Aktualności
To oni będą kształtować naszą przyszłość. Fundacja Adamed ogłosiła laureatów i stypendystów programu ADAMED SmartUP
Fundacja Adamed ogłosiła 10 laureatów nagrody głównej 9. edycji programu ADAMED SmartUP oraz 3 tegorocznych stypendystów podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się 11 września. Dotychczas do programu zgłosiło się 70 tys. uczniów z całej Polski. Nagrodzone osoby choć nie mają jeszcze nawet 20...
Grę czas zacząć. Ruszył nabór do 10. edycji ADAMED SmartUP
Grę czas zacząć. Ruszył nabór do 10. edycji ADAMED SmartUP Witamy w Instytucie ADAMED SmartUP – to tutaj opracowywane są rozwiązania, które pozwolą ludzkości postawić kolejny wielki krok naprzód. Kto dołączy do zespołu badawczego, ten pozna kompetencje niezbędne przyszłym innowatorom. Zawody i technologie przyszłości...
Podsumowujemy 9. obóz naukowy ADAMED SmartUP
Obóz naukowy 9. edycji ADAMED SmartUP za nami. Po raz kolejny największe naukowe talenty z całej Polski zjechały do Warszawy, aby pod kierunkiem doświadczonych mentorów pogłębiać swoją wiedzę. Czas wypełniały im m.in. obserwacje mikroskopowe, szycie chirurgiczne, programowanie robotów czy projektowanie nowego teleskopu orbitalnego. Ponownie...
Czas na obóz naukowy 9. edycji programu ADAMED SmartUP
W niedzielę 16 lipca wystartował obóz naukowy 9. edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP. 50 uczniów i uczennic w wieku od 14 do 19 lat weźmie udział w wykładach i zajęciach praktycznych pod przewodnictwem doświadczonych naukowców. Wszystko po to, aby w te wakacje jeszcze mocniej...
Jesteś spragniony wiedzy i naukowych doświadczeń?
To właśnie dla Ciebie powstał program ADAMED SmartUP.
Pozwól uczynić z siebie mistrza!
Program stypendialny
Rekrutacja do 10. Edycji programu ADAMED SmartUP właśnie się rozpoczęła.
Sylwetki absolwentów
Laureatka nagrody głównej, stypendystka 3. edycji programu ADAMED SmartUP i absolwentka XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie. Jednym z jej największych osiągnięć naukowych było zdobycie 5. miejsce na świecie w Międzynarodowych Drużynowych Zawodach Matematycznych NABOJ! Od października 2018 roku rozpoczyna studia na kierunku chemicznym na Uniwersytecie Oksfordzkim. W trakcie indywidualnego programu konsultacji edukacyjnych współpracowała głównie z jednym z wykładowców obozu naukowego ADAMED SmartUP – Igorem Boczarowem, który obecnie zajmuje się informatyką chemiczną.
Dużą rolę w rozwoju moich projektów naukowych odegrał mój nauczyciel chemii, Igor Boczarow. Podczas tegorocznych wakacji otrzymałam możliwość odbycia stażu, w trakcie którego zajmowałam się przepisywaniem sygnałów NRM w widmach cztero- i pięciowymiarowych. Za namową Igora postanowiłam nauczyć się także programowania. Liczę, że studia w Oksfordzie umożliwią mi rozwój tych zainteresowań i będę mogła łączyć chemię z informatyką.
Ania decyzję o aplikowaniu na studia zagranicą podjęła dopiero w trakcie obozu naukowego ADAMED SmartUP, podczas którego wspólnie z jedną z uczestniczek – Aleksandrą Kamizelą, zaczęły poważnie rozmawiać na ten temat.
Program ADAMED SmartUP dał mi nie tylko wsparcie merytoryczne, jeśli chodzi o aplikację na studia zagraniczne, ale także dzięki niemu poznałam osobę o podobnych planach jak moje. Razem z Olą przeszłyśmy proces aplikacji, a następnie pojechałyśmy na rozmowy kwalifikacyjne do Anglii. Od października obie rozpoczynamy studia w tym samym kraju. Jeszcze rok temu nie wierzyłam, że mój wyjazd zagranicę jest w ogóle możliwy. Teraz mogę przyznać, że udział w programie ADAMED SmartUP był dobrą decyzją, którą z pewnością podjęłabym ponownie.
