ADAMED ADAMED ADAMED ADAMED

Zostań naukowcem

LUBISZ NAUKI ŚCISŁE?

Lubisz nauki ścisłe? Pasjonują Cię procesy naukowe i często zadajesz pytanie „Jak to działa”? Zastanawiasz się, czy warto z nauką związać swoją przyszłość? Zdecydowanie TAK! Tutaj znajdziesz informacje o tym, dlaczego warto zostać naukowcem, gdzie studiować nauki ścisłe oraz jak się do tego przygotować.

W zakładce „Nauka w sieci” znajdziesz linki do ciekawych stron naukowych z całego świata.

Gdzie studiować?

Polskie uczelnie wyższe oferują wiele naukowych kierunków studiów – poniżej lista niektórych z uniwersytetów. Na stronie każdej uczelni możesz sprawdzić, jakie przedmioty są wymagane na maturze, aby dostać się na wybrany kierunek. Studia na polskich uczelniach są bezpłatne.

Uniwersytet Jagielloński

Jedna z najstarszych uczelni wyższych na świecie, Uniwersytet Jagielloński, ma w ofercie wiele ciekawych kierunków naukowych.

Zobacz wszystkie uczelnie

Jeśli chcesz uczyć się na uczelni, na której odkryto budowę DNA, zbadano struktury białek lub sklonowano owcę – zagraniczne uniwersytety stoją przed Tobą otworem! Poniżej przedstawiamy informacje o niektórych z nich, wraz z ich ofertą studiów. Natomiast w zakładce „Jak dostać się na studia za granicą?” (link) znajdziesz praktyczne informacje na ten właśnie temat. Studia w Anglii, w Szwajcarii i w Stanach Zjednoczonych są płatne – każdy uniwersytet ustala wysokość czesnego, jednak wiele z nich oferuje atrakcyjne stypendia dla najzdolniejszych uczniów oraz wsparcie socjalne (zależne od dochodów rodziców).

Imperial College London

Imperial College London oferuje kursy tylko z przedmiotów ścisłych. Słynie on zwłaszcza z rozwiniętych badań w dziedzinie inżynierii i biomedycyny.

University College London

University College London był pierwszym całkowicie świeckim angielskim uniwersytetem i pierwszą uczelnią w Anglii, która przyjmowała kobiety na równi z mężczyznami. Aktualnie może pochwalić się badaniami na światowym poziomie w wielu dziedzinach naukowych.

University of Edinburgh

Jeśli chcesz studiować na uniwersytecie, na którym sklonowano owcę Dolly i na którym badania genetyczne są na wysokim poziomie, aplikuj na University of Edinburgh. Polacy nie muszą płacić za studia na tym uniwersytecie.

Zobacz wszystkie uczelnie

System studiowania w Stanach Zjednoczonych różni się od tego w Europie – po liceum idzie się na 4 lata do college’u, gdzie można studiować wiele różnorodnych przedmiotów, po czym otrzymuje się licencjat. Studia w USA są o wiele droższe niż w Europie – uniwersytety zazwyczaj oferują stypendia lub wsparcie socjalne, lecz rzadko pokrywa ono wszystkie koszty. Więcej szczegółów o procesie aplikacji na studia do Stanów znajdziesz w zakładce „Jak dostać się na studia za granicą?”.

Stanford University

Na Uniwersytecie Stanforda możesz znaleźć się na wykładach prowadzonych przez laureatów Nagrody Nobla.

University of California, Berkeley

Na University of California w Berkeley naukowcy odkryli aż 6 pierwiastków chemicznych. Jeśli chcesz odkryć więcej razem z nimi, pomyśl o aplikacji na tę uczelnię.

Princeton University

Princeton University może pochwalić się badaniami naukowymi na najwyższym poziomie oraz wieloma sukcesami w dziedzinie inżynierii i informatyki.

Zobacz wszystkie uczelnie

Kursy i obozy naukowe

Nauka nigdy się nie kończy, zwłaszcza, jeśli jest połączona z pasją. Rozwijaj swoją wiedzę na dodatkowych kursach naukowych w Polsce i za granicą. Sprawdź szczegóły dotyczące kosztów, terminów i tematyki najciekawszych wyjazdów edukacyjnych na planecie!

Jak dostać się na studia za granicą?

Przebieg procesu aplikacji na studia za granicą jest inny niż w Polsce, zależy również od kraju i od uczelni, np. niektóre z nich wymagają wypełnienia specjalnego formularza lub napisania listu motywacyjnego. Często też wymagane jest potwierdzenie znajomości języka, w którym będą wykłady, przeprowadza się także inne testy sprawdzające wiedzę – szczegóły dostępne są na stronie każdego uniwersytetu.
Poniżej znajdują się informacje dotyczące aplikacji na studia w Wielkiej Brytanii i w USA – w krajach, których uczelnie wiodą prym wśród nauk ścisłych.

Stany Zjednoczone

Aplikacja na studia w Stanach zajmuje więcej czasu niż aplikacja na studia w Europie, zalecane […]

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii rekrutacja na studia odbywa się przez internetowy system UCAS (http://www.ucas.com). W tym […]

Patroni honorowi

Partnerzy

Logo Logo Logo

Serwis na swoich stronach www wykorzystuje m.in. pliki cookies

w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.