zapis na warsztaty: Interdyscyplinarne zastosowanie fizyki

Słownikowa definicja fizyki to badanie materii, energii i interakcji między nimi. Nie ma wątpliwości, że ta definicja opisuje istotę fizyki. Jednak w ciągu ostatnich trzech dekad nastąpiła zmiana i powstały nowe dziedziny takie, jak ekonofizyka, socjofizyka, biofizyka, czy fizyka medyczna. Tym, co czyni je częścią fizyki, jest sposób studiowania interesujących je obiektów. Uznając te nowe dziedziny za należące do fizyki, jej słownikowa definicja przestała obowiązywać. Sensowne jest zastąpienie starej definicji taką, w której fizyka jest definiowana jako metoda rozwiązywania problemów naukowych.

Układy złożone są wszędzie wokół nas. Można je zobaczyć w sposobie, w jaki migrujące ptaki organizują się w formacje stadne i w jaki mrówki komunikują się, aby skutecznie żerować. Są one postrzegane w sposobach, w jakie ludzie tworzą sieci społeczne oraz we wzorcach komunikacji. Są one widoczne w wyłaniających się fraktalnych strukturach roślin, płatków śniegu, osuwisk
i galaktyk, a także w podobnych wzorcach strukturalnych dystrybucji bogactwa i dochodów, wahaniach giełdowych, rozkładzie populacji między miastami i wzorcach rozwoju miast. Układy złożone są często określane jako „obiekty, które są czymś więcej niż sumą ich części”, całościami, których zachowania nie można zrozumieć bez przyjrzenia się poszczególnym komponentom i ich interakcji.

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników w praktyczny sposób z metodami i technikami fizyki komputerowej wykorzystywanymi w modelowaniu układów złożonych.

Uwaga! Uczestnicy powinni posiadać własne laptopy (najlepiej z zainstalowanym wcześniej darmowym środowiskiem NetLogo (https://ccl.northwestern.edu/netlogo/6.3.0/), w przypadku ich braku osoby będą mogły obserwować na ekranie rzutnika laptop prowadzącego.

 

 

13 maja
10:00-13:00
Prowadzący: Piotr Fronczak
Limit miejsc: 25
Warszawa - Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej

Dziękujemy za zapisanie się na warsztat.

Na Twój adres mailowy zostało wysłane potwierdzenie zapisu.

Koniecznie sprawdź folder SPAM. W przypadku braku potwierdzenia prosimy o kontakt z rekrutacja@adamedsmartup.pl.

Co dalej?

O wyniku rekrutacji poinformujemy Cię mailowo, najpóźniej na dwa tygodnie przed datą planowanego warsztatu.

Wystąpił błąd podczas zapisu. Prosimy skontaktować się poprzez formularz kontaktowy.

Pamiętaj, że organizowane przez nas warsztaty są skierowane do osób w wieku 14-19 lat.

* Pola obowiązkowe

Dlaczego właśnie Ciebie powinniśmy wybrać do udziału w zajęciach (max 50 słów)

Zgłoszenia bez podania argumentacji nie będą brane pod uwagę.