BECOME A MASTER OF SCIENCE WITH US

News

Are you hungry for knowledge and scientific experiments?

The ADAMED SmartUP programme is exactly what you are looking for.

Use your chance to become a master of science!

SCHOLARSHIP PROGRAMME

Currently registration is only open to Polish residents. To register switch to the Polish website

Alumni profiles

Workshops

ADAMED SMARTUP ACADEMY WORKSHOPS
AT THE WARSAW UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

What's new?

Follow us on Instagram
@adamed_smartup
🍂 Jesień to pora roku, gdy przyroda prezentuje nam swoją najpiękniejszą paletę rudych kolorów. 🍁 Ale czemu właściwie liście zmieniają swoje barwy? 🌳

Przede wszystkim drzewa przygotowują się na zimę. Już od późnego lata zaczynają gromadzić substancje zapasowe, obniżając swoją aktywność. 
Gdy dzień staje się krótszy, a promieni słonecznych dociera do nas coraz mniej, chlorofil obecny w liściach nie jest już tak intensywnie pobudzany do fotosyntezy i ulega rozkładowi. 

Gdy nie ma chlorofilu, ujawniają się karoteny (barwniki pomarańczowe), ksantofile (barwniki żółte) oraz antocyjany (barwnik fioletowy). W efekcie połączenia z kwasami tłuszczowymi dają barwne woski, a my podziwiamy całą gamę jesiennych kolorów. 🍂🍁🌾 Możemy też zaobserwować wybarwienie na kolor czerwony, który sygnalizuje siłę drzewa i odstrasza niechcianych gości, np. mszyce, które szukają miejsca na złożenie jaj.

Ale dlaczego drzewa zrzucają te barwne liści, które tak cieszą oko? Mimo piękna i roli obronnej, bez liści drzewu łatwiej przejść w stan fizjologicznego spoczynku i przetrwać zimę. Drzewo nie pobiera wody z gleby w okresie zimowym, a z zamarzniętych liści też jest to niemożliwe. Liście jednak składają się głównie z wody, dlatego przetransportowanie jej do łodyg i korzeni, a następnie ich zrzucenie, jest konieczne, by ograniczyć parowanie i zminimalizować funkcje życiowe. Jednocześnie warstwa opadłych liści rozkłada się, stając się dodatkowym źródłem pożywienia, konsumowanym przy pomocy systemu korzeniowego.

Kiedy spojrzycie przez okno na te piękne, kolorowe liście, pamiętajcie, że przyroda ma swoje własne strategie i powody, dlaczego zachowuje się tak, jak się zachowuje. 🍂🌿🍁 

___

#jesień #liście #jesień2023 #przyroda #ciekawostkiprzyrodnicze #jesieniara
16 0
Koniec z mówieniem gamerom, że marnują życie przed kompem! Dzięki polskiej naukowczyni wiemy już oficjalnie, że granie to jeden z najlepszych sposobów na rozwinięcie zdolności naszego mózgu. 🤯

Dr Natalia Kowalczyk-Grębska z Uniwersytetu SWPS w Warszawie poświęciła się psychologii i neurokognitywistyce, która wiąże się z analizowaniem mózgu. 🧠 W swojej karierze została już nagrodzona np. stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i wyjechała na staż do Los Angeles dzięki Fundacji Kościuszkowskiej.

W dzisiejszych czasach gry to nie tylko rozrywka, ale także wyzwanie intelektualne, które wymaga od graczy ciągłego uczenia się, szybkiego myślenia i przewidywania. Dlatego właśnie zespół ekspertów z dr Kowalczyk na czele przez dwa lata badał grupę gamerów i laików, grających m.in. w Starcraft II. W ten sposób mogli dowiedzieć się, czy gaming wpływa pozytywnie na strukturę i funkcjonowanie naszego mózgu. 🧐

Co odkryli badacze?
🎮 Entuzjaści gier mieli o wiele więcej połączeń nerwowych między obszarami mózgu odpowiedzialnymi za przetwarzanie informacji wzrokowo-przestrzennych.
🎮 Zaobserwowano u nich zwiększenie grubości kory w miejscach związanych z nawigacją przestrzenną, pamięcią roboczą czy planowaniem.
🎮 Odkryto też więcej istoty szarej w obszarze mózgu istotnym dla uwagi i funkcji ruchowych.

