Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
Muzeum położone jest na terenie pierwszej na świecie i czynnej do dziś kopalni ropy naftowej i zajmuje obszar 20 ha. W otoczeniu lasu bobrzeckiego znajdują się XIX wieczne kopanki (szyby), w których widoczna jest naturalna ropa naftowa. Spacerując alejkami obejrzeć można unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach budynków, dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym, odwiedzający przeniosą się w czasy, kiedy na kopalni pracował jeszcze jej założyciel Ignacy Łukasiewicz. Do najcenniejszych zabytków muzealnych należą m.in.:
- kopanka Franek z 1860 roku: wykonana ręcznie, głęboka na 20 m
- kopanka Janina: ręcznie wykopana do głębokości 96 m, a następnie pogłębiona wiertnicą ręczną do głębokości 156 m; eksploatowana do dziś
- warsztat mechaniczny z 1864 roku: służył do obsługi wierceń metodą udarową. Znajdują się w nim najprostsze maszyny obróbcze.
- budynek administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza: zorganizowano w nim ekspozycję apteczną. Prezentowane są tam również słuchowiska poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W budynku zgromadzono kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną.
- drewniana kuźnia kopalniana z 1856 roku: wyposażona jest w oryginalne narzędzia kowalskie
Zdjęcie poglądowe