Do nich należy przyszłość polskiej nauki – znamy już tegorocznych laureatów i stypendystów programu ADAMED SmartUP

14 września 2022

Interesują się fizyką, chemią, medycyną, inżynierią, ale również drukują narządy w 3D, pilotują samoloty, budują rakiety, uprawiają sport i angażują się społecznie. Przedstawiamy najbardziej utalentowanych uczniów w kraju, czyli tegorocznych laureatów i stypendystów programu ADAMED SmartUP.

Jako Fundacja Adamed niezmiennie od 2014 roku wspieramy uczniów w rozwoju naukowym. Prowadzimy działania popularyzujące naukę, organizujemy bezpłatne warsztaty, ale przede wszystkim co roku zapraszamy do wzięcia udziału w programie stypendialnym ADAMED SmartUP. Do dotychczasowych ośmiu edycji zarejestrowało się prawie 60 tys. osób, spośród których 400 wzięło udział w naszych obozach naukowych.

Do nauki należy przyszłość. To dzięki niej pokonaliśmy trudności w trakcie pandemii, odpowiemy również na nadchodzące wyzwania: kryzys energetyczny, ocieplenie klimatu czy dezinformację w internecie. Jak mawiała Maria Skłodowska-Curie: „W życiu nie należy się niczego bać, należy wszystko rozumieć”. I tego właśnie życzę Wam – absolwentom ADAMED SmartUP – żebyście wiedzieli coraz więcej i zmieniali świat na lepsze – powiedziała podczas gali dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Adamed.

Wybraliśmy 10 tegorocznych laureatów

Podczas tegorocznej gali finałowej, która odbyła się 13 września, ogłosiliśmy listę 10 laureatów nagrody głównej oraz 3 stypendystów, wybranych z grona osób uhonorowanych w 2021 roku. Jesteśmy przekonani, że wszystkich wyróżnionych łączy jedno – niespotykany talent w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych.

Laureatami nagrody głównej 8. edycji programu ADAMED SmartUP zostali:

  1. Antoni Bartkowiak z Kielc, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach
  2. Jakub Borowicz ze Złotego Potoku w województwie śląskim, uczeń IX Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Częstochowie
  3. Mikołaj Cichoń z Katowic, uczeń VIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach
  4. Aleksandra Kobyłecka z Łodzi, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie
  5. Oskar Leksa z Kielc, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach
  6. Anna Olszak z Gliwic, uczennica Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach
  7. Jan Skiba z Warszawy, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Warszawie
  8. Krystian Skowron z Andrychowa w województwie małopolskim, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej
  9. Julia Sosińska z Poznania, uczennica Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu
  10. Andrzej Wrzesiński z Radziejowa w województwie kujawsko-pomorskim, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Łokietka w Radziejowie

Przez najbliższy rok każdy z nagrodzonych będzie uczestniczył w zajęciach, warsztatach i stażach dostosowanych do własnych potrzeb i wybranej ścieżki rozwoju.

Program ADAMED SmartUP od początku był tworzony, aby budować poczucie wspólnoty. To nie tylko poszerzanie wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim możliwość poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach. Niezwykle cieszy mnie, że co roku dołącza do nas kolejne grono inspirujących ludzi – mówi Katarzyna Dubno, Członek Zarządu Fundacji Adamed.

Dzięki udziałowi w programie zyskałem nowych znajomych. Myślę, że wielu z nich spotkam na dalszej drodze mojej kariery naukowej. Z niektórymi już teraz rozpoczynam współpracę przy nowych projektach – opowiada Mikołaj Cichoń, laureat nagrody głównej 8. edycji programu.

ADAMED SmartUP zmienił moje podejście do nauki. Zwróciłam uwagę na to, jak ważna jest interdyscyplinarność w karierze naukowej. Zauważyłam, że aby rozwijać się wszechstronnie nie można ograniczać się do jednej dziedziny, lecz czerpać wiedzę z wielu źródeł – mówi Julia Sosińska, tegoroczna laureatka nagrody głównej.

Otrzymanie tytułu laureata nagrody głównej to nie koniec przygody z programem ADAMED SmartUP. Po roku konsultacji troje uczestników otrzyma stypendium, które będą mogli przeznaczyć na dalszy rozwój naukowy.

Nagrodziliśmy też 3 stypendystów

Podczas gali ogłoszone zostały również nazwiska trójki stypendystów ADAMED SmartUP. Osoby te zostały wybrane z grona laureatów nagrody głównej 7. edycji programu. W tym roku stypendia zostały przyznane: Mateuszowi Jarkowi z Łazisk Górnych, Adriannie Jażdżewskiej z Gdańska i Patrykowi Wekwejtowi z Ostrołęki.

Fundacja Adamed doceniła postępy, które osiągnęli podczas rocznej pracy w ramach konsultacji edukacyjnych. Każda z nagrodzonych osób otrzymała stypendium w wysokości 40 tys. zł. Dofinansowanie mogą przeznaczyć na dowolny cel związany z rozwojem naukowym.

W październiku zaczynam studia na kierunku lekarskim na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Otrzymane stypendium pomoże mi zrealizować marzenie o zagranicznych stażach i praktykach. Chciałabym doskonalić się jako lekarka współpracując z uniwersytetami w Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii – powiedziała Adrianna Jażdżewska, tegoroczna stypendystka programu ADAMED SmartUP.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i stypendystom! Przypominamy również, że rekrutacja do 9. edycji programu jest już otwarta i rozgrywka online potrwa do 15 stycznia 2023 r. Latem 50 najlepszych osób, wyłonionych w kilkuetapowej rekrutacji, weźmie udział w naukowym obozie ADAMED SmartUP.

Tutaj możesz dołączyć do pierwszego etapu rekrutacji. Spróbuj swoich sił w grze naukowej online i dołącz do społeczności ADAMED SmartUP!

Pozostałe aktualności

Rusza jubileuszowy, 10. obóz ADAMED SmartUP!

16 lipca 2024

14 lipca rozpoczęliśmy jubileuszowy obóz ADAMED SmartUP organizowany cyklicznie przez Fundację Adamed już od...

Zakończyliśmy wiosenną edycję warsztatów ADAMED SmartUP Academy

28 maja 2024

18 maja odbyły się już ostatnie zajęcia organizowane w ramach wiosennej odsłony warsztatów ADAMED...

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP

25 kwietnia 2024

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP 20 i 21 kwietnia br., już...

Rekrutacja do 10. edycji programu ADAMED SmartUP zakończona! Znamy finałową pięćdziesiątkę uczestników letniego obozu naukowego

9 kwietnia 2024

Zakończyliśmy rekrutację do jubileuszowej 10. edycji programu ADAMED SmartUP. W tym roku w grze...