Maciej Draguła

Maciej studiuje na Uniwersytecie Wrocławskim równolegle dwa kierunki: informatykę i fizykę. Jeden rok studiów w ramach wymiany studenckiej spędził na Politechnice Federalnej w Lozannie. Najbliższe mu obszary – ze względu na wykształcenie – to deep learning (reinforcement learning i computer vision) oraz mechanika kwantowa i matematyczne aspekty fizyki. Choć jak sam przyznaje, interesuje się wszystkim. – Z chęcią czytam o nowinach w każdym obszarze nauk ścisłych. Fascynuje mnie złożoność świata i pociąga obiektywność nauki, jej niezależność od subiektywnych przekonań badaczy. Zagadki do rozwiązania są nietrywialne, a mogą przyczynić się do poprawy jakości życia na świecie i zrozumienia mechanizmów działania otaczającego nas wszechświata.

Maciej odbył dotychczas staże m.in. w Google’u i CERN-ie, gdzie uczestniczył w projekcie, który okazał się dużym sukcesem i został zaprezentowany na konferencji ACAT 2022 w Bari. Obecnie zespół przygotuje go do publikacji w „Journal of Physics: Conference Series”. – Zdecydowanie polecam przyszłym informatykom i informatyczkom staże wakacyjne. To idealna okazja, aby rozwinąć swoje umiejętności programistyczne, zwiedzić inne miasto bądź kraj, poćwiczyć język angielski w praktyce, poznać ludzi z innych państw i zarobić co nieco. Opracowałem długą listę firm i instytucji, do których warto aplikować na staże informatyczne – zachęca Maciej.

Ostatnio skupia się na realizacji marzeń pozanaukowych. Przeszedł samotnie na piechotę ponad 500 km Camino de Santiago, po raz trzeci przebiegł maraton, zdobył drugi certyfikat nurkowy (AOWD), pierwszy raz wspinał się w skałach, zainteresował się fotografią, rozpoczął samodzielną naukę hiszpańskiego, nauczył się jeździć na snowboardzie, a to tylko część jego pasji. W listopadzie Maciej chciałby wziąć udział w rejsie żaglowcem STS Fryderyk Chopin przez Atlantyk jako nauczyciel młodzieży w ramach Niebieskiej Szkoły pod Żaglami. 

Wciąż jeszcze zastanawia się, czy po zakończeniu studiów magisterskich rozpocząć doktorat, czy podjąć pracę w przemyśle.