Wyzwania nauki w domu – jak im sprostać? (cz. 1)

27 marca 2020

Kończy się drugi tydzień zdalnej nauki w Polsce. Pracować i uczyć się w ograniczonej, domowej przestrzeni będziemy jeszcze co najmniej do świąt wielkanocnych. U niektórych z nas mogą pojawiać się już oznaki utraty motywacji i zmęczenia, prawdopodobnie wynikające w dużej mierze z braku kontaktu z przyjaciółmi i znajomymi. Na wszystko można znaleźć jednak sposób, a nauka w domu przy odpowiednim postępowaniu może być równie efektywna i przyjemna co w szkole.

Zamknięcie szkół i przestawienie trybu codziennej nauki na w pełni domową jest niemal dla wszystkich nową sytuacją. Z jednej strony trzeba się do niej po prostu przyzwyczaić, z drugiej jednak warto zastosować narzędzia oraz metody pracy, które nam to ułatwią i uchronią przed spadkiem motywacji czy efektywności. Zestaw użytecznych wskazówek na ten temat przygotował partner merytoryczny programu ADAMED SmartUP – Akademeia High School. Ich autorem jest dr Marta Dżoga.

1. Wyznacz jasny podział czasu na pracę i odpoczynek

Ciągłe przebywanie w domu może zmniejszyć naszą mobilizację, przez co nauka może rozciągnąć się na cały dzień. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie dokładnego planu dnia.

 • Wyznaczenie rytmu dnia i wypracowanie rutyny jest bardzo ważne i pomaga zachować spokój.
 • Plan dnia powinien zawierać zarezerwowany czas na lekcje online, samodzielną naukę, relaks i odpoczynek, ćwiczenia fizyczne oraz na kontakty z bliskimi i przyjaciółmi.
 • Stwórz plan i zapisz go – na tablicy, na kartce, w komputerze. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na wprowadzenie go w życie. Odznaczaj punkty, które udało Ci się zrobić. Nie wykreślaj ich ani nie usuwaj, to Twoje sukcesy, niech więc pozostaną widoczne, by cały czas przypominały Ci, co już zrealizowałeś.
 • Rozpoczynając zajęcia, przebierz się w normalne ubranie (zdecydowanie odradzam pozostawanie w piżamie przez cały dzień). Dla dziewczyn – jeśli do tej pory malowałaś się do szkoły, to nałóż makijaż również teraz. Usiądź przy biurku, nie zostawaj w łóżku.
 • Zawrzyj „umowę” sam ze sobą: w czasie przeznaczonym na naukę, uczę się (i ignoruję np. wiadomości od znajomych).
 • Wypracuj sobie mały rytuał oznaczający koniec nauki czy pracy. Może to być np. zamknięcie laptopa albo schowanie go do szuflady.
 • Jeśli masz młodsze (i hałaśliwe) rodzeństwo, podziel swoje zadania pod względem nakładu koncentracji, której wymaga ich wykonanie. Te wymagające większego skupienia wykonaj wczesnym rankiem lub po południu.
 • Pod koniec dnia, poświęć chwilę na refleksję, która pomoże Ci lepiej zrozumieć samego siebie i zaplanować kolejny dzień. „Czy przytrafiło mi się dziś coś przyjemnego?”, „Co było dla mnie dobre?”, „W czym odniosłem/am sukces?”, „Co sprawiło mi kłopot?”.

2. Wyznacz przestrzeń do pracy

Chwilowo utraciłeś swoją naturalną przestrzeń do nauki. Jeśli więc to możliwe, stwórz taką przestrzeń w swoim domu. W miarę możliwości wyznacz osobny pokój, w którym będziesz się uczył online i odrabiał lekcje, lub przeznacz na ten cel osobny fragment swojego pokoju.

Choć to niełatwe, postaraj się nie mieć przy sobie telefonu podczas nauki. Najlepiej zostaw go poza pokojem, w którym się uczysz.

3. Efektywnie zarządzaj czasem

Dla większości młodych ludzi nauka z domu może być wyzwaniem – wiąże się bowiem z większą odpowiedzialnością i indywidualną pracą. Co możesz zrobić, by zachować skupienie i utrzymać motywację?

 • Bądź bardziej skoncentrowany. Polecam Ci lekturę poniższego artykułu:
 • Podziel materiał na mniejsze części. W ten sposób stanie się on łatwiejszy do przyswojenia.
 • Pamiętaj, że elementem efektywnej nauki jest wplatanie regularnych przerw w dzień pracy. Trzymaj się zasady, że lekcje trwają od 30 do 50 minut, a potem następuje przerwa.
 • Stawiaj sobie cele i nagradzaj się za ich osiąganie (to mogą być małe przyjemności, jak jedzenie czekoladek, słuchanie muzyki, oglądanie ulubionego filmu/serialu pod koniec dnia).
 • Spróbuj urozmaicać i uatrakcyjniać naukę np. poprzez rysowanie map myśli lub używanie mnemotechnik. Zobacz, które z nich sprawdzają się najlepiej w Twoim przypadku:
 • Zapisuj sobie motywacyjne cytaty albo swoje cele (np. zdjęcia wymarzonego uniwersytetu) i zawieś je w miejscu, w którym się uczysz.
 • Zadawaj pytania, rozwiewaj swoje wątpliwości, rozwiązuj problemy.
 • Poproś nauczycieli o informację zwrotną.
 • Pytaj swoich znajomych i nauczycieli o wskazówki, jak uczyć się efektywniej.
 • Korzystaj z konsultacji, które udostępnia Ci szkoła.
 • Bądź świadomy tego, co zajmuje Ci najwięcej czasu.

Kolejne wskazówki dotyczące m.in. kontaktów z bliskimi i światem zewnętrznym w czasach kwarantanny – opublikujemy już wkrótce.

Pozostałe aktualności

Rekrutacja do 10. edycji programu ADAMED SmartUP zakończona! Znamy finałową pięćdziesiątkę uczestników letniego obozu naukowego

9 kwietnia 2024

Zakończyliśmy rekrutację do jubileuszowej 10. edycji programu ADAMED SmartUP. W tym roku w grze...

Sylwetki absolwentów: Kamila Trafna i Maria Waligórska – „Brainhack Warsaw”

8 kwietnia 2024

Uwielbiamy się chwalić osiągnięciami naszych zdolnych absolwentek i absolwentów. Dzisiaj dzielimy się historią Kamili...

Warszawa, Lublin, Kraków – trwają zapisy na wiosenną edycję warsztatów z cyklu ADAMED SmartUP Academy

19 marca 2024

Trwają zapisy na bezpłatne warsztaty w ramach wiosennej edycji ADAMED SmartUP Academy! Naukowe spotkania...

Sylwetki absolwentów: Emilia Staszór

14 marca 2024

Czy wiecie, kim są Absolwenci ADAMED SmartUP? Przez 9 edycji programu, zgromadził on bardzo...