowie.

To już 3. edycja innowacyjnego obozu naukowego. Nasze doświadczenia z trzech lat pokazują, że istnieje bardzo duża potrzeba wśród młodzieży, by poszerzać wiedzę praktyczną. Dlatego kładziemy duży nacisk na profesjonalnie wyposażone laboratoria, sprzęty doświadczalne oraz najnowszy sprzęt badawczy, ale także interdyscyplinarność obozu, aby jego uczestnicy mogli odkryć pasje do tych dziedzin, których do tej pory nie znali – wyjaśnia Katarzyna Dubno, Członek Zarządu Fundacji Grupy Adamed, organizatora programu.

Za uczestnikami obozu mnóstwo niezwykłych chwil, a przed nimi jeszcze kilka tygodni niepewności. 5 września br. wyłoniona zostanie najlepsza 10-tka laureatów, którzy otrzymają nagrodę główną, jaką jest 10 miesięcy konsultacji edukacyjnych. W ich trakcie oferowane im będzie przede wszystkim mentorskie wsparcie w dalszym rozwoju m.in. pomoc w rekrutacji na wymarzone studia w kraju lub za granicą.

Już we wrześniu br. ruszy kolejna – 4. edycja ADAMED SmartUP, a zdjęcia z tegorocznej edycji obozu dostępne są na fanpage’u ADAMED SmartUP.

Projekt dofinansowany został ze środków Unii Europejskiej.

Pozostałe aktualności

Sylwetki absolwentów: Emilia Staszór

14 marca 2024

Czy wiecie, kim są Absolwenci ADAMED SmartUP? Przez 9 edycji programu, zgromadził on bardzo...

Zakończyliśmy grę rekrutacyjną do 10. jubileuszowej edycji programu ADAMED SmartUP!

19 stycznia 2024

W poniedziałek, 15 stycznia o godzinie 23.59 zamknęliśmy rejestrację do 10. edycji programu ADAMED...

Rekordowe Roadshow 10. edycji ADAMED SmartUP

22 grudnia 2023

Zakończyliśmy doroczne Roadshow ADAMED SmartUP. Nasi absolwenci przemierzyli Polskę, aby opowiedzieć młodzieży o szansach,...

Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

11 grudnia 2023

Minęło równo 120 lat, od kiedy Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Pierre’em otrzymała nagrodę...