Podcast naukowy – Ogień – odc. 4

6 stycznia 2021

Podcast naukowy ADAMED SmartUP o sposobach, w jakich naukowcy mogą przeciwdziałać zagrożeniom klimatycznym. Odcinek poświęcony pożarom i anomaliom pogodowym spowodowanym ociepleniem klimatu. W podcaście naukowym ADAMED SmartUP rozmowy z wybitnymi naukowcami i ekspertami – dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec, arborysta i dendrolog, inicjator i lider krajowego programu ochrony drzew przydrożnych „Drogi dla natury” opowiada o znaczeniu drzew dla ochrony klimatu i wyjaśnia, dlaczego współczesne pożary lasów są groźniejsze niż te znane z przeszłości.

Dr Nuria Prat, członkini zespołu Pau Costa Foundation, którego misją jest łączenie naukowców, służb ratowniczych i społeczeństwa obywatelskiego w wywiadzie dla podcastu naukowego ADAMED SmartUP mówi o znaczeniu technologii w przeciwdziałaniu pożarom oraz o tym, jak sztuczna inteligencja może przeciwdziałać ogniowym katastrofom.

Profesor Wojciech Franus z Politechniki Lubelskiej, laureat fundacji na rzecz Nauki Polskiej i lider między innymi projektu FUNash opowiada o sposobach zagospodarowania popiołów, powstałych ze spalania węgla. W Polsce generuje się ich rocznie około czterech milionów ton, a profesor udawania, że można je z powodzeniem wykorzystać np. w budownictwie.

Podcast naukowy ADAMED SmartUP to inspiracja i solidna dawka eksperckiej wiedzy dla młodych ludzi interesujących się nowoczesną nauką i możliwościami jakie przed nimi otwiera.

Dostępny również m.in. na  SPOTIFY

 POBIERZ Transkrypt – Ogień – odc.4

 

Materiały o podobnej tematyce