Wielka uczona i wyjątkowe święto

15 lutego 2016

7 listopada jest rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie i – ustanowiony na jej cześć – Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej. Pięć powodów, dla których warto wielbić naszą noblistkę – przypominają Monika Aksamit-Koperska i Dariusz Aksamit, laureaci konkursu FameLab.

Właściwie mogłoby starczyć to, że Maria Skłodowska-Curie wciąż jest jedyną kobietą w historii, która otrzymała dwa Noble (w tym pierwszego również jako pierwsza kobieta). Panów z podwójnym Noblem było trzech, ale tylko ona otrzymała nagrodę w dwóch różnych dziedzinach nauki – z fizyki i chemii. Przy tym fakt, że była pierwszą kobietą-profesorem na Sorbonie to już niemal drobiazg.

Nie było też nigdy drugiej rodziny tak licznie obdarowanej nagrodami – kolejnymi noblistami byli mąż Piotr (z fizyki), córka Irena z mężem Fryderykiem (z chemii) oraz mąż drugiej córki, Henryk (Nobel pokojowy). Były rodziny z dwoma noblistami, ale z pięcioma?!

Przeczytaj cały artykuł

Autorzy: Dariusz Aksamit, Monika Aksamit-Koperska, Wielka uczona i wyjątkowe święto. O kim warto pamiętać w ten weekend, Gazeta Wyborcza, Nauka, 07.11.2015

Materiały o podobnej tematyce