zobacz całą galerię

Laboratorium Akustyki Technicznej

Laboratorium Akustyki Technicznej zlokalizowane jest w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W skład laboratorium wchodzi:

Komora bezechowa – unikatowa żelbetonowa konstrukcja o krawędzi zewnętrznej około 10 m (objętość około 1000m3). Masa komory jest szacowana na 600 ton, a sama „kostka” posadowiona jest na specjalnych wibroizolacyjnych sprężynach, które ograniczają przenoszenie drgań z pobliskiej drogi. Ze względu na umieszczenie klinów także na podłodze, badacze przebywający w komorze poruszają się po siatce rozciągniętej pół metra nad klinami. Poziom ciśnienia akustycznego tła zmierzonego w komorze w ciągu dnia wynosi około 1,5 decybela (w nocy spada nawet poniżej 0 dB(A)). Dla porównania średni hałas w przeciętnym biurze to ok. 60 dB(A), na ulicy ok. 90 dB(A), zaś w dobrze wyciszonej sypialni około 20 decybeli.

Komora pogłosowa – ma kształt nieregularnego graniastosłupa. Ściany są nierównoległe ze względu na konieczność zapewnienia właściwego rozproszenia wspomaganego przez pięć rozpraszaczy z plexi PMMA. Pomieszczenie jest odseparowane od pozostałej części budynku za pomocą wełny mineralnej, a posadowione jest na warstwie gumy i korka. Ściany wewnątrz pokryte są farbą olejną dla zapewnienia najmniejszego pochłaniania. W komorze pogłosowej wykonuje się pomiary m.in.: pogłosowego współczynnika pochłaniania dźwięku, poziomu mocy akustycznej, współczynnika rozproszenia dźwięku czy izolacyjności akustycznej małych próbek.

Lokalizacja

Kategorie

Informacje

Województwo: małopolskie
Adres: Budynek D-1 Laboratorium 1E, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków

Strona: http://www.lat.agh.edu.pl/
Wstęp:
Miejsce pracy naukowej, brak możliwości zwiedzania.

 

CIEKAWOSTKA

Czy wiesz, że w Laboratorium Akustyki Technicznej wykonuje się komputerowe modele wnętrz oraz dobiera adaptacje akustyczne do teatrów, oper, filharmonii i studiów nagrań?

Inne ciekawe miejsca