Warsztaty ADAMED SmartUP Academy na Politechnice Warszawskiej
15 stycznia 2018
Dlaczego przeciwciała są niezastąpione w diagnostyce? Czy produkty mające służyć urodzie mogą jej szkodzić? Swoją wiedzę z zakresu chemii i biologii pogłębiali uczestnicy listopadowych i grudniowych warsztatów popularnonaukowych ADAMED SmartUP Academy, organizowanych we współpracy z Politechniką Warszawską. Zajęcia podczas warsztatów współprowadzili naukowcy z Grupy Adamed.
To już czwarta edycja projektu. Uczestnicy listopadowych warsztatów pt. „Komu szkodzą kosmetyki?” dowiedzieli się m.in. z czego składają się kosmetyki, które kupujemy na co dzień i na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas ich wyboru. Mieli także okazję samodzielnie przygotować chemiczne specyfiki poprawiające urodę, takie jak szampon oraz emulsja do ciała. Kolejne zajęcia, które odbyły się tydzień później – „Przeciwciała w służbie ludzkości” – były pogłębieniem wiedzy z zakresu metod analitycznych opartych na wykorzystaniu przeciwciał, które są jednym z najważniejszych narzędzi stosowanych w badaniach podstawowych, biologii, biotechnologii i medycynie. Celem zajęć było zapoznanie uczestników z budową i funkcją przeciwciał w organizmie i podstawowymi technikami stosowanymi w diagnostyce, m.in. Western Blot i testami ELISA i aglutynacji.
Zajęcia grudniowe – „Pożyteczne aspekty korozji” – obejmowały wiedzę teoretyczną z zakresu zjawiska korozji oraz wyjaśniły, w jaki sposób jego umiejętne wykorzystanie ma zastosowanie w technologii. Warsztaty pt. „Metody badań substancji wybuchowych. Od makro do nano próbek” miały natomiast na celu uzupełnić wiedzę uczniów o właściwościach niebezpiecznych substancji wybuchowych. Urozmaiceniem było umożliwienie uczestnikom samodzielnego dokonania badania autentycznych próbek powybuchowych.
Kolejna edycja warsztatów ADAMED SmartUP Academy, która odbyła się na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej była inspirującą forma przybliżenia jej uczestnikom zagadnień z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych poprzez tematy, z którymi każdy z nich spotyka się na co dzień. Uczniowie w profesjonalnych, akademickich laboratoriach, mieli okazję samodzielnie przekonać się, na czym polega codzienna praca naukowca. Mamy nadzieję, że dzięki zimowej edycji, która podczas 6 spotkań zgromadziła ponad 80 uczniów z całej Polski, zainspirowaliśmy kolejnych młodych pasjonatów nauki do rozwijania zainteresowań. pasje – mówi Martyna Strupczewska, Kierownik Programu ADAMED SmartUP.
Pierwszy kontakt ze sprzętem laboratoryjnym był dla młodych pasjonatów nauki dużym wyzwaniem, pomocą służyli im jednak wykładowcy z Politechniki Warszawskiej oraz współpracownicy Grupy Adamed, którzy na co dzień pracują w centrum rozwojowo-badawczym. W zajęciach wzięła udział młodzież z całej Polski.
W najbliższym czasie przygotowywane są kolejne zajęcia. Informacje na ten temat będą na bieżąco publikowane na stronie http://www.academy.adamedsmartup.pl. Obecna edycja projektu jest współfinansowana została ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Zdjęcia z poprzednich można oglądać na fanpage’u ADAMED SmartUP.
Pozostałe aktualności
ZAKOŃCZYLIŚMY 10., JUBILEUSZOWY OBÓZ NAUKOWY ADAMED SMARTUP
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby spotkanie młodych naukowców kochających nauki ścisłe i przyrodnicze?...
Rusza jubileuszowy, 10. obóz ADAMED SmartUP!
14 lipca rozpoczęliśmy jubileuszowy obóz ADAMED SmartUP organizowany cyklicznie przez Fundację Adamed już od...
Zakończyliśmy wiosenną edycję warsztatów ADAMED SmartUP Academy
18 maja odbyły się już ostatnie zajęcia organizowane w ramach wiosennej odsłony warsztatów ADAMED...
Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP
Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP 20 i 21 kwietnia br., już...