Nauka czyni mistrzów

Rekrutacja do 8. edycji programu stypendialnego ruszyła!

Aktualności

Jesteś spragniony wiedzy i naukowych doświadczeń?

To właśnie dla Ciebie powstał program ADAMED SmartUP.

Pozwól uczynić z siebie mistrza!

Program stypendialny

Rekrutacja do 8. edycji programu wystartowała!

Zagraj o udział w obozie naukowym, pakiet indywidualnych konsultacji edukacyjnych oraz stypendium naukowe

Sylwetki absolwentów

Warsztaty

Warsztaty ADAMED SmartUP Academy
na Politechnice Warszawskiej

Projektowanie współczesnych leków oraz biotechnologiczne strategie ich otrzymywania

Dr inż. Paweł Borowiecki

Inteligentne kosmetyki kolorowe – mit czy przyszłość?

Dr inż. Agnieszka Gadomska-Gajadhur

Najnowsze wieści bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej.

co nowego?

Obserwuj nas na Instagram
@adamed_smartup
Przez wiele lat uważano, że przyczyną śliskości lodu jest efekt tarcia w wyniku szybkiego ruchu na jego powierzchni, a także pod wpływem dużego nacisku (ciśnienia). Okazuje się jednak, że w zdecydowanej większości przypadków ciśnienie wywierane przez łyżwę ⛸ jest zbyt niskie, żeby roztopić lód w warunkach panujących na lodowisku. Podobnie podnoszenie jego temperatury, co wykorzystuje się np. w curlingu. Oczywiście oba zjawiska fizyczne są prawdziwe, ale jednak nadal nie tłumaczą w pełni zjawiska śliskości lodu. 

Otóż fizycy z Uniwersytetu Amsterdamskiego odkryli, że śliskość lodu jest spowodowana przez niewielkie, ale wysoce ruchome cząsteczki wody na jego powierzchni! 💧💧💧

Uczeni odkryli, że drobinki wody pozostające na powierzchni kryształu lodu, zachowują się inaczej niż te w głębi. Cząsteczki przy powierzchni są bardziej swobodne, ponieważ z jednej strony nie są ograniczone siecią krystaliczną. I to właśnie ta warstwa grubości pojedynczych cząsteczek, która zachowuje się jak ciecz, jest główną przyczyną śliskości lodu. Natomiast, im niższa jest temperatura, tym ta warstwa jest cieńsza i mniej płynna.

A czy są wśród Was osoby, które jeżdżą na łyżwach?

___
#lód #ice #lodowisko #łyżwiarstwo #łyżwy #woda #mróz #zima #ciekawostkanaukowa #babyitscoldoutside #nauka #fizyka #kochamfizykę #fizykawokółnas #adamed #adamedsmartup
34 0
Czy Leonardo Fibonacci z Pizy wiedział, że z pomocą jego ciągu geometrycznego będzie można opisać szereg zjawisk naturalnych np. kształty i procesy fizyczne oraz, że znajdziemy go w przyrodzie, w architekturze, inżynierii i sztuce, muzyce, fizyce, matematyce, a nawet w anatomii ludzkiego ciała?

Ciąg Fibonacciego, boska proporcja oraz spirala - uporządkowany ciąg liczb w matematyce, w którym stosunek dwóch kolejnych liczb zawsze wynosi w przybliżeniu 1.618. Można je znaleźć w otaczającym nas świecie, w tak wielu miejscach, że całkiem możliwe, że zupełnie nie zdajecie sobie z tego sprawy. A gdzie?

✔ Ciąg Fibonacciego można zauważyć sprawdzając odległości między poszczególnymi częściami ciała człowieka - np. w proporcjach - choćby stosunek wzrostu człowieka do odległości od stóp do pępka, a także stosunek długości środkowego palca do małego, wynoszą 1,618! 
✔ Podobnie u delfina - części jego ciała znajdują się w odległościach zgodnych z kolejnymi liczbami zbioru!
✔ Cząsteczka ludzkiego DNA mierzy 34 jednostki długości na 21 jednostek szerokości dla każdego odcinka podwójnej spirali, co oznacza, że liczby te są elementami ciągu Fibonacciego, a zależność między nimi jest równa liczbie fi!
✔ Zgodnie ze złotą proporcją formują się również huragany i galaktyki spiralne.

