ADAMED ADAMED ADAMED ADAMED

Zostań naukowcem

Lubisz nauki ścisłe?

Lubisz nauki ścisłe? Pasjonują Cię procesy naukowe i często zadajesz pytanie „Jak to działa”? Zastanawiasz się, czy warto z nauką związać swoją przyszłość? Zdecydowanie TAK! Tutaj znajdziesz informacje o tym, dlaczego warto zostać naukowcem, gdzie studiować nauki ścisłe oraz jak się do tego przygotować.

W zakładce „Nauka w sieci” znajdziesz linki do ciekawych stron naukowych z całego świata.

Gdzie studiować?

Polskie uczelnie wyższe oferują wiele naukowych kierunków studiów – poniżej lista niektórych z uniwersytetów. Na stronie każdej uczelni możesz sprawdzić, jakie przedmioty są wymagane na maturze, aby dostać się na wybrany kierunek. Studia na polskich uczelniach są bezpłatne.

Zobacz wszystkie uczelnie

Jeśli chcesz uczyć się na uczelni, na której odkryto budowę DNA, zbadano struktury białek lub sklonowano owcę – zagraniczne uniwersytety stoją przed Tobą otworem! Poniżej przedstawiamy informacje o niektórych z nich, wraz z ich ofertą studiów. Natomiast w zakładce „Jak dostać się na studia za granicą?” (link) znajdziesz praktyczne informacje na ten właśnie temat. Studia w Anglii, w Szwajcarii i w Stanach Zjednoczonych są płatne – każdy uniwersytet ustala wysokość czesnego, jednak wiele z nich oferuje atrakcyjne stypendia dla najzdolniejszych uczniów oraz wsparcie socjalne (zależne od dochodów rodziców).

University of Cambridge

Najlepszy uniwersytet do studiowania nauk ścisłych w Wielkiej Brytanii. Jego absolwentami byli między innymi Isaac Newton, Charles Darwin czy Dorothy Hodgkin. Absolwenci Uniwersytetu w Cambridge w dziedzinach naukowych zdobyli w sumie 76 Nagród Nobla. Cambridge oferuje unikalny system studiowania dla naukowców: aplikacja na kierunek Natural Sciences, w ramach którego na pierwszym roku wybiera się cztery przedmioty naukowe (od geologii po biologię komórki), w kolejnych latach specjalizację się zawęża i trzeci rok kończy się z jednym przedmiotem.

University of Oxford

Jeden z najsłynniejszych uniwersytetów na świecie, oprócz wielu przedmiotów humanistycznych (którym zawdzięcza swoją sławę) ma w ofercie również kursy dla naukowców.

Zobacz wszystkie uczelnie

System studiowania w Stanach Zjednoczonych różni się od tego w Europie – po liceum idzie się na 4 lata do college’u, gdzie można studiować wiele różnorodnych przedmiotów, po czym otrzymuje się licencjat. Studia w USA są o wiele droższe niż w Europie – uniwersytety zazwyczaj oferują stypendia lub wsparcie socjalne, lecz rzadko pokrywa ono wszystkie koszty. Więcej szczegółów o procesie aplikacji na studia do Stanów znajdziesz w zakładce „Jak dostać się na studia za granicą?”.

Harvard University

Uniwersytet Harvarda zawsze jest w ścisłej czołówce najlepszych uczelni na świecie – na co zasłużył sobie znakomitą historią, nauczaniem na najwyższym poziomie i sukcesami studentów i absolwentów.

Massachusetts Institute of Technology (MIT)

MIT prowadzi badania naukowe na najwyższym poziomie oraz słynie z zapewniania bardzo dobrych warunków nauczania dla inżynierów.

Zobacz wszystkie uczelnie

Kursy i obozy naukowe

Nauka nigdy się nie kończy, zwłaszcza, jeśli jest połączona z pasją. Rozwijaj swoją wiedzę na dodatkowych kursach naukowych w Polsce i za granicą. Sprawdź szczegóły dotyczące kosztów, terminów i tematyki najciekawszych wyjazdów edukacyjnych na planecie!

Jak dostać się na studia za granicą?

Przebieg procesu aplikacji na studia za granicą jest inny niż w Polsce, zależy również od kraju i od uczelni, np. niektóre z nich wymagają wypełnienia specjalnego formularza lub napisania listu motywacyjnego. Często też wymagane jest potwierdzenie znajomości języka, w którym będą wykłady, przeprowadza się także inne testy sprawdzające wiedzę – szczegóły dostępne są na stronie każdego uniwersytetu.
Poniżej znajdują się informacje dotyczące aplikacji na studia w Wielkiej Brytanii i w USA – w krajach, których uczelnie wiodą prym wśród nauk ścisłych.

Stany Zjednoczone

Aplikacja na studia w Stanach zajmuje więcej czasu niż aplikacja na studia w Europie, zalecane (...)

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii rekrutacja na studia odbywa się przez internetowy system UCAS (...)

Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies

w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.