Nauka czyni mistrzów

REKRUTACJA DO KOLEJNEJ EDYCJI PROGRAMU RUSZYŁA

Aktualności

Jesteś spragniony wiedzy i naukowych doświadczeń?

To właśnie dla Ciebie powstał program ADAMED SmartUP.

Pozwól uczynić z siebie mistrza!

Program stypendialny

Rekrutacja do 9. edycji programu ruszyła

Sylwetki absolwentów

Warsztaty

Warsztaty ADAMED SmartUP Academy

JAK NIE DAĆ ZŁAPAĆ SIĘ W SIEĆ?

Grzegorz Siudem

WZMOCNIENIE DZIWNOŚCI I INNE SYGNATURY PLAZMY KWARKOWO-GLUONOWEJ

Małgorzata Janik

Najnowsze wieści bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej.

co nowego?

Obserwuj nas na Instagram
@adamed_smartup
Być może słyszeliście o roślinach mięsożernych 🥩 – ale czy wiecie w jaki sposób łapią i trawią owady?

Rośliny mięsożerne to jedne z najbardziej fascynujących roślin. Oprócz asymilacji dwutlenku węgla, wzbogacają swoją dietę pokarmem zwierzęcym. Jest on dla nich źródłem różnych wartościowych związków, m.in. azotu.

🌿 Kto może być ofiarą tych niebezpiecznych roślin?
◼️ owady 🐜
◼️ ślimaki 🐌
◼️ pajęczaki 🕷
◼️ drobne mięczaki.

🌿 Rośliny 🎍 wabią swoje ofiary atrakcyjnym wyglądem, intensywnym kolorem, słodkim nektarem, a często również zapachem. Najbardziej znane gatunki to muchołówka, rosiczka i dzbanecznik.
🌿 Liście muchołówki są zbudowane z dwóch klapek, na których umieszczone są imponujące zęby. Za pomocą – specjalnie uformowanych liści – łapią swoją ofiarę, a następnie ją trawią.
🦷 Można powiedzieć, że mają zęby w kształcie kolców. Wewnątrz znajdują się czerwone gruczołki trawienne, które wyglądają jak podniebienie 👅 To właśnie one pomagają roślinie zwabić ofiarę. W pułapce rośliny są wrażliwe włoski, które reagują na dotyk. Dzięki temu zamykają się na owadzie i już nie ma dla niego odwrotu.

🌿 Ciekawym przykładem rośliny mięsożernej jest także rosiczka. Jej liście są pokryte drobnymi włoskami. Owady przyklejają się do nich jak do lepu. Po ich złapaniu rosiczka wydziela kwas mrówkowy, dzięki któremu ofiara zostaje sparaliżowana, a później poddana trawieniu. Rosiczka zwija swoje liście do środka i zacieśnia je na zdobyczy.

Gryzące komary 🦟 potrafią być uciążliwe letnią porą. Uprawiając w domu roślinę owadożerną, zyskujemy nie tylko nietypową ozdobę wnętrza, lecz także pomoc w pozbyciu się insektów, które będą dla nich idealną przekąską.

___
#flora #roślinymięsożerne #rosiczka #muchołówka #rośliny
28 0
Zorze polarne budzą zachwyt. Coraz więcej osób wyrusza za koło podbiegunowe, by zobaczyć je na własne oczy. Można powiedzieć, że właśnie trwa na nie sezon, bo najlepiej widoczne są w okresie między równonocą jesienną a wiosenną, czyli między 21 września a 21 marca. Ale czy wiecie jak właściwie one powstają? 

Zorze polarne to charakterystyczne świecenie górnej warstwy atmosfery w okolicach arktycznych i antarktycznych. Ich naukowa nazwa to aurora borealis w obrębie bieguna północnego i aurora australis w okolicach bieguna południowego - na cześć rzymskiej bogini świtu Aurory. Powstają, gdy podczas rozbłysków wyrzucone przez Słońce naenergetyzowane cząstki gazu uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z dużą prędkością, ale tory lotu tych cząstek są odchylane przez ziemskie pole magnetyczne. Tak jakby nasza planeta chroniła nas przed atakiem. Pole magnetyczne Ziemi przekierowuje cząstki w kierunku bieguna północnego i południowego i tak cząstki poruszają się po torze o kształcie helisy wzdłuż linii pola magnetycznego, powodując wzbudzenia atomów w obszarze polarnym, a wytworzona w ten sposób energia jest uwalniana, emitując zarówno światło widzialne, jak i niewidzialne. 