A co ze światem roślin, muzyką, sztuką i architekturą? Umiecie wskazać podobne zależności? 🌎
___

#matematyka #królowanauk #matma #fibonacci #ciagfibonacciego #liczbafi #złotaproporcja #matematykawokółnas #ciekawostkanaukowa #ciekawostka #kalafior #ramonesco #światnauki #smartup #adamedsmartup
41 0
Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymało dwóch naukowców - David W.C. MacMillan oraz Benjamin List, o którym dzisiaj Wam opowiemy. 

🔬 Benjamin List swoje badania nad katalizatorami rozpoczął już w latach 90. podczas pracy w Scripps Research Institute w Kalifornii. Badał wtedy przeciwciała katalityczne, czyli przeciwciała, które zamiast zwalczać infekcje, są wykorzystywane do napędzania reakcji chemicznych - co oznacza, że działają jako katalizator.  Natomiast kilka lat później wraz ze swoim zespołem opublikował pracę naukową opisującą, w jaki sposób aminokwas o nazwie prolina, został użyty do wywołania reakcji aldolowej między acetonem a kilkoma aromatycznymi aldehydami. 

Metodę zapoczątkowaną przez zespół Lista nazwano asymetryczną organokatalizą. Do tej pory naukowcy sądzili, że występują tylko dwa rodzaje katalizy – za pomocą metali (na przykład wanad, rtęć czy platyna) oraz enzymów. Metoda Lista jest obecnie kluczowym elementem badań i produkcji farmaceutycznej. 💊 I to właśnie za to odkrycie naukowiec został wyróżniony Nagrodą Nobla!

Warto wspomnieć, że dziedziny takie jak chemia i farmacja, nie kojarzą się nam z ekologią. Okazuje się jednak, że dzięki nowemu odkryciu, prowadzenie badań może stać się nie tylko szybsze i bardziej wydajne, ale także bardziej przyjazne środowisku. Asymetryczna organokataliza umożliwiła syntezę ważnych cząsteczek bez intensywnego stosowania szkodliwych dla środowiska metali ciężkich. 🌎

___

#nagrodanobla #chemia #farmacja #asymetrycznaorganokataliza #katalizator #enzymy #metale #odkrycie #badania #badanianaukowe #odkrycianaukowe #ciekawostki #ciekawostka #ciekawostkinaukowe #naukowiec #badacz #nauka #smartup #adamedsmartup
35 0
A gdyby tak móc się swobodnie poruszać nawet po pionowych ścianach? To byłoby coś. W naturze doskonale radzi sobie z tym rzekotka drzewna. Ale jak ta mała żabka to robi? 🐸

Otóż wykorzystuje ona adhezję czyli łączenie się ze sobą powierzchniowych warstw ciał fizycznych lub faz. Adhezja wynika z oddziaływań międzycząsteczkowych stykających się substancji. 
Rzekotka posiada przylgi na palcach, których wilgotna powierzchnia łączy się z tą, po której się porusza. Przylgi te są elastyczne, więc mogą z łatwością dostosowywać się do kształtów powierzchni. 

Żabka ta nie jest jedyna. W naturze zjawisko adhezji wykorzystuje także np. muchówka - roślina owadożerna, złotok pospolity składający swe jaja oraz mucha domowa. Z inspiracji czerpanych z natury korzystamy również my i wykorzystujemy to chociażby w taśmach klejących, ale też w malowaniu i klejeniu.

Macie jakieś ciekawe pomysły gdzie i jak można jeszcze wykorzystać taką zdolność "przylepiania"? 

