Milena Malcharek

Milena od dziecka interesowała się szeroko pojętą nauką, a jej idolką była Maria Skłodowska–Curie. – Zawsze fascynowało mnie, jak – dzięki logicznym wyjaśnieniom rozmaitych zjawisk – nauka jest w stanie „oswoić” świat oraz to, że „poprawne” odpowiedzi niekoniecznie muszą być tymi najbardziej „zdroworozsądkowymi” – wspomina. Milena studiuje na University of Cambridge, gdzie osiąga znakomite sukcesy – egzaminy po drugim roku zdała z najlepszym sumarycznym wynikiem spomiędzy wszystkich „biologicznych” studentów Natural Sciences, wliczając w to najlepszy na roku wynik z farmakologii i trzeci na roku z neurobiologii. Otrzymała już warunkową (tzn. zależną od zdania egzaminów końcowych na odpowiednio wysokim poziomie) ofertę studiów doktoranckich. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jej promotorem zostanie prof. Graham Ladds z Department of Pharmacology, a sam doktorat będzie finansowany przez Biotechnology and Biological Sciences Research Council i realizowany we współpracy z AstraZeneca.

Jako swoją specjalizację wybrała farmakologię. W tej chwili pracuje w laboratorium dr. Matthew Harpera, gdzie bada leki, które mogłyby hamować tworzenie się zakrzepów. – Moje doświadczenia z okresu szkolnego, m.in. udział w programie ADAMED SmartUP, utwierdziły mnie w przekonaniu, że chciałabym w przyszłości zostać zawodowym naukowcem. Elastyczna struktura moich studiów dała mi z kolei możliwość wypróbowania rozmaitych przedmiotów – i to właśnie na pierwszym–drugim roku Natural Sciences zorientowałam się, że preferuję stosowaną farmakologię i jej rozliczne powiązania z medycyną od nieco bardziej abstrakcyjnej biochemii, w której to pierwotnie planowałam się specjalizować – tłumaczy. 

Najbardziej interesuje się rozwojem nowych metod leczenia schorzeń, z którymi wciąż nie umiemy sobie poradzić – w szczególności chorób neurodegeneracyjnych, których postępu nie jesteśmy w stanie chociaż spowolnić. – Bardzo też lubię czytać lubię czytać o nowych strategiach terapeutycznych takich jak terapie genowe korzystające z technologii CRISPR/Cas9, hodowla organów do transplantacji w warunkach laboratoryjnych z użyciem komórek macierzystych, spersonalizowane „antynowotworowe” szczepionki mRNA czy leki nowej generacji – wymienia.

Po zakończeniu doktoratu planuje odbyć staż podoktorski, a ostatecznie – prowadzić badania w ramach uniwersytetu bądź instytutu naukowego. Nie wyklucza jednak pracy jako naukowiec w przemyśle farmaceutycznym czy biotechnologicznym.