Zorze polarne ukazują się pod dwoma warunkami: jeżeli noc jest bezchmurna, a aktywność słoneczna wystarczająco duża. Rozciągają się czasem na tysiące kilometrów wokół kuli ziemskiej od obu biegunów, ale są dość cienkie, bo mają zaledwie około 100 metrów grubości. 

A co z kolorem?
Najbardziej charakterystyczny jest kolor zielony, ale zorze mogą przybierać również odcienie żółci, niebieskiego, czerwieni czy bieli. Kolory zależą od wysokości oraz rodzaju gazu znajdującego się w powietrzu, z jakim stykają się wyrzucone przez Słońce cząstki. Zieleń lub odcienie różu i czerwieni to wynik reakcji z tlenem, a mocne czerwienie czy wręcz bordo – z azotem. Błękity oraz fiolet to natomiast kolory, które świadczą o obecności atomów wodoru i tlenu.

Dajcie nam koniecznie znać w komentarzach czy ktoś z Was widział zorzę i gdzie to było.
25 0
Zdarza się Wam mówić, że jesteście zalatani? 😉🛩 Zalatany to jest nasz absolwent - Jakub Respekta, któremu udało się zrealizować marzenia o lataniu, przez co uchwycenie go na Ziemi, by móc na spokojnie porozmawiać, było prawdziwym wyzwaniem, bo akurat był pochłonięty akcją zrzucania szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów. 🦊 Łapcie kilka słów od Kuby. ⤵⤵⤵

<<Wiele osób uważa, że w Polsce trudno rozwinąć się w kierunku lotnictwa, a tym bardziej astronautyki, szczególnie jako nastolatek. Jednak w moim przypadku, to nie dostępność okazji do rozwoju, a zaangażowanie w ich poszukiwaniu okazało się być najbardziej kluczowe.

Będąc zafascynowany lotnictwem od małego, postanowiłem zapisać się na szkolenie szybowcowe. Aby poradzić sobie z wysoką ceną szkolenia zacząłem pracować na lotnisku. Poznałem tam wiele osób prowadzących projekty naukowe, w które także zapragnąłem się zaangażować.
Wziąłem więc udział w eksperymencie badawczym w symulowanej bazie księżycowej. Następnie pomagałem nadzorować kolejne zespoły szkolonych astronautów oraz zaangażowałem się w cykl misji balonów stratosferycznych. Skonstruowałem wiele sond, którymi przeprowadziłem badania atmosfery, promieniowania, czy nawet stanu upraw rolnych. Dzięki tym aktywnościom, zdobyłem dużo wiedzy i praktycznego doświadczenia.

Tym, co pozwoliło mi tak efektywnie spełniać marzenia było zaangażowanie i wielka motywacja do rozwoju moich pasji. Jeśli więc masz coś, co kochasz, nie bój się stawiać w tym kierunku odważnych kroków, bo to one mogą dać ci szansę do przeżycia świetnych przygód, jednocześnie rozwijając ważne umiejętności.>>

___ 
#lotnictwo #samoloty #szybowce #bazaksiężycowa #astronauta
120 0
Czy w Hollywood przejmują się fizyką? Czasami. 😉 
Dziś w ramach naszej serii Nauka Na Co Dzień opowiemy Wam, ile prawdy na temat czarnej dziury znalazło się w filmie Interstellar. Możemy Wam jeszcze tylko zdradzić, że w ramach pracy nad filmem dokonano odkrycia naukowego!

___
#fizyka #Interstellar #czarnadziura #naukanacodzień #odkrycianaukowe
130 3
Macie łaskotki? 🫴🤣 Jedni je uwielbiają, a inni nienawidzą. Jednak jedno jest pewne, ciężko nam nie reagować na nie, a to dlatego, że są po prostu odruchem bezwarunkowym. 

Ale jak to właściwie działa? Otóż chodzi tutaj o zakończenia nerwowe, które przekazują sygnał o łaskotkach do mózgu. 🧠 Dlatego czasem nawet pod wpływem lekkiego dotyku w bardziej unerwionych okolicach, nie da się opanować śmiania, wiercenia czy wręcz zwijania się w kłębek. 

To, gdzie je odczuwamy bardziej jest całkowicie indywidualne - niektórzy na brzuchu lub pod pachami, a inni na szyi albo pod stopami. 

A Wy gdzie macie największe łaskotki?
___
#łaskotki #mózg #biologia #anatomia #ciałoczłowieka
23 1
Dokąd może zaprowadzić miłość do medycyny? 
Do ślubu, który odbył się podczas przerwy między wykładami na uczelni, podróży po świecie i badań naukowych. 

