Oxford – miasto sennych wież

15 listopada 2016

O Uniwersytecie Oksfordzkim słyszał niemal każdy. Jest to jedna z najstarszych uczelni na świecie, mająca wśród swoich absolwentów m.in. 46 laureatów nagrody Nobla, czy 25 premierów Wielkiej Brytanii. Miasteczko uniwersyteckie składa się z budynków mających po kilkaset lat, tak samo jak niektóre z panujących tam tradycji. Jak dzisiaj wygląda studiowanie w tak wyjątkowym miejscu?

Charakterystyczny dla Oksfordu jest system kolegialny uniwersytetu, który został przejęty od średniowiecznego Uniwersytetu Paryskiego. Oznacza to, że każdy student jest przypisany do dokładnie jednego kolegium (spośród 38), a każde z nich odpowiada za zapewnienie im zakwaterowania, wyżywienia i najczęściej tutorów uczących danego przedmiotu. Najstarszym z nich jest University College, założony w 1247 roku. Kolegia dzielą się na undergraduate colleges (większość kolegiów), w których odbywa się kształcenie na poziomie licencjatu i magisterium oraz przeprowadza przewody doktorskie, oraz postgraduate colleges (niektóre kolegia, np. Nuffield), w których odbywa się kształcenie tylko na poziomie magisterium i doktoratu. Wyjątkiem jest All Souls College, który jest przeznaczony tylko dla fellows, czyli profesorów uniwersytetu. Przynależność do tego kolegium jest uznawana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w brytyjskim świecie akademickim. Do All Souls College należał Polak, profesor Leszek Kołakowski.

Dzień z życia studenta

Jako studentka matematyki mam dwa typy zajęć: wykłady (które są wspólne dla studentów ze wszystkich kolegiów) oraz tutoriale (które są zawsze organizowane w obrębie kolegium i są przeprowadzane w grupach 2-3 studentów przez jednego z pracowników naukowych). Charakterystyczny dla Oksfordu jest duży nacisk na samodzielną naukę. W tym celu do uniwersytetu przynależą liczne biblioteki, np. the Queens College, który ma przestronną bibliotekę, a jej całe górne piętro jest wypełnione zabytkowymi książkami, dostępnymi jedynie na specjalną prośbę oraz osiemnastowiecznymi meblami. Czytelnia została uwzględniona w licznych rankingach najpiękniejszych na świecie.

Nie samą nauką człowiek żyje

W Oksfordzie istnieje ponad 400 stowarzyszeń studenckich, dotyczą one konkretnych kierunków studiowania lub sportów czy innych zainteresowań, a także zrzeszają osoby z poszczególnych krajów. Bardzo ważnym aspektem jest aktywność fizyczna. W wielu dyscyplinach sportowych funkcjonują różne ligi, a drużyny z tych najwyższych reprezentują Oxford na zawodach „varsity” z Cambridge. Najsłynniejsze z nich to coroczny pojedynek w kajakarstwie.

Oxford University Polish Society (PolSoc)

Jest to jedno z wielu Oksfordzkich stowarzyszeń, którego misją jest integracja Polaków studiujących na Oksfordzie. Organizacja jest bardzo aktywna, w ciągu roku inicjowanych jest kilka prestiżowych konferencji, a ponadto na wykłady są zapraszani sławni goście, np. prof. Leszek Balcerowicz, Jerzy Buzek, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Czesław Miłosz, Jan Maria Rokita, Radosław Sikorski, prof. Danuta Hübner i Jerzy Stuhr. Oprócz tego organizowane jest mnóstwo wydarzeń towarzyskich i kulturowych, takich jak wspólne wieczory filmowe czy wyjścia na łyżwy oraz słynne ‘Vodka Parties’. Funkcjonuje również drużyna piłkarska PolSocu. Hucznie obchodzone są polskie święta narodowe oraz pielęgnowane polskie tradycje, jak np. Andrzejki. W grudniu odbędzie się zjawiskowy bal upamiętniający 60. rocznicę powstania stowarzyszenia.

Jak się dostać na Oxford?

Już w drugiej klasie liceum musisz wybrać kierunek studiów, na jaki chcesz aplikować. Następnie musisz wybrać kolegium (tzw. college) w Oxfordzie, do którego wyślesz aplikację. Będzie ono przeprowadzało Twoją rekrutację i może Cię później przyjąć do grona swoich studentów.

Następnie do 15 października musisz zarejestrować się w systemie UCAS i wypełnić formularz aplikacyjny, jego najistotniejszą częścią jest tzw. personal statement – czyli jednostronicowy esej, w którym opowiadasz dlaczego chciał(a)byś studiować wybrany kierunek i pochwalić się Twoimi pozaszkolnymi aktywnościami  (np. konkursami) z tym związanymi. Będziesz musiał także załączyć referencję od nauczyciela.

Następnie czekasz na zaproszenie na interview, czyli rozmowy kwalifikacyjne. Wszyscy przyszli studenci przyjeżdżają w grudniu do Oksfordu na kilka dni, podczas których mają spotkania z tutorami (specyfika takich rozmów zależy od kierunku studiów). Miesiąc później przyjdzie do Ciebie długo wyczekiwana “oferta”, czyli list od kolegium, w którym zaoferują Ci miejsce pod warunkiem, że zdasz odpowiednio dobrze matury i egzamin językowy. W tym momencie pozostaje Ci nauka do tych egzaminów i po otrzymaniu wyników, miejsce na Oksfordzie jest Twoje!

Na niektóre kierunki mogą też być wymagane dodatkowe egzaminy. W moim przypadku, aplikując na matematykę, zdawałam w listopadzie egzamin MAT. Warto więc wcześniej sprawdzić na stronie uniwersytetu opis rekrutacji i dodatkowych wymagań na wymarzony kierunek. Cenne informacje znajdziecie również na https://adamedsmartup.pl/studia-za-granica/uk.

 

Autor: Dominika Bakalarz, studentka 1. roku matematyki w the Queen’s College, University of Oxford, laureatka European Union Contest for Young Scientists 2015 i finalistka Intel International Science and Engineering Fair 2016, ambasadorka programu ADAMED SmartUP.

Materiały o podobnej tematyce