Jak w trzech krokach przygotować prezentację, która na długo pozostanie w pamięci słuchaczy?

8 czerwca 2016

Prezentacja projektu, samego siebie (autoprezentacja), wyników pracy grupowej czy w ramach konkursu – to tylko niektóre z tych nieustannie towarzyszących karierze młodego naukowca. Warto zatem poznać podstawowe zasady ich tworzenia, by wystąpienie pozostało zapamiętane przez audytorium.

Krok 1. – Plan

  • Określ swoją publiczność.
  • Jasno sprecyzuj cel prezentacji.
  • Sformułuj i zapisz najważniejsze myśli prezentacji.

Pierwszy i zarazem  najważniejszy element przygotowań to zastanowienie się nad tym, o czym oraz do kogo będziesz mówić. Jeśli jest to konkurs naukowy, to Twoim audytorium będą członkowie jury. W ramach przygotowań możesz więc sprawdzić dziedziny ich specjalizacji oraz zainteresowania. Wówczas łatwiej będzie Ci przekazać im swoją ideę.

Następnie określ konkretne cele, które chcesz osiągnąć swoją prezentacją oraz sformułuj główną myśl wystąpienia.

Krok 2. – Przygotowanie

  • Opracuj strukturę prezentacji pamiętając o zasadzie, że im prościej – tym lepiej.
  • Pamiętaj, że prezentacja ma być przedstawiona za pomocą zrozumiałych, interesujących i zapadających w pamięć zwrotów lub sformułowań.
  • Nie prezentuj suchych faktów, raczej opowiadaj historię.

To etap wymagający największej ilości czasu. Zacznij od opracowania “szkieletu” prezentacji czyli wstępu, rozwinięcia i zakończenia. W każdej sekcji wyznacz jedną główną myśl, która powinna zapaść w pamięci Twoich słuchaczy. Następnie stwórz dla nich przykłady – może to być krótka opowieść lub pewien obraz. Pamiętaj jednak, żeby zachować umiar, ponieważ zbyt duża liczba dygresji może rozproszyć Twoją publikę. Skup się też na prostocie – język powinien być zrozumiały dla Twoich słuchaczy. Jeśli wypowiedź wymaga użycia technicznych/specjalistycznych zwrotów, wprowadź je, ale wraz z wytłumaczeniem. Lepiej, żeby to nie była  wyłącznie sucha definicja przepisana z książki.

Krok 3. – Praktyka

  • Poćwicz modulację głosu.
  • Bądź świadomy swojej mowy ciała.
  • Potrenuj przemówienie przed rodziną lub znajomymi, możesz je też nagrać.

Zasada „trening czyni mistrza” obowiązuje również w przypadku wypowiedzi publicznych. Kiedy masz już przygotowany plan oraz strukturę prezentacji, przyszedł czas na ćwiczenie modulacji głosu, jego tempa, a przede wszystkim praca nad pewnością siebie. Pamiętaj, aby mówić energicznie, ale nie krzyczeć. Wpływ na to, jak zostaniemy odebrani, ma również nasza mowa ciała. Dobrym ćwiczeniem jest wygłoszenie przemówienia przed lustrem lub nagranie go. W ten sposób będziesz świadomy swojej postawy oraz obrazu jaki tworzysz, jako prezenter.

Tworząc prezentację warto pamiętać o powyższych trzech zasadach. Dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu pracy, zachowaniu odpowiedniej struktury wypowiedzi i kilkukrotnemu przećwiczeniu jej, oszczędzimy sobie niepotrzebnych nerwów, a w pamięci naszych odbiorców zostaną preferowane przez nas, najważniejsze przekazy.

Autor: Joanna Jurek (19 lat)

Studentka pierwszego roku studiów biomedycznych na Uniwersytecie w Ulsterze w Irlandii Północnej oraz od 2014 r. Ambasadorka Programu ADAMED SmartUP. Laureatka konkursu Intel ISEF w Los Angeles w 2014 r., Targów Innowacji Technicznych w Chorwacji oraz w Niemczech (złoty i srebrny medal).Obecnie współautorka projektu Origami BioBandage. prelegentka TEDx Youth 2014 w Krakowie, a także mówczyni międzynarodowego programu prowadzonego przez P&G ‘Always like a Girl’ w 2015 r. Jej osiągniecia zostały opisane przez Financial Times w 2014 r.

Materiały o podobnej tematyce