Czas na podsumowanie – 8. obóz naukowy ADAMED SmartUP za nami!

1 sierpnia 2022

Po dwóch intensywnych tygodniach 8. edycja obozu naukowego ADAMED SmartUP dobiegła końca. 50 tegorocznych uczestników i uczestniczek od 17 do 30 lipca przebywało w Warszawie, gdzie pod okiem ekspertów poszerzyli swoją wiedzę, opanowali nowe umiejętności, a przy tym świetnie się bawili. Po raz pierwszy do polskiej młodzieży dołączyło troje laureatów wietnamskiej edycji programu.

Od ośmiu lat dla 50 najlepszych uczestników programu ADAMED SmartUP wakacje to czas intelektualnej przygody. Również w tym roku podczas obozu naukowego młodzi badacze poznawali tajniki pracy naukowca. Dzięki mentorom, którzy łączą ekspercką wiedzę z ogromną pasją, uczestnicy mogli rozwijać swoje zainteresowania w wybranej przez siebie grupie tematycznej. Program każdej z nich obfitował w praktyczne zajęcia, dające przedsmak kariery naukowej.

Zajęcia były na bardzo wysokim poziomie. Wyjątkowe było to, że mogłam zrobić coś w praktyce, zrobić to sama. Liceum spędziłam w większości na nauce zdalnej. Wykonanie doświadczeń czy udział w warsztatach był niemożliwy, a tutaj mogłam wykonać szycie chirurgiczne czy pracować z bakteriami – opowiada Anastazja Lisek, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, która na obozie była w grupie medycyna i nauki medyczne.

W grupie chemia i biochemia można było m.in. poznać cykl życia wirusów i dowiedzieć się, jak teoretyczne koncepcje przekuwa się w rzeczywisty nowy lek. Członkowie grupy medycznej wprawiali się w szyciu chirurgicznym i zwalczaniu zakażeń bakteryjnych, ale też zyskali wiedzę o roli psychologii i etyki w medycynie. Sekcja inżynieryjno-robotyczna kilkukrotnie ruszyła w przestworza: na symulatorze lotu, podczas kursu obsługi dronów, a także w czasie spotkania z przedstawicielami koła astronautycznego. Czwarta grupa – fizyka i nowe technologie, w tym czasie zgłębiała zagadnienia krystalografii, fizyki kwantowej i statystycznej, a teorię weryfikowała eksperymentalnie w laboratorium.

To dla nas zaszczyt i przyjemność obserwować po raz kolejny, jak nasi zdolni uczestnicy w ramach obozu zdobywają nowe umiejętności i poszerzają swoją wiedzę. Jesteśmy przekonani, że w czasie 8. edycji ADAMED SmartUP spotkaliśmy wielu przyszłych utytułowanych naukowców i daje nam to niesamowitą energię do dalszego działania – podsumowuje Martyna Strupczewska, Kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

Obóz ADAMED SmartUP to tradycyjnie również nauka współpracy w grupie i okazja, by spotkać osoby o podobnych zainteresowaniach. W tym roku oprócz koleżanek i kolegów z Polski uczestnicy obozu poznali też troje rówieśników z Wietnamu – laureatów tamtejszej edycji programu.

Oprócz ogromu wiedzy i umiejętności, które zyskaliśmy na zajęciach, najcenniejsze są tutaj znajomości. Poznałem kolegów i koleżanki, którzy mają podobne cele, ambicje czy zainteresowania jak ja. Już teraz planujemy współpracę w przyszłości. To najbardziej wartościowe doświadczenie z obozu – mówi Jakub Respekta z obozowej grupy inżynieria i robotyka, na co dzień uczeń Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego Jezuitów w Nowym Sączu.

To, co zapamiętam to energia panująca wśród uczestników oraz atmosfera na wszystkich zajęciach. Czułam, że wszyscy jesteśmy entuzjastami i pasjonatami nauki. Rozmowy, nawet przy obiadach czy po zajęciach, zahaczały o tematy naukowe – dodaje Barbara Siewert, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, która w czasie obozu brała udział w zajęciach w grupie medycyna i nauki medyczne.

To jednak nie koniec emocji! Już we wrześniu spotkamy się z wszystkimi uczestnikami 8. edycji na Gali finałowej programu, by poznać dziesięcioro laureatów. Przed nimi program indywidualnych konsultacji edukacyjnych, zaś trójka najlepszych z najlepszych otrzyma stypendium finansowe na dalszą realizację naukowych pasji.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z 8. edycji obozu! Zdjęcia znajdziecie też w naszych kanałach społecznościowych – na Facebooku i Instagramie.

Pozostałe aktualności

Rusza jubileuszowy, 10. obóz ADAMED SmartUP!

16 lipca 2024

14 lipca rozpoczęliśmy jubileuszowy obóz ADAMED SmartUP organizowany cyklicznie przez Fundację Adamed już od...

Zakończyliśmy wiosenną edycję warsztatów ADAMED SmartUP Academy

28 maja 2024

18 maja odbyły się już ostatnie zajęcia organizowane w ramach wiosennej odsłony warsztatów ADAMED...

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP

25 kwietnia 2024

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP 20 i 21 kwietnia br., już...

Rekrutacja do 10. edycji programu ADAMED SmartUP zakończona! Znamy finałową pięćdziesiątkę uczestników letniego obozu naukowego

9 kwietnia 2024

Zakończyliśmy rekrutację do jubileuszowej 10. edycji programu ADAMED SmartUP. W tym roku w grze...