___
#żaba #żabka #zaba #rzekota #rzekotkadrzewna #płaz #płazy #fauna #flora #naturainspiruje #adhezja #oddziaływanie #światnauki #adamed #adamedsmartup
30 0
Ciepło, zimno i dotyk inicjują sygnały w układzie nerwowym człowieka. Dzięki tym impulsom elektrycznym jesteśmy w stanie odczuwać otaczający nas świat i adaptować się do niego. 🌎 To, w jaki sposób działają receptory temperatury i dotyku, zawdzięczamy tegorocznym laureatom Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.  Nagrodę otrzymali wspólnie profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCFS) David Julius oraz Ardem Patapoutian z Howard Hughes Medical Institute w La Jolla w Kalifornii. 🏆

W swoich badaniach David Julius wykorzystał kapsaicynę, która jest związkiem znajdującym się w papryczkach chili. 🌶 Wywołuje ona uczucie pieczenia, co pomogło w zidentyfikowaniu czujnika w zakończeniach nerwowych skóry, który reaguje na ciepło - receptor TRPV1. Uczony użył ponadto mentolu, który z kolei pomógł odkryć receptor aktywowany przez uczucie chłodu - TRPM8. W obu przypadkach receptory zostały powiązane z konkretnymi genami 🧬 kodującymi białko zdolne do reagowania na bodźce - kapsaicynę i mentol.

Z kolei Ardem Patapoutian pracował nad odkryciem receptorów, które są aktywowane przez bodźce mechaniczne. 🧑‍🔬 Zidentyfikował linię komórkową, która emitowała mierzalny sygnał elektryczny, gdy pojedyncze komórki nakłuwano mikropipetą. W tym przypadku również udało się powiązać receptory (Piezo1 oraz Piezo2) z konkretnymi genami. W ten sposób odkryto nową klasę czujników reagujących na bodźce mechaniczne w skórze i narządach wewnętrznych.

Wiedza zdobyta dzięki naukowcom, pozwala na prowadzenie dalszych badań mających na celu opracowanie metod leczenia chorób związanych z procesami fizjologicznymi, m.in. przewlekłego bólu.
___
#nagrodanobla #fizjologia #medycyna #receptory #geny #DNA #odkrycie #badania #badanianaukowe #odkrycianaukowe #ciekawostki #ciekawostka #ciekawostkinaukowe #naukowiec #badacz #nauka #smartup #adamedsmartup
28 0
W sieci popularne są zdjęcia psów i kotów, u których jedno oko ma inną barwę niż drugie. Dwubarwne oczy wyglądają zjawiskowo i magicznie, ale nie stoją za nimi żadne siły nadprzyrodzone. W rzeczywistości różnobarwność ta jest wynikiem heterochromii. Czy wiecie czym ona jest? 👁️

To niegroźna wada wrodzona, polegające na różnicach w rozmieszczeniu barwnika - melaniny - w obrębie różnych obszarów tęczówki jednego oka bądź różnym zabarwieniu tęczówki jednego i drugiego oka. Tęczówki mogą różnić się dwojako i wyróżniamy tu: 
☑ heterochromię iridis - gdzie jedna tęczówka ma jednocześnie dwa kolory
☑ heterochromię iridium - gdzie każda tęczówka ma inny kolor, np. jedno oko jest niebieskie, drugie brązowe. 

Heterochromia występuje zarówno u zwierząt jak i u ludzi. Pomimo tego, że jest wrodzona to u dzieci jest w pełni zauważalna dopiero około 3 roku życia - najpierw noworodki mają ciemniejsze tęczówki, barwnik rozkłada się z czasem. Oblicza się, że dwukolorowe oczy ma 1% populacji. Znacie kogoś o takich oczach? 👀

___
#oczy #heterochromia #ciekawostka #instaoczy #instacat #biologia #genetyka #melatonika #piękneoczy #różnobarwność #kolory #instakot #kot #oko #different #eyes #smartup #adamedsmartup
52 0
Czy jest tu ktoś, kto chciałby stworzyć swój własny Pałac Pamięci? 🏰 Nazwa brzmi dość tajemniczo, czy wiecie co się za nią kryje?

Pałac Pamięci to jedna z najbardziej skutecznych technik pamięciowych. Wykorzystywana do nauki, sprawia, że zapamiętanie materiału na kolejny dzień, zajmuje o wiele mniej czasu.

Na czym polega ta technika?

Pałac Pamięci to system mnemoniczny, czyli sposób ułatwiający zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji. Polega na wykorzystaniu w wyobraźni lokalizacji, by kojarzyć je z konkretnymi obrazami. Pałacem Pamięci może być dowolna przestrzeń - miejsce znane, rzeczywiste lub wyimaginowane. I tak korzystając z wyobraźni, możesz umieścić w tym miejscu, jakiś mocny wizualnie symbol informacji, którą chcesz zapamiętać.

A jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że chcesz zapamiętać wzór na siłę w ruchu jednostajnie przyspieszonym F = m x a. Wyobraź sobie jakąś postać - z ruchem przyspieszonym łatwo skojarzyć superbohatera Flasha 🙃 A teraz wyobraź sobie jeszcze, że przebiega on przez korytarz w Twoim domu trzymając tabliczkę, na której jest narysowany ten wzór. Sytuacja totalnie irracjonalna, ale właśnie o to chodzi, ponieważ wtedy lepiej zapamiętujemy.

Skuteczność metod mnemonicznych jest tak duża, ponieważ opierają się one głównie na korzystaniu ze zmysłów, wyobraźni oraz emocji. Taki sposób uczenia się jest bardziej naturalny, a dzięki temu bardziej efektywny niż wielokrotne powtarzanie – metoda, którą najczęściej stosujemy podczas nauki. 

Czy wiedzieliście, że z Pałacu Pamięci korzystał główny bohater serialu kryminalnego Sherlock? To właśnie ta mnemotechnika wielokrotnie pomagała mu w szukaniu informacji pomocnych w rozwiązywaniu zagadek oraz zbrodni. 
___

#nauka #uczymysięuczyć #jaksięuczyć #wiedza #szkoła #lekcje #pamięć #memory #zapamiętywanie #uczęsię #adamedsmartup #smartup #pałacpamięci #mnemotechnika #szkoła #liceum #naukawliceum #uczeń
33 0
Czy wiecie, że do 2025 roku może już nie być na świecie jeży dziko żyjących? 😢

Niestety jeże są zagrożone i to bardzo! Bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z nieodzownym jabłkiem na kolczastym grzbiecie. 🍎

Co warto wiedzieć o tych małych pożytecznych zwierzątkach?

🦔 W Polsce żyją dwa gatunki: jeż wschodni i zachodni – różnią się kolorem plam na brzuchach.
🦔 Wbrew powszechnej opinii, jeże nie jedzą jabłek. Ich dieta składa się z bezkręgowców i niewielkich kręgowców, jak płazy i gady oraz z ptasich jaj.
🦔 Jeże bardzo słabo widzą, głównym ich zmysłem jest węch i słuch. To właśnie dzięki węchowi wyczuwają zagrożenie i są one w stanie zareagować wystarczająco szybko na niebezpieczeństwo.
🦔 Każdy jeż posiada około 5000 kolców o długości do 3cm. Stanowią one ochronę przed drapieżnikami.
🦔 Gdy temperatura za oknem spada do 10 stopni Celsjusza, jeże zapadają w sen zimowy. Ich domem są malutkie norki, w których panuje stała temperatura, dzięki czemu bez problemu mogą przetrwać tam trudne warunki atmosferyczne panujące w zimie. 

Żeby zadbać o komfort jego „drzemki” warto jesienią przygotować mu nieco miejsca w ogródku. Sterta liści pod drzewem, lub wśród krzewów, z dala od wścibskich psich nosów, to wszystko, czego jeżowi potrzeba, aby mógł zamieszkać. 🍂

Jednak wraz z rozwojem technologicznym, jednym z największych problemów jeży stały się samochody. Bowiem co noc jeże przemierzają około 2-3 km w poszukiwaniu pokarmu i to właśnie podczas tych wędrówek najczęściej giną pod kołami samochodów. Wiemy, że czasem trudno jest je zauważyć w nocy, ale warto zwolnić i zwracać większą uwagę na tuptające nocą jeże.

___
#jeż #jeżyk #dokądnocątuptajeż #ciekawostki #ochrona #jesień #zwierzęta #wogrodze #fauna #dbam #ciekawostka #nauka #smartup #adamedsmartup #jez #dokadnocatuptajez #hedgehog #ochronazwierząt #ochronaprzyrody #przyroda
52 0

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym użytkownika. Możesz zrezygnować ze zbierania informacji poprzez pliki cookies, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki - niemniej w takim przypadku nie gwarantujemy poprawnego działania serwisu. Więcej szczegółów w naszej polityce cookies.