Tak było właśnie w przypadku polskiej lekarki, bakteriolożki i profesorki nauk medycznych - Hanny Hirszfeldowej. Przez wiele lat stała w cieniu wybitnego męża, ale nie zniechęcało jej to w pomaganiu innym oraz w realizowaniu pasji i powołania jakim bez wątpienia była pediatria. 

Uważała, że pediatria jest jedną z najtrudniejszych gałęzi medycyny, bo oprócz przygotowania zawodowego wymaga także odpowiednich predyspozycji charakterologicznych. Pomagała małym pacjentom nawet w czasie wojny, wykazując się wielką odwagą. Przeszła do historii jako kobieta niezwykle ambitna, wytrwale dążąca do celu. Dzięki swoim zdolnościom językowym zdobywała doświadczenie zawodowe w szpitalach za granicą. Los zaprowadził ją w wiele zakątków świata, między innymi do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie fundacji Rockefellera, gdzie zdobyła dotacje dla szpitala pediatrycznego i swoich podopiecznych. Do końca swojego życia poszerzała wiedzę i myślała o dobru innych. 

___
#naukowczyni #kobietynauki #hannahirszfeldowa #pediatra #lekarka
40 0
Jak tam Wasze zwiedzanie miejsc związanych z nauką w Waszej okolicy? Dziś chcemy Was zachęcić do kolejnego spaceru z naszą naukową mapą. Tym razem zapraszamy do Narodowego Centrum Badań Jądrowych. 

Centrum zajmuje się spoglądaniem w głąb najmniejszych składników materii, jak również daleko w niebo, wykorzystując roboty obserwacyjne własnej konstrukcji. Pracownicy prowadzą tam badania reaktorowe i prace nad paliwem jądrowym, a także nad bezpieczeństwem instalacji jądrowych. Badają również gorącą plazmę dla energetyki termojądrowej przyszłości i rozwijają metody modyfikacji materiałów.

Centrum przygotowuje się do roli organizacji wsparcia technicznego dla polskiego programu jądrowego. Rozwija niezbędną do tego celu infrastrukturę, w szczególności tworząc Centrum Informatyczne Świerk. 

Odwiedzając to Centrum możecie wziąć udział w interaktywnych zajęciach, zobaczyć MARIĘ czyli jedyny w Polsce czynny badawczy reaktor jądrowy oraz Laboratorium Fizyki Atomowej i Jądrowej, gdzie można przeprowadzić doświadczenia dotyczące m.in. detekcji promieniowania, pomiaru czasu połowicznego zaniku, przechodzenia promieniowania jądrowego przez materię.

Pamiętajcie, że czekamy na Wasze propozycje miejsc, które powinny dołączyć do naszej mapy naukowej. Wrzucajcie posty na temat tych zdjęć i oznaczajcie hasztagiem #podrodzedonauki żebyśmy mogli je łatwo znaleźć!

___
#mapanaukowa #zwiedzam #bądźturystąwswoimmieście #NarodoweCentrumBadańJądrowych #fizyka
49 2
Dawniej majstersztyk była to praca czeladnika cechowego, będąca głównym sprawdzianem jego umiejętności zanim sam stał się mistrzem. Musiał się on cechować innowacyjnością i szczególnie starannym wykonaniem, co oceniała rada złożona ze starszych cechu. Teraz majstersztyk może nam pomóc w nauce. 

Metoda majstersztyku, bo to o niej chcemy dziś Wam opowiedzieć, to sposób na lepsze zapamiętywanie materiału. Jak twierdzą naukowcy z Harvardu, zwykłe przepisywanie notatek nie jest niestety efektywne. Musimy włożyć w to serce i stworzyć nasze własne dzieło. Nie chodzi oczywiście o to, by poświęcić na to ogrom czasu skupiając się na aspekcie artystycznym. Kluczowe jest nasz własne przeorganizowanie notatek w czytelny i kompletny sposób. 

Co może nam pomóc w stworzeniu notatkowego majstersztyku?
✅ spis zagadnień
✅ struktura notatek
✅ podział kolorystyczny zagadnień
✅ układanie materiału od najtrudniejszego do najłatwiejszego
✅ elementy graficzne - wystarczą nawet te proste - strzałki, rysunki, mapy myśli
✅ zapiski skojarzeń i wymyślone przez nas oznaczenia 

Dajcie znać, kto z Was stosuje tę metodę. 

___
nauka #metodynauki #metodamajstersztyku #notatki #zapamiętywanie
38 0

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym użytkownika. Możesz zrezygnować ze zbierania informacji poprzez pliki cookies, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki - niemniej w takim przypadku nie gwarantujemy poprawnego działania serwisu. Więcej szczegółów w naszej polityce cookies.