ADAMED ADAMED ADAMED ADAMED

Zostań naukowcem

LUBISZ NAUKI ŚCISŁE?

Lubisz nauki ścisłe? Pasjonują Cię procesy naukowe i często zadajesz pytanie „Jak to działa”? Zastanawiasz się, czy warto z nauką związać swoją przyszłość? Zdecydowanie TAK! Tutaj znajdziesz informacje o tym, dlaczego warto zostać naukowcem, gdzie studiować nauki ścisłe oraz jak się do tego przygotować.

W zakładce „Nauka w sieci” znajdziesz linki do ciekawych stron naukowych z całego świata.

Gdzie studiować?

Polskie uczelnie wyższe oferują wiele naukowych kierunków studiów – poniżej lista niektórych z uniwersytetów. Na stronie każdej uczelni możesz sprawdzić, jakie przedmioty są wymagane na maturze, aby dostać się na wybrany kierunek. Studia na polskich uczelniach są bezpłatne.

Uniwersytet Jagielloński

Jedna z najstarszych uczelni wyższych na świecie, Uniwersytet Jagielloński, ma w ofercie wiele ciekawych kierunków naukowych.

Zobacz wszystkie uczelnie

Jeśli chcesz uczyć się na uczelni, na której odkryto budowę DNA, zbadano struktury białek lub sklonowano owcę – zagraniczne uniwersytety stoją przed Tobą otworem! Poniżej przedstawiamy informacje o niektórych z nich, wraz z ich ofertą studiów. Natomiast w zakładce „Jak dostać się na studia za granicą?” (link) znajdziesz praktyczne informacje na ten właśnie temat. Studia w Anglii, w Szwajcarii i w Stanach Zjednoczonych są płatne – każdy uniwersytet ustala wysokość czesnego, jednak wiele z nich oferuje atrakcyjne stypendia dla najzdolniejszych uczniów oraz wsparcie socjalne (zależne od dochodów rodziców).

Ludwig-Maximilians-Universität München

Uniwersytet Ludwiga Maximiliana w Monachium to najlepsza do studiowania nauk ścisłych uczelnia w Niemczech. Większość kursów nauczana jest po niemiecku.

University of Cambridge

Najlepszy uniwersytet do studiowania nauk ścisłych w Wielkiej Brytanii. Jego absolwentami byli między innymi Isaac Newton, Charles Darwin czy Dorothy Hodgkin. Absolwenci Uniwersytetu w Cambridge w dziedzinach naukowych zdobyli w sumie 76 Nagród Nobla. Cambridge oferuje unikalny system studiowania dla naukowców: aplikacja na kierunek Natural Sciences, w ramach którego na pierwszym roku wybiera się cztery przedmioty naukowe (od geologii po biologię komórki), w kolejnych latach specjalizację się zawęża i trzeci rok kończy się z jednym przedmiotem.

University of Oxford

Jeden z najsłynniejszych uniwersytetów na świecie, oprócz wielu przedmiotów humanistycznych (którym zawdzięcza swoją sławę) ma w ofercie również kursy dla naukowców.

Zobacz wszystkie uczelnie

System studiowania w Stanach Zjednoczonych różni się od tego w Europie – po liceum idzie się na 4 lata do college’u, gdzie można studiować wiele różnorodnych przedmiotów, po czym otrzymuje się licencjat. Studia w USA są o wiele droższe niż w Europie – uniwersytety zazwyczaj oferują stypendia lub wsparcie socjalne, lecz rzadko pokrywa ono wszystkie koszty. Więcej szczegółów o procesie aplikacji na studia do Stanów znajdziesz w zakładce „Jak dostać się na studia za granicą?”.

Johns Hopkins University

Czołowa uczelnia w Stanach, prowadząca badania naukowe od 1876 r. Słynie z wysokiego poziomu nauczania na kursach medycznych.

Harvard University

Uniwersytet Harvarda zawsze jest w ścisłej czołówce najlepszych uczelni na świecie – na co zasłużył sobie znakomitą historią, nauczaniem na najwyższym poziomie i sukcesami studentów i absolwentów.

Massachusetts Institute of Technology (MIT)

MIT prowadzi badania naukowe na najwyższym poziomie oraz słynie z zapewniania bardzo dobrych warunków nauczania dla inżynierów.

Zobacz wszystkie uczelnie

Kursy i obozy naukowe

Nauka nigdy się nie kończy, zwłaszcza, jeśli jest połączona z pasją. Rozwijaj swoją wiedzę na dodatkowych kursach naukowych w Polsce i za granicą. Sprawdź szczegóły dotyczące kosztów, terminów i tematyki najciekawszych wyjazdów edukacyjnych na planecie!

Jak dostać się na studia za granicą?

Przebieg procesu aplikacji na studia za granicą jest inny niż w Polsce, zależy również od kraju i od uczelni, np. niektóre z nich wymagają wypełnienia specjalnego formularza lub napisania listu motywacyjnego. Często też wymagane jest potwierdzenie znajomości języka, w którym będą wykłady, przeprowadza się także inne testy sprawdzające wiedzę – szczegóły dostępne są na stronie każdego uniwersytetu.
Poniżej znajdują się informacje dotyczące aplikacji na studia w Wielkiej Brytanii i w USA – w krajach, których uczelnie wiodą prym wśród nauk ścisłych.

Stany Zjednoczone

Aplikacja na studia w Stanach zajmuje więcej czasu niż aplikacja na studia w Europie, zalecane […]

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii rekrutacja na studia odbywa się przez internetowy system UCAS (http://www.ucas.com). W tym […]

Patroni honorowi

Partnerzy

Logo Logo Logo

Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies

w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.