Uczelnie

Jak dostać się na studia za granica. Przebieg procesu aplikacji na studia za granicą jest inny niż w Polsce, zależy również od kraju i od uczelni.

Zasady finansowania studiów w Wielkiej Brytanii uległy zmianie w związku z opuszczeniem przez ten kraj Unii Europejskiej. Do końca 2020 roku stawki za rok nauki na Wyspach były dla aplikantów z całej Unii takie same jak dla Brytyjczyków. Na większości szkół wyższych było to 9250 funtów za rok nauki (kwotę tą limitował brytyjski rząd). Do końca studiów będzie ona obowiązywać obecnych studentów, niezależnie od ich obywatelstwa, jednak osoby rozpoczynające nauką w 2021 roku mają już jednak status studentów zagranicznych. W związku z czym wspomniany limit wysokości opłat ich nie obowiązuje, dotyczą ich inne limity miejsc a studia wiążą z trzy czy nawet czterokrotnie wyższymi kosztami. Kwestie ewentualnych stypendiów pozostają w gestii poszczególnych uniwersytetów i/lub collegów, jednak takich ofert dla aplikantów z Polski jest niewiele.

W zdawaniu na najlepsze brytyjskie uczelnie pomaga Project Access Polska.
Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://projectaccess.org/team-poland/

UCAS – INTERNETOWY SYSTEM APLIKACJI

W Wielkiej Brytanii rekrutacja na studia odbywa się przez internetowy system UCAS . W tym systemie wypełnia się aplikację, w której należy podać m.in. swoje dane, wykaz ocen i referencje ze szkoły. Najważniejsza część aplikacji to personal statement – esej na maksymalnie 4 tysiące znaków, w którym należy napisać, dlaczego chce się studiować wybrany kierunek i dlaczego uczelnia ma wybrać właśnie Ciebie.

Gdzie studiować

Wielkiej Brytanii

University of Cambridge

University of Oxford

Imperial College London