Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego

Muzeum położone jest na terenie pierwszej na świecie i czynnej do dziś kopalni ropy naftowej i zajmuje obszar 20 ha. W otoczeniu lasu bobrzeckiego znajdują się XIX wieczne kopanki (szyby), w których widoczna jest naturalna ropa naftowa. Spacerując alejkami obejrzeć można unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach budynków, dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym, odwiedzający przeniosą się w czasy, kiedy na kopalni pracował jeszcze jej założyciel Ignacy Łukasiewicz. Do najcenniejszych zabytków muzealnych należą m.in.:

  • kopanka Franek z 1860 roku: wykonana ręcznie, głęboka na 20 m
  • kopanka Janina: ręcznie wykopana do głębokości 96 m, a następnie pogłębiona wiertnicą ręczną do głębokości 156 m; eksploatowana do dziś
  • warsztat mechaniczny z 1864 roku: służył do obsługi wierceń metodą udarową. Znajdują się w nim najprostsze maszyny obróbcze.
  • budynek administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza: zorganizowano w nim ekspozycję apteczną. Prezentowane są tam również słuchowiska poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W budynku zgromadzono kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną.
  • drewniana kuźnia kopalniana z 1856 roku: wyposażona jest w oryginalne narzędzia kowalskie

 

Zdjęcie poglądowe

Lokalizacja

Kategorie

Informacje

Województwo: podkarpackie
Adres: Kopalniana 35, 38-458 Bóbrka

Strona: https://bobrka.pl
Wstęp: płatny

 

CIEKAWOSTKA

Czy wiesz, że pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej powstała w Polsce? Została założona w 1854 roku w Bóbrce przez Ignacego Łukasiewicza, Tytusa Trzecieskiego i Karola Klobassa-Zrenckiego i działa do dziś.

Inne ciekawe miejsca