Magdalena Puzio

Magdalena ma 17 lat i odkąd pamięta fascynowała się działaniem otaczającego ją świata. –  Już w szkole podstawowej uwielbiałam dowiadywać się, jak można opisać różne procesy w naturze. Dodatkowo dobrze radziłam sobie z matematyką. To wszystko skłoniło mnie do pójścia ścieżką nauk ścisłych. Najbardziej ciekawi ją inżynieria lotnicza oraz fizyka.

Jak przyznaje, punktem zwrotnym w jej życiu był udział w programie ADAMED SmartUP. – Wzięłam udział w programie, gdy miałam 15 lat, byłam najmłodszą uczestniczką obozu. Wtedy pierwszy raz miałam kontakt z tak dużą liczbą różnorodnych i zdolnych ludzi. Ich sukcesy i aktywność zmotywowały mnie do udziału w wielu przedsięwzięciach naukowych. Dzięki zajęciom zaprojektowałam i zbudowałam model szybowca. Przygotowałam się też do Olimpiady Lingwistyki Matematycznej – w tegorocznej edycji udało mi się uzyskać tytuł finalistki. Odwiedzałam także Koło Naukowe Napędów MELprop Politechniki Warszawskiej, a to zainspirowało mnie do pogłębiania mojej wiedzy z chemii oraz rozpoczęcia nauki na Politechnice jeszcze przed maturą – wymienia.

Za swój największy sukces uważa uczestnictwo w zawodach na długość lotu szybowca Learn&Fly 2022. – Pełniłam rolę lidera drużyny odpowiedzialnego za cały projekt pod kątem merytorycznym, a także wykonałam znakomitą większość prac modelarskich. Zaplanowałam model od wstępnej koncepcji aż do ostatnich detali. Przeprowadziłam symulacje aerodynamiczne powierzchni nośnych, optymalizując wyniki i dostosowując wszystkie parametry do ograniczeń wynikających z regulaminu zawodów – wspomina. Obecnie projektuje model szybowca, który poleci w tegorocznym konkursie. Rozpoczęła też szybowcowe szkolenie teoretyczne, dzięki któremu będzie mogła uzyskać licencję. Zajmuje się również przygotowywaniem warsztatów naukowych o tematyce inżynierii lotniczej, które planuje przeprowadzić w te wakacje.

Magdalena łączy naukę w liceum ze studiowaniem. – Ostatnio rozpoczęłam drugi semestr nauki zaocznej na Politechnice Warszawskiej, którą odbywam za zgodą dziekana wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. W tym semestrze postanowiłam zaliczyć analizę matematyczną, mechanikę, termodynamikę oraz elektrotechnikę.  W przyszłości planuje studia inżynierskie na kierunku Lotnictwo i kosmonautyka na Politechnice Warszawskiej. Chciałaby także rozpocząć pracę naukową w ramach stażu w Instytucie Lotnictwa w Warszawie.