„GENialne terapie” – poznaj, jak działają terapie genowe i szczepionki mRNA

14 czerwca 2021

Absolwenci ADAMED SmartUP aktywnością i chęcią działania wykazują się nie tylko w trakcie uczestnictwa w programie. Przykładem osoby o niesłabnącym zaangażowaniu w rozwój naukowy jest Jakub Czarny, uczestnik 6. edycji ADAMED SmartUP, który w ramach studenckiego koła naukowego współorganizuje obecnie konferencję naukową „GENialne terapie”.

Konferencja naukowa „GENialne terapie” odbędzie się 19 czerwca i będzie dotyczyć nowoczesnych terapii genowych, w tym m.in. sposobu działania szczepionek mRNA przeciw wirusowi SARS-CoV-2, noblowskiej technologii CRISPR/Cas9 oraz rozwojowi nowoczesnej terapii SMA. Spotkanie współorganizuje Katedra i Zakład Genetyki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Studenckie Koło Naukowe Genetyki Medycznej, w którym działa Jakub.

Tymi tematami żyją dzisiaj przede wszystkim przedstawiciele nauk medycznych, ale tak naprawdę są niezwykle ważne dla nas wszystkich. To nie tylko kwestia walki z pandemią COVID-19, ale także możliwość upowszechnienia bardzo precyzyjnych działań terapeutycznych, dających nadzieję na sukces w walce z chorobami, wobec których od dziesięcioleci byliśmy bezradni.

Terapie genowe pozwalają ukierunkować terapię na określony molekularny cel patogenetyczny. Dotyczy to nie tylko tzw. chorób genetycznych, ale też chorób nowotworowych i nie tylko, gdyż w każdej patofizjologii możemy znaleźć określone zmiany na poziomie subkomórkowym, molekularnym – wyjaśnia Jakub Czarny.

Konferencja odbędzie się online z wykorzystaniem platformy online ClickMeeting. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy internetowe. Odpowiednie linki oraz szczegóły dot. spotkania zostaną udostępnione na stronie wydarzenia na Facebooku. Wśród prelegentów znajdą się m.in. prof. dr hab. n. biol. Ewa Bartnik, dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski i prof. dr hab. n. med. Lidia Gil.

Konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniami naukowymi – Naszym celem jest przybliżenie w sposób popularnonaukowy aktualnych tematów z zakresu genetyki medycznej wszystkim osobom zainteresowanym nauką, także tym niezwiązanym z nią bezpośrednio – zapewnia Jakub.

Pozostałe aktualności

Sylwetki absolwentów: Emilia Staszór

14 marca 2024

Czy wiecie, kim są Absolwenci ADAMED SmartUP? Przez 9 edycji programu, zgromadził on bardzo...

Zakończyliśmy grę rekrutacyjną do 10. jubileuszowej edycji programu ADAMED SmartUP!

19 stycznia 2024

W poniedziałek, 15 stycznia o godzinie 23.59 zamknęliśmy rejestrację do 10. edycji programu ADAMED...

Rekordowe Roadshow 10. edycji ADAMED SmartUP

22 grudnia 2023

Zakończyliśmy doroczne Roadshow ADAMED SmartUP. Nasi absolwenci przemierzyli Polskę, aby opowiedzieć młodzieży o szansach,...

Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

11 grudnia 2023

Minęło równo 120 lat, od kiedy Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Pierre’em otrzymała nagrodę...