Program ADAMED SmartUP dał mi nie tylko wsparcie merytoryczne w aplikacji na studia zagraniczne, ale także dzięki niemu poznałam osoby o podobnych planach jak moje. (…) Teraz mogę przyznać, że udział w programie ADAMED SmartUP był dobrą decyzją, którą z pewnością podjęłabym ponownie.
Anna Kotańska
laureatka nagrody głównej i stypendystka 3. edycji programuLaureatka nagrody głównej 1. edycji programu ADAMED SmartUP i absolwentka II Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Od 2017 roku studentka kierunku lekarskiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W 2018 roku podjęła decyzję o ponownej aplikacji na uczelnie w Anglii i od października rozpoczyna studia medyczne na Uniwersytecie w Cambridge.
Od zawsze medycyna była moim pierwszym wyborem. Również w trakcie obozu naukowego ADAMED SmartUP uczestniczyłam w zajęciach o tym profilu i dzięki nim zaczęłam myśleć nie tylko o medycynie klinicznej, ale także o części bardziej naukowej. Liczę, że studia w Cambridge umożliwią mi połączenie tych dwóch aspektów, ponieważ chciałabym poznać medycynę również od tej drugiej strony.
Program ADAMED SmartUP pomógł Ani w przygotowaniach do matury międzynarodowej i aplikacji na studia medyczne w Cambridge. Dodatkowo, dwutygodniowy wakacyjny wyjazd do Londynu pozwolił jej także odwiedzić zagraniczne szpitale oraz wziąć udział w kursach praktycznych.
Najbliższe plany naukowe Ani to rozpoczęcie studiów w Cambridge i skorzystanie z możliwości rozwoju, jakie otrzyma od Uniwersytetu.
Od zawsze medycyna była moim pierwszym wyborem. Również w trakcie obozu naukowego ADAMED SmartUP uczestniczyłam w zajęciach o tym profilu i dzięki nim zaczęłam myśleć nie tylko o medycynie klinicznej, ale także o części bardziej naukowej.
Anna Sieńko
laureatka nagrody głównej 1. edycji programuLaureat nagrody głównej 2. edycji programu ADAMED SmartUP, absolwent kieleckiego Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej oraz student medycyny na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Dotychczas jego największym sukcesem naukowym było zostanie medalistą Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej w Hanoi.
W gimnazjum uzyskałem tytuł laureata kilku konkursów kuratoryjnych m.in. z chemii, biologii, matematyki i historii. Na tym etapie edukacji miałem dość szerokie zainteresowania. W liceum skupiłem się głównie na biologii oraz chemii i wtedy też zdecydowałem o aplikacji na studia medyczne. Obóz ADAMED SmartUP pokazał mi też naukowy aspekt tej dziedziny. Wcześniej podchodziłem do medycyny stricte klinicznie. Dzięki programowi poznałem ludzi, którzy poszerzyli moje horyzonty, jeśli chodzi o pracę naukową. W trakcie obozu miałem też okazję podzielić się z młodszymi kolegami i koleżankami swoimi doświadczeniami dotyczącymi Olimpiady Biologicznej.
W ramach konsultacji edukacyjnych Mateusz uczestniczył w indywidualnych zajęciach z chirurgiem z Wojskowego Instytutu Medycznego oraz zajęciach laboratoryjnych w Instytucie Biochemii i Biofizyki. Dodatkowo, odbył 3-tygodniowy staż na oddziale chirurgii ogólnej w szpitalu w Cape Coast w Ghanie. Obecnie swoje zainteresowania rozwija w ramach studenckiego koła chirurgii ogólnej w Wojskowym Instytucie Medycznym.
W przyszłym roku akademickim planuję rozpocząć pracę naukową i prawdopodobnie będzie ona dotyczyć wybranego aspektu laparoskopii. W najbliższym czasie chciałbym również zaangażować się w działalność kolejnych kół naukowych, kardiologicznego i anestezjologicznego.