Nie traktujcie jednak naszego posta jako przyzwolenia na całodniowe granie – świeże powietrze też Wam dobrze zrobi. 😉

No chyba, że chcecie sprawdzić się w naszej grze rekrutacyjnej i zdobyć stypendium naukowe jak Pani Doktor – możemy zrobić z tego mały wyjątek. 😎 Link znajdziecie w naszym BIO.

___
#grykomputerowe #mózg #nauka #neurokognitywistyka #polskigaming #gamerzy #naukowcy
17 0
Jak dziecięce zajawki i pasje mogą przekładać się na nasz dalszy rozwój? Poznajcie Ninę Mamcarz - jedną z tegorocznych laureatek naszego programu naukowego.
 
<<O istnieniu czarnych dziur dowiedziałam się, gdy miałam kilka lat. Zasypiając, zawsze wyobrażałam sobie, że za każdą kryje się inny Wszechświat – może ten, w którym czas płynie do tyłu, albo taki, gdzie lubię inny smak lodów. Po usłyszeniu, że nikt nigdy nie widział czarnej dziury, postanowiłam wziąć sprawę w swoje ręce i zaproponować naukowcom niezawodne rozwiązanie. Tak rozpoczęła się moja przygoda z dwoma dziedzinami, którymi pasjonuję się do dzisiaj: astrofizyką i inżynierią lotniczą.

Na przestrzeni lat moja fascynacja nauką nie malała. W szkole podstawowej startowałam w konkursach z przedmiotów ścisłych, a liceum brałam udział w projektach, konferencjach i stypendiach. W ten sposób między innymi wyjechałam do Doliny Krzemowej w ramach programu naukowego Queen Hedvig Scholarship, budowałam mini-satelitę na międzynarodowy konkurs Cansat, a także spędziłam niesamowite dwa tygodnie na warsztatach z inżynierii i robotyki na obozie ADAMED SmartUP. 

W klasie maturalnej podjęłam również jedną z najważniejszych decyzji mojego życia – zaaplikowałam na uczelnię zagraniczną. Teraz jestem studentką pierwszego roku licencjatu z inżynierii lotniczej na Uniwersytecie Technicznym w Delft - marzenia z dzieciństwa o pracy w branży kosmicznej są prawie na wyciągnięcie ręki. 🚀>>

A jeśli marzycie o tym, by jak Nina znaleźć się na naszym obozie naukowym, to trwa właśnie rekrutacja do kolejnej edycji - link znajdziecie w BIO!
___
#absolwentka #dziewczynynauki #studentka #naukowczyni #młodzizdolni
53 1
Popijasz każdy kęs posiłku? Nie gryziesz dokładnie? ❌ Uwaga! ❌ ROBISZ TO ŹLE! ❌
Zobacz naszą najnowszą rolkę, by dowiedzieć się, ile razy należy przeżuć każdy kęs, by ułatwić organizmowi trawienie i pozyskiwanie niezbędnych składników. 🍕🍩🍎

___
#dieta #jedzenie #posiłek #zdrowie #zdrowejelita #naukanacodzień
172 2
Najbardziej bezcennym i pożądanym płynem na świecie jest krew. Odpowiada za wiele funkcji życiowych i od niej zależy nasze zdrowie. Analizą tego płynu ustrojowego zajmował się Karl Landsteiner – austriacki noblista i lekarz. 

Landsteiner ukończył studia z medycyny i chemii. Pasjonował się w naukach przyrodniczych, a tematem jego zainteresowań były mechanizmy odporności i natura przeciwciał. To on zrewolucjonizował świat medycyny i uratował życie milionom ludzi.

Jednym z jego największych odkryć było pogrupowanie krwi, które umożliwiło transfuzję. Zauważył, że w krwinkach czerwonych występują dwa antygeny, które po kontakcie z przeciwciałami obcymi występującymi w innej grupie krwi, zlepiają się – jest to zjawisko aglutynacji. Wyodrębnił wtedy grupę A, B, 0. Eksperymenty wykonywał też na swojej własnej krwi. Dwa lata