Wyzwania nauki w domu – jak im sprostać? (cz. 1)

27 marca 2020

Kończy się drugi tydzień zdalnej nauki w Polsce. Pracować i uczyć się w ograniczonej, domowej przestrzeni będziemy jeszcze co najmniej do świąt wielkanocnych. U niektórych z nas mogą pojawiać się już oznaki utraty motywacji i zmęczenia, prawdopodobnie wynikające w dużej mierze z braku kontaktu z przyjaciółmi i znajomymi. Na wszystko można znaleźć jednak sposób, a nauka w domu przy odpowiednim postępowaniu może być równie efektywna i przyjemna co w szkole.

Zamknięcie szkół i przestawienie trybu codziennej nauki na w pełni domową jest niemal dla wszystkich nową sytuacją. Z jednej strony trzeba się do niej po prostu przyzwyczaić, z drugiej jednak warto zastosować narzędzia oraz metody pracy, które nam to ułatwią i uchronią przed spadkiem motywacji czy efektywności. Zestaw użytecznych wskazówek na ten temat przygotował partner merytoryczny programu ADAMED SmartUP – Akademeia High School. Ich autorem jest dr Marta Dżoga.

1. Wyznacz jasny podział czasu na pracę i odpoczynek

Ciągłe przebywanie w domu może zmniejszyć naszą mobilizację, przez co nauka może rozciągnąć się na cały dzień. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie dokładnego planu dnia.

 • Wyznaczenie rytmu dnia i wypracowanie rutyny jest bardzo ważne i pomaga zachować spokój.
 • Plan dnia powinien zawierać zarezerwowany czas na lekcje online, samodzielną naukę, relaks i odpoczynek, ćwiczenia fizyczne oraz na kontakty z bliskimi i przyjaciółmi.
 • Stwórz plan i zapisz go – na tablicy, na kartce, w komputerze. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na wprowadzenie go w życie. Odznaczaj punkty, które udało Ci się zrobić. Nie wykreślaj ich ani nie usuwaj, to Twoje sukcesy, niech więc pozostaną widoczne, by cały czas przypominały Ci, co już zrealizowałeś.
 • Rozpoczynając zajęcia, przebierz się w normalne ubranie (zdecydowanie odradzam pozostawanie w piżamie przez cały dzień). Dla dziewczyn – jeśli do tej pory malowałaś się do szkoły, to nałóż makijaż również teraz. Usiądź przy biurku, nie zostawaj w łóżku.
 • Zawrzyj „umowę” sam ze sobą: w czasie przeznaczonym na naukę, uczę się (i ignoruję np. wiadomości od znajomych).
 • Wypracuj sobie mały rytuał oznaczający koniec nauki czy pracy. Może to być np. zamknięcie laptopa albo schowanie go do szuflady.
 • Jeśli masz młodsze (i hałaśliwe) rodzeństwo, podziel swoje zadania pod względem nakładu koncentracji, której wymaga ich wykonanie. Te wymagające większego skupienia wykonaj wczesnym rankiem lub po południu.
 • Pod koniec dnia, poświęć chwilę na refleksję, która pomoże Ci lepiej zrozumieć samego siebie i zaplanować kolejny dzień. „Czy przytrafiło mi się dziś coś przyjemnego?”, „Co było dla mnie dobre?”, „W czym odniosłem/am sukces?”, „Co sprawiło mi kłopot?”.

2. Wyznacz przestrzeń do pracy

Chwilowo utraciłeś swoją naturalną przestrzeń do nauki. Jeśli więc to możliwe, stwórz taką przestrzeń w swoim domu. W miarę możliwości wyznacz osobny pokój, w którym będziesz się uczył online i odrabiał lekcje, lub przeznacz na ten cel osobny fragment swojego pokoju.

Choć to niełatwe, postaraj się nie mieć przy sobie telefonu podczas nauki. Najlepiej zostaw go poza pokojem, w którym się uczysz.

3. Efektywnie zarządzaj czasem

Dla większości młodych ludzi nauka z domu może być wyzwaniem – wiąże się bowiem z większą odpowiedzialnością i indywidualną pracą. Co możesz zrobić, by zachować skupienie i utrzymać motywację?

 • Bądź bardziej skoncentrowany. Polecam Ci lekturę poniższego artykułu:
 • Podziel materiał na mniejsze części. W ten sposób stanie się on łatwiejszy do przyswojenia.
 • Pamiętaj, że elementem efektywnej nauki jest wplatanie regularnych przerw w dzień pracy. Trzymaj się zasady, że lekcje trwają od 30 do 50 minut, a potem następuje przerwa.
 • Stawiaj sobie cele i nagradzaj się za ich osiąganie (to mogą być małe przyjemności, jak jedzenie czekoladek, słuchanie muzyki, oglądanie ulubionego filmu/serialu pod koniec dnia).
 • Spróbuj urozmaicać i uatrakcyjniać naukę np. poprzez rysowanie map myśli lub używanie mnemotechnik. Zobacz, które z nich sprawdzają się najlepiej w Twoim przypadku:
 • Zapisuj sobie motywacyjne cytaty albo swoje cele (np. zdjęcia wymarzonego uniwersytetu) i zawieś je w miejscu, w którym się uczysz.
 • Zadawaj pytania, rozwiewaj swoje wątpliwości, rozwiązuj problemy.
 • Poproś nauczycieli o informację zwrotną.
 • Pytaj swoich znajomych i nauczycieli o wskazówki, jak uczyć się efektywniej.
 • Korzystaj z konsultacji, które udostępnia Ci szkoła.
 • Bądź świadomy tego, co zajmuje Ci najwięcej czasu.

Kolejne wskazówki dotyczące m.in. kontaktów z bliskimi i światem zewnętrznym w czasach kwarantanny – opublikujemy już wkrótce.

Pozostałe aktualności

Rusza jubileuszowy, 10. obóz ADAMED SmartUP!

16 lipca 2024

14 lipca rozpoczęliśmy jubileuszowy obóz ADAMED SmartUP organizowany cyklicznie przez Fundację Adamed już od...

Zakończyliśmy wiosenną edycję warsztatów ADAMED SmartUP Academy

28 maja 2024

18 maja odbyły się już ostatnie zajęcia organizowane w ramach wiosennej odsłony warsztatów ADAMED...

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP

25 kwietnia 2024

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP 20 i 21 kwietnia br., już...

Rekrutacja do 10. edycji programu ADAMED SmartUP zakończona! Znamy finałową pięćdziesiątkę uczestników letniego obozu naukowego

9 kwietnia 2024

Zakończyliśmy rekrutację do jubileuszowej 10. edycji programu ADAMED SmartUP. W tym roku w grze...