W liceum skupiłem się głównie na biologii oraz chemii i wtedy też zdecydowałem o aplikacji na studia medyczne. Obóz ADAMED SmartUP pokazał mi też naukowy aspekt tej dziedziny. Wcześniej podchodziłem do medycyny stricte klinicznie. Dzięki programowi poznałem ludzi, którzy poszerzyli moje horyzonty, jeśli chodzi o pracę naukową.
Mateusz Wawrzeńczyk
laureat nagrody głównej 2. edycji programuLaureat nagrody głównej i stypendysta 1. edycji programu ADAMED SmartUP, absolwent XIV Liceum im. Stanisława Staszica w Warszawie, dwukrotny laureat Olimpiady Chemicznej oraz trzykrotny laureat Konkursu Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Podczas obu wydarzeń otrzymał tytuł Najlepszego Chemika Organika. W 2017 roku rozpoczął Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodniczne (MISMaP) na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach których jest studentem aż 8 wydziałów.
Moim kierunkiem głównym jest fizyka realizowana w trybie indywidualnym. Natomiast chemię wybrałem jako kierunek poboczny. Decyzja co do aplikacji na studia nie była prosta, ponieważ w klasie maturalnej miałem wiele pomysłów na swoją przyszłą karierę. Ostatecznie postawiłem na fizykę i był to bardzo dobry wybór. Z pewnością w podjęciu tej decyzji pomógł mi obóz naukowy ADAMED SmartUP oraz wyjazd na London International Youth Science Forum w ramach programu konsultacji, gdzie przekonałem się jak wiele możliwości rozwoju posiadam.
W ramach konsultacji edukacyjnych Maks odwiedził również Europejską Organizację Badań Jądrowych (CERN) oraz uczestniczył w zajęciach z fizyki, chemii i języka angielskiego. Swoje zainteresowania naukowe rozwija przy realizacji projektów studenckich, m.in. budowy modelu dydaktycznego tomografu komputerowego przy użyciu przedmiotów codziennego użytku. Maks samodzielnie napisał także oprogramowanie do urządzenia, które pozwoliło na jego prawidłowe funkcjonowanie.
W najbliższym czasie planuję zaangażować się w projekt związany z radiofarmaceutykami, który stanowi połączenie chemii i fizyki. Rozważam również wyjazd zagraniczny na wymianę międzyuczelnianą. Chciałbym studiować w Genewie bądź Teksasie, gdzie istnieje możliwość uzyskania podwójnego dyplomu magistra z fizyki. Jeśli plany te dojdą do skutku, z pewnością dużym wsparciem w realizacji tych marzeń będzie stypendium przyznane mi w ramach programu ADAMED SmartUP.
Rozważam wyjazd zagraniczny na wymianę międzyuczelnianą. Chciałbym studiować w Genewie bądź Teksasie, gdzie istnieje możliwość uzyskania podwójnego dyplomu magistra z fizyki. Jeśli plany dojdą do skutku, z pewnością dużym wsparciem w realizacji tych marzeń będzie stypendium przyznane w ramach programu ADAMED SmartUP.”
Maksymilian Głowacki
laureat nagrody głównej i stypendysta 1. edycji programuWarsztaty
Warsztaty ADAMED SmartUP Academy
JAK NIE DAĆ ZŁAPAĆ SIĘ W SIEĆ?
Grzegorz Siudem
WZMOCNIENIE DZIWNOŚCI I INNE SYGNATURY PLAZMY KWARKOWO-GLUONOWEJ
Małgorzata Janik
Filmy i wykłady
Od ADAMED SmartUP do wirusologii
Opanuj stres i zdaj egzamin bez nerwów
co nowego?
Popijasz każdy kęs posiłku? Nie gryziesz dokładnie? ❌ Uwaga! ❌ ROBISZ TO ŹLE! ❌
Zobacz naszą najnowszą rolkę, by dowiedzieć się, ile razy należy przeżuć każdy kęs, by ułatwić organizmowi trawienie i pozyskiwanie niezbędnych składników. 🍕🍩🍎
___
#dieta #jedzenie #posiłek #zdrowie #zdrowejelita #naukanacodzień
Wrz 20

Najbardziej bezcennym i pożądanym płynem na świecie jest krew. Odpowiada za wiele funkcji życiowych i od niej zależy nasze zdrowie. Analizą tego płynu ustrojowego zajmował się Karl Landsteiner – austriacki noblista i lekarz.
