Jean Rauber

Jean jest w tej chwili studentem Politechniki Federalnej w Lozannie na kierunku mikrotechnicznym. Najbardziej fascynuje go robotyka i jej zastosowania – przede wszystkim robotyka mobilna oraz robotyka ławicy. Od dziecka lubił oglądać filmy dokumentalne i rozwiązywać łamigłówki matematyczne, a jego zainteresowanie nauką i inżynierią pogłębiło się, gdy zaczął czytać książki. – Twórczość science-fiction Rafała Kosika i Stanisława Lema pobudziła moją fantazję. Gdy w gimnazjum zacząłem wykonywać różne doświadczenia i majsterkować, zamarzyłem, aby zostać inżynierem i dołożyć swoją cegiełkę do technologicznego rozwoju ludzkości – wspomina.

Dostanie się na studia inżynierskie na EPFL było kolejnym krokiem na drodze do spełnienia tych marzeń. W tym roku akademickim oprócz przedmiotów czysto teoretycznych realizuje projekt w zakresie mikrokontrolerów AVR. Ponadto rozwija konstrukcję precyzyjnego dynamometru w oparciu o mechanizmy podatne. Planuje także wakacyjne staże.

Jak przyznaje, udział w programie ADAMED SmartUP dodał mu wiatru w żagle. – Miałem 16 lat, gdy wziąłem udział w rekrutacji i mogę śmiało powiedzieć, że bez doświadczenia obozu naukowego, kontaktów, które wtedy zdobyłem i wreszcie bez roku konsultacji naukowych, które miałem szczęście wygrać, o wiele trudniej byłoby mi podjąć decyzję o wyjeździe za granicę i moim dalszym inżynierskim rozwoju. Oto moja rada dla młodszych koleżanek i kolegów: gdy w życiu pojawiają się szanse, warto ciężko pracować, aby z nich korzystać – zachęca Jean.