Wyzwania nauki w domu – jak im sprostać? (cz. 2)
6 kwietnia 2020
Mijają kolejne dni nauki zdalnej. Powoli przyzwyczajmy się do nowego trybu pracy. Jednocześnie jednak coraz większym wyzwaniem może stawać się znacznie dłuższe przebywanie z innymi domownikami bez możliwości odpoczęcia i zaczerpnięcia głębszego oddechu poza domem. Starając się Was wesprzeć w tym czasie, przedstawiamy pomysły, co można zrobić, żeby poradzić sobie z obecną sytuacją.
Wskazówki przygotował partner merytoryczny programu ADAMED SmartUP – Akademeia High School. Ich autorem jest dr Marta Dżoga.
1. Komunikuj swoje potrzeby domownikom
Kwarantanna oznacza, że będziesz spędzać znacznie więcej czasu niż dotychczas z rodzicami i rodzeństwem. Zdecydowanie nie jest to łatwe! Z nimi też warto, podobnie jak z sobą samym, zawrzeć „umowę”.
- Zastanów się nad swoimi potrzebami, nad tym, co jest dla Ciebie dobre, a co Ci przeszkadza.
- Poproś rodziców o 20-30-minutową rozmowę na ten temat.
- Przygotuj się do tej rozmowy – stwórz listę rzeczy do omówienia, to pomoże Ci zachować spokój i precyzyjnie wyrazić swoje potrzeby. Jeśli to możliwe, przygotuj odpowiednie argumenty np. „Mam w tym tygodniu ważny esej do napisania, więc potrzebuję ograniczyć swoje obowiązki domowe”, „Potrzebuję korzystać z innego pokoju do zajęć online, w moim trudno jest mi się skupić”, „Proszę, żeby nikt nie wchodził do mojego pokoju, gdy drzwi są zamknięte”.
Pamiętaj: każda rozmowa z Twoimi rodzicami i wspólne spędzanie wolnego czasu jest inwestycją w Wasze dobre relacje. Jest to również szansa na lepsze dogadanie się z nimi podczas kwarantanny.
2. Zauważaj i akceptuj to, jak się czujesz. W razie potrzeby proś o pomoc
Masz prawo czuć się sfrustrowanym. Masz prawo czuć się pozbawionym swoich podstawowych praw i wolności. Złość, niepokój i stres to naturalne uczucia podczas wybuchu epidemii. Jeśli więc:
- czujesz się przytłoczony smutkiem, depresją lub niepokojem,
- masz problemy z koncentracją,
- masz problemy z zasypianiem lub dręczą Cię koszmary,
- odczuwasz fizyczne dolegliwości jak bóle głowy, ciała, żołądka
– nie bój się o tym otwarcie mówić. Porozmawiaj z rodzicami lub spróbuj napisać do szkolnego psychologa.
3. Bądź na bieżąco i weryfikuj swoje źródła informacji
Postaraj się zrozumieć całą sytuację i to, że najrozsądniejszym wyjściem jest pozostanie w domu.
Brak najnowszych informacji może spowodować poczucie niepewności i zdenerwowanie. Oglądaj, czytaj, słuchaj wiadomości. Miej jednak na uwadze, że mogą pojawić się fake newsy i plotki, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Weryfikuj swoje źródła informacji!
Rób sobie przerwy od śledzenia newsów. Nieustanne słuchanie o pandemii może być bardzo stresujące. Ignoruj nierzeczowe informacje, które z reguły wzmagają obawy.
Pierwszą część porad dot. nauki zdalnej znajdziecie w jednym z naszych poprzednich wpisów (link). Ostatnią przedstawimy w najbliższym czasie. Już dziś natomiast możecie sprawdzić swoje umiejętności weryfikacji informacji i rozpoznawania fake newsów, dzięki naszej grze edukacyjnej. Od połowy marca jest ona dostępna dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w rozwiązywaniu naukowych zagadek.
Pozostałe aktualności
ZAKOŃCZYLIŚMY 10., JUBILEUSZOWY OBÓZ NAUKOWY ADAMED SMARTUP
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby spotkanie młodych naukowców kochających nauki ścisłe i przyrodnicze?...
Rusza jubileuszowy, 10. obóz ADAMED SmartUP!
14 lipca rozpoczęliśmy jubileuszowy obóz ADAMED SmartUP organizowany cyklicznie przez Fundację Adamed już od...
Zakończyliśmy wiosenną edycję warsztatów ADAMED SmartUP Academy
18 maja odbyły się już ostatnie zajęcia organizowane w ramach wiosennej odsłony warsztatów ADAMED...
Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP
Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP 20 i 21 kwietnia br., już...