Inauguracja obozu naukowego ADAMED SmartUP

18 lipca 2022

17 lipca rozpoczął się obóz naukowy 8. edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP. 50 osób w wieku od 14 do 19 lat, dla których nauka jest pasją, przyjechało do Warszawy, aby przez najbliższe 2 tygodnie brać udział w wykładach i zajęciach praktycznych, samodzielnie pracować w profesjonalnych laboratoriach oraz nawiązać przyjaźnie i wieloletnie relacje naukowe.

Program dostosowany do zainteresowań

Już po raz 8. zainaugurowaliśmy obóz naukowy ADAMED SmartUP – pierwszy odbył się w 2015 roku.

Od tamtej pory wspieramy młodzież szczególnie utalentowaną i zainteresowaną dziedzinami ścisłymi i przyrodniczymi oraz popularyzujemy naukę. W ciągu 8 lat do programu zarejestrowało się blisko 60 tysięcy osób.  400 z nich zaprosiliśmy na obozy naukowe, 70 zostało laureatami nagrody głównej, a 18 otrzymało stypendium finansowe.

Jak co roku uczestnicy i uczestniczki obozu pracują w ramach 4 grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżyniera i robotyka, fizyka i nowe technologie. Wyboru dokonali już wiosną br., kiedy to o swoich zainteresowaniach opowiadali Radzie Naukowej programu.

Młodzi chemicy i chemiczki wyhodują kultury bakterii i kryształy białka oraz dowiedzą się, jak wyglądają cykle życiowe wirusów. Będą mieli też okazję usłyszeć, w jaki sposób funkcjonuje świat nauki, kto może tworzyć publikacje i jak teoria splata się z praktyką np. podczas odkrywania nowych leków i terapii.

Uczestnicy i uczestniczki zainteresowani naukami medycznymi będą mogli nauczyć się szycia chirurgicznego, potrenować przygotowanie do operacji, zachowując wszelkie zasady sterylności i samodzielnie wykonać testy antybiotyków oraz substancji bakteriobójczych. Podczas warsztatów zajmą się natomiast psychologiczną stroną pracy lekarza – porozmawiają o etyce tego zawodu i przećwiczą wywiad z pacjentem.

Przyszli inżynierowie i inżynierki wezmą udział w zajęciach z symulatorem lotu, zbudują własne modele samolotów i będą mieli możliwość pracy z dronami oraz robotami mobilnymi. Spotkają się także ze studentami i studentkami z koła astronautycznego.

Z kolei pasjonaci i pasjonatki fizyki poznają skomplikowane zagadnienia krystalografii, fizyki kwantowej oraz podstawy fizyki statystycznej i fizyki ciała stałego. Będą mieli również szansę samodzielnego wykonywania eksperymentów.

Nie tylko nauka

Jednym z istotnych celów programu ADAMED SmartUP jest też integracja młodych naukowców. Podczas naszych wydarzeń spotykają się nastolatkowie z całej Polski, którzy podzielają zainteresowanie naukami ścisłymi i przyrodniczymi. W czasie obozu mają okazję pracować w grupach i poznawać się w trakcie wspólnie realizowanych projektów. Uczestnicy i uczestniczki wezmą też udział m.in. w warsztatach kulinarnych, wycieczkach do ośrodków badawczych czy Mock Interviews.

ADAMED SmartUP również w Wietnamie

Od 3 lat do udziału w programie zapraszamy młodzież nie tylko z Polski, ale również z Wietnamu. Wietnamską edycję realizujemy we współpracy ze Szkołą Średnią im. Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej w Hanoi. W tym roku trójka laureatów wyróżnionych w ramach międzynarodowej edycji po raz pierwszy przyjechała do Warszawy. Hoa, Hanh i Hoan będą uczestniczyć w części wykładów i zajęć praktycznych podczas obozu, ale też wezmą udział w integracji z rówieśnikami z Polski oraz poznają naszą kulturę podczas zwiedzania.

Zachęcamy do zaglądania na nasze kanały social media, gdzie na bieżąco relacjonujemy przebieg tegorocznego obozu.

Pozostałe aktualności

Zakończyliśmy wiosenną edycję warsztatów ADAMED SmartUP Academy

28 maja 2024

18 maja odbyły się już ostatnie zajęcia organizowane w ramach wiosennej odsłony warsztatów ADAMED...

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP

25 kwietnia 2024

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP 20 i 21 kwietnia br., już...

Rekrutacja do 10. edycji programu ADAMED SmartUP zakończona! Znamy finałową pięćdziesiątkę uczestników letniego obozu naukowego

9 kwietnia 2024

Zakończyliśmy rekrutację do jubileuszowej 10. edycji programu ADAMED SmartUP. W tym roku w grze...

Sylwetki absolwentów: Kamila Trafna i Maria Waligórska – „Brainhack Warsaw”

8 kwietnia 2024

Uwielbiamy się chwalić osiągnięciami naszych zdolnych absolwentek i absolwentów. Dzisiaj dzielimy się historią Kamili...