Landsteiner ukończył studia z medycyny i chemii. Pasjonował się w naukach przyrodniczych, a tematem jego zainteresowań były mechanizmy odporności i natura przeciwciał. To on zrewolucjonizował świat medycyny i uratował życie milionom ludzi.
Jednym z jego największych odkryć było pogrupowanie krwi, które umożliwiło transfuzję. Zauważył, że w krwinkach czerwonych występują dwa antygeny, które po kontakcie z przeciwciałami obcymi występującymi w innej grupie krwi, zlepiają się – jest to zjawisko aglutynacji. Wyodrębnił wtedy grupę A, B, 0. Eksperymenty wykonywał też na swojej własnej krwi. Dwa lata później jego uczniowie odkryli grupę AB. Za to osiągnięcie w 1930 roku otrzymał Nagrodę Nobla.
Jego wkład w świat medycyny na tym się nie skończył! Karl Landsteiner dokonał odkrycia haptenów – związków niewykazujących immunogenności, zidentyfikował polio i zauważył, że jest zakaźne, odkrył zimne aglutyniny – czyli przeciwciała, które powodują, że erytrocyty zlepiają się ze sobą, gdy temperatura ciała jest niższa niż zwykle. We współpracy z Levisem Weinerem odkrył czynnik Rh – substancję dziedziczoną po rodzicach i warunkującą grupę krwi. Wiedzieliście, że nazwa układu Rh pochodzi od gatunku małp Rhesus?
Międzynarodowy rozgłos i uznanie sprawiły, że austriacki lekarz dołączył do prestiżowego Instytutu Rockefellera w Nowym Jorku i tam kontynuował dalsze badania. Karl Landsteiner to nieoceniony naukowiec, który przyczynił się do wielu ważnych odkryć. Ten geniusz nie spoczął jednak na laurach i całe swoje życie poświęcił na badania. Data jego urodzin – 14 czerwca – jest obecnie Światowym Dniem Krwiodawcy.
#odkrycianaukowe #medycyna #noblista #grupakrwi #badania
Wrz 19

Rozmowa przy ruchliwej ulicy nigdy nie należy do przyjemnych doświadczeń. Próbujesz krzyczeć do swoich rozmówców i pokazywać na migi, o co Ci chodzi, ale dalej siebie nie rozumiecie. Wszystko to przez miejski hałas, który zakłóca naszą komunikację. Niestety, nie tylko ludzie mają z nim problem, bo w równie dużym stopniu wpływa na ćwierkanie ptaków. 🐦 W efekcie musiały one przystosować się do niesprzyjającego środowiska:
🔊 Śpiewają głośniej oraz wyżej, ponieważ ludzki hałas ma niską częstotliwość i mogą dzięki temu wznieść się ponad niego.
🕊️ Ptasie piosenki w miastach trwają dłużej i ćwierkane są o wiele szybciej, bo w zatłoczonych środowiskach ptaki mają do czynienia z większą konkurencją o zasoby, więc muszą być bardziej aktywne.
🌞 W mieście możesz usłyszeć ptasich sąsiadów o wiele wcześniej rano niż na wsi, bo wiele z nich chce w ten sposób wyprzedzić nadchodzący ruch samochodowy.
🏠 Hałas może być tak stresujący dla ptaków, że niektóre z nich decydują się na przeniesienie swoich domów poza miasto.
🐣 Głośne dźwięki mogą też uniemożliwić młodym ptakom naukę własnego śpiewu, którego uczą się, naśladując starsze osobniki.
Naukowcy już wiedzą, że zmiany te mogą mieć negatywne skutki dla ptaków. ☹️ Te, które śpiewają głośniej, zużywają więcej energii, przez co mogą łatwiej padać ofiarami drapieżników. Mogą mieć również mniej czasu na inne ważne czynności, takie jak poszukiwanie pożywienia, znajdowanie partnerów lub opieka nad pisklętami.
Ochrona ptaków w miastach jest ważna dla zachowania bioróżnorodności i ekosystemów miejskich. Dlatego zmniejszenie hałasu jest jednym ze sposobów nie tylko na poprawę jakości naszego życia, lecz także funkcjonowania ptaków. Możemy pomóc im sadząc więcej drzew i krzewów, które zapewnią schronienie i pożywienie. 🌳
____
#ptaki #dźwięki #ćwierkanie #miasto #natura #ptakiwmieście #ptakiwokółnas
Wrz 14

Przeszli grę rekrutacyjną, rozmowy kwalifikacyjne, spędzili dwa tygodnie na wyjątkowym obozie naukowym, znaleźli się w gronie laureatów, przez rok dzielnie pracowali z naukowcami podczas indywidualnych konsultacji, a teraz zdobyli wartościowe stypendium!
Oto oni: 3 stypendystów 8. edycji ADAMED SmartUP:
🎓 Aleksandra Kobyłecka
🎓 Julia Sosińska
🎓 Krystian Skowron
Zapracowali na to wyjątkowe wyróżnienie swoją pracą, pasją, determinacją i kreatywnością, które w świecie nauki jest niezwykle potrzebna.
Teraz stypendia będą mogli wykorzystać na kontynuowanie edukacji.
Jeszcze raz gratulujemy i trzymamy kciuki w dalszej podróży przez świat nauki. Jesteśmy pewni, że zarówno my, jak i Wy nie raz jeszcze usłyszymy o ich sukcesach!
___
#stypendium #stypendiumnaukowe #stypendystka #stypendysta #nagroda
Wrz 12

Mamy to! Oto lista 10 laureatów nagrody głównej 9. edycji programu naukowego ADAMED SmartUP!🎉👏
Gratulacje wędrują do:
🎓 Piotr Romanowski
🎓 Nina Mamcarz
🎓 Wiktoria Klich
🎓 Mateusz Nowak
🎓 Zofia Zakrzewska
🎓 Mikołaj Lipiński
🎓 Franciszek Łopuszański
🎓 Pola Ochocka
🎓 Tomasz Grabowski
🎓 Wiktoria Nowakowska
Teraz wyruszą w dalszą naukową drogę, realizując
pakiet indywidualnych konsultacji z naukowcami, biorąc udział w programach stażowych, rozwijając własne projekty. A my będziemy bacznie ich obserwować, by w przyszłym roku wybrać najlepszą trójkę, która otrzyma stypendium naukowe. 💸💰
Chcemy też podziękować całej wspaniałej pięćdziesiątce, która wzięła w tym roku udział w obozie. Zaszliście naprawdę bardzo daleko i na pewno nie raz jeszcze usłyszymy o Waszych sukcesach.
Jeśli i Wy marzycie o udziale w obozie naukowym i stypendium, to przypominamy, że wystartowała rekrutacja do 10. edycji naszego programu. Link do gry rekrutacyjnej znajdziecie w BIO.
____
#programnaukowy #stypendium #stypendiumnaukowe #laureaci #nagroda
Wrz 11

Każdego dnia jesteśmy otoczeni przeróżnymi dźwiękami – poczynając od miejskiego hałasu 🏙️, a kończąc na ulubionej muzyce w słuchawkach 🎧. Tymczasem to, co słyszymy, aż w 65% determinuje nasz nastrój! Z tego powodu jesteśmy cały dzień rozdrażnieni, gdy sąsiad robi nad nami remont w mieszkaniu, a za to czujemy błogi spokój, idąc na spacer do lasu. Dźwięki mają więc moc wpływania na nasze emocje, wybory i podejście do życia, choć najczęściej nie jesteśmy wcale tego świadomi.
Okazuje się, że wszystko to jest powiązane z budową naszego mózgu 🧠, a konkretniej układu limbicznego. Odpowiada on za emocje, pamięć i uczenie się, a jego częścią jest ciało migdałowate, które zajmuje się przetwarzaniem naszych emocji, takich jak miłość, nienawiść, strach, radość, wściekłość i inne intensywne uczucia. Z kolei to samo ciało migdałowate jest również bardzo wrażliwe na dźwięki.
Wyjaśnia to, dlaczego ludzie mają tak silne reakcje emocjonalne na to, co słyszą. Zostaliśmy zaprogramowani tak, że nieustannie interpretujemy dźwięki na podstawie naszych wcześniejszych doświadczeń. Na tej podstawie decydujemy czy powinniśmy uciekać, bo zbliża się niebezpieczeństwo, czy może wręcz przeciwnie – możemy się zrelaksować i wsłuchać się w przyjemną melodię.
Niestety hałas staje się coraz bardziej powszechny w naszym codziennym życiu, a naszych uszu nie da się w żaden sposób „wyłączyć”. By poprawić sobie samopoczucie, warto świadomie wybierać otaczające nas dźwięki. Oto kilka wskazówek:
🎶 Słuchaj muzyki, która wywołuje u ciebie pozytywne emocje.
🍃 Znajdź czas na obcowanie z naturą, aby cieszyć się śpiewem ptaków, szumem wody czy wiatru.
😴 Korzystaj z białego szumu, aby wyciszyć się i zasnąć.
🔇 Unikaj hałasu, który może wywoływać u Ciebie stres, zmęczenie, zaburzenia koncentracji i uczenia się.
Podziel się w komentarzu swoim ulubionym dźwiękiem, który zawsze poprawia Ci nastrój!
___
#słuch #nastrój #dźwięki #samopoczucie #hałas #emocje
Wrz 8

Czy wiecie, że w sumie nie tak łatwo da się oszaleć przez te oczy zielone? Dlaczego? Bo są bardzo rzadkie. 💚 Zgodnie z najnowszymi statystykami tylko 1-2% ludzi na świecie może pochwalić się takim kolorem oczu, a wynika to z tego, że ich barwa zależy od kilku czynników:
👉 Po pierwsze od ilości melaniny, która w oczach dzieli się na dwa typy: eumelaninę oraz feomelaninę. Proporcje pomiędzy nimi wpływają na intensywność koloru naszej tęczówki – większa ilość eumelaniny w stosunku do feomelaniny powoduje, że oczy wydają się ciemniejsze. Zielone oczy są więc rezultatem mniejszej ilości melaniny, choć w dalszym ciągu mają jej więcej niż oczy niebieskie.
👉 Po drugie wszystko to kwestia genów naszych przodków, a konkretnie ich 16 odmian, które wpływają na kolor oczu. Na przykład jeśli jeden rodzic dostarcza geny dla niebieskich oczu (mniej eumelaniny), a drugi dla brązowych oczu (więcej eumelaniny), to potomek może otrzymać po jednej kopii genu od każdego z nich i mieć ostatecznie zielone oczy.
👉 Po trzecie miejsce zamieszkania. W niektórych regionach pewne kolory oczu mogą być bardziej powszechne ze względu na dominujące geny, tak jak jest to w przypadku zielonych oczu w krajach nordyckich, Irlandii czy Szkocji. W dzisiejszym świecie ludność jednak znacznie częściej się miesza, dzięki czemu tworzą się coraz ciekawsze kombinacje genów.
Bez względu na to, czy masz brązowe, zielone czy też niebieskie oczy, pamiętaj, że wszystkie mogą być równie hipnotajzing 👀
___
#zieloneoczy #koloroczu #genetyka #ciekawostka #melanina
Wrz 6

Czy jedząc śniadanie, zastanawialiście się może kiedyś, dlaczego płatki w mleku sklejają się ze sobą? 🤔
Dziś, w ramach serii Nauka Na Co Dzień, przygotowaliśmy dla Was mały eksperyment, który wyjaśni nam to zjawisko.
P.S. Płyn do naczyń nie smakuje zbyt dobrze w połączeniu z płatkami i mlekiem, także nie próbujcie tego w domu.
___
#ciekawostkinaukowe #płatkiśniadaniowe #przyciąganie #NaukaNaCoDzień #fizykawokółnas
Wrz 5
