Inauguracja obozu naukowego ADAMED SmartUP

18 lipca 2022

17 lipca rozpoczął się obóz naukowy 8. edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP. 50 osób w wieku od 14 do 19 lat, dla których nauka jest pasją, przyjechało do Warszawy, aby przez najbliższe 2 tygodnie brać udział w wykładach i zajęciach praktycznych, samodzielnie pracować w profesjonalnych laboratoriach oraz nawiązać przyjaźnie i wieloletnie relacje naukowe.

Program dostosowany do zainteresowań

Już po raz 8. zainaugurowaliśmy obóz naukowy ADAMED SmartUP – pierwszy odbył się w 2015 roku.

Od tamtej pory wspieramy młodzież szczególnie utalentowaną i zainteresowaną dziedzinami ścisłymi i przyrodniczymi oraz popularyzujemy naukę. W ciągu 8 lat do programu zarejestrowało się blisko 60 tysięcy osób.  400 z nich zaprosiliśmy na obozy naukowe, 70 zostało laureatami nagrody głównej, a 18 otrzymało stypendium finansowe.

Jak co roku uczestnicy i uczestniczki obozu pracują w ramach 4 grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżyniera i robotyka, fizyka i nowe technologie. Wyboru dokonali już wiosną br., kiedy to o swoich zainteresowaniach opowiadali Radzie Naukowej programu.

Młodzi chemicy i chemiczki wyhodują kultury bakterii i kryształy białka oraz dowiedzą się, jak wyglądają cykle życiowe wirusów. Będą mieli też okazję usłyszeć, w jaki sposób funkcjonuje świat nauki, kto może tworzyć publikacje i jak teoria splata się z praktyką np. podczas odkrywania nowych leków i terapii.

Uczestnicy i uczestniczki zainteresowani naukami medycznymi będą mogli nauczyć się szycia chirurgicznego, potrenować przygotowanie do operacji, zachowując wszelkie zasady sterylności i samodzielnie wykonać testy antybiotyków oraz substancji bakteriobójczych. Podczas warsztatów zajmą się natomiast psychologiczną stroną pracy lekarza – porozmawiają o etyce tego zawodu i przećwiczą wywiad z pacjentem.

Przyszli inżynierowie i inżynierki wezmą udział w zajęciach z symulatorem lotu, zbudują własne modele samolotów i będą mieli możliwość pracy z dronami oraz robotami mobilnymi. Spotkają się także ze studentami i studentkami z koła astronautycznego.

Z kolei pasjonaci i pasjonatki fizyki poznają skomplikowane zagadnienia krystalografii, fizyki kwantowej oraz podstawy fizyki statystycznej i fizyki ciała stałego. Będą mieli również szansę samodzielnego wykonywania eksperymentów.

Nie tylko nauka

Jednym z istotnych celów programu ADAMED SmartUP jest też integracja młodych naukowców. Podczas naszych wydarzeń spotykają się nastolatkowie z całej Polski, którzy podzielają zainteresowanie naukami ścisłymi i przyrodniczymi. W czasie obozu mają okazję pracować w grupach i poznawać się w trakcie wspólnie realizowanych projektów. Uczestnicy i uczestniczki wezmą też udział m.in. w warsztatach kulinarnych, wycieczkach do ośrodków badawczych czy Mock Interviews.

ADAMED SmartUP również w Wietnamie

Od 3 lat do udziału w programie zapraszamy młodzież nie tylko z Polski, ale również z Wietnamu. Wietnamską edycję realizujemy we współpracy ze Szkołą Średnią im. Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej w Hanoi. W tym roku trójka laureatów wyróżnionych w ramach międzynarodowej edycji po raz pierwszy przyjechała do Warszawy. Hoa, Hanh i Hoan będą uczestniczyć w części wykładów i zajęć praktycznych podczas obozu, ale też wezmą udział w integracji z rówieśnikami z Polski oraz poznają naszą kulturę podczas zwiedzania.

Zachęcamy do zaglądania na nasze kanały social media, gdzie na bieżąco relacjonujemy przebieg tegorocznego obozu.

Pozostałe aktualności

Zakończyliśmy grę rekrutacyjną do 10. jubileuszowej edycji programu ADAMED SmartUP!

19 stycznia 2024

W poniedziałek, 15 stycznia o godzinie 23.59 zamknęliśmy rejestrację do 10. edycji programu ADAMED...

Rekordowe Roadshow 10. edycji ADAMED SmartUP

22 grudnia 2023

Zakończyliśmy doroczne Roadshow ADAMED SmartUP. Nasi absolwenci przemierzyli Polskę, aby opowiedzieć młodzieży o szansach,...

Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

11 grudnia 2023

Minęło równo 120 lat, od kiedy Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Pierre’em otrzymała nagrodę...

Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie i Fundacja Adamed zorganizowali drugą edycję warsztatów ADAMED SmartUP Academy w Hiszpanii

22 listopada 2023

15 października bieżącego roku Fundacja Adamed we współpracy z Uniwersytetem Autonomicznym w Barcelonie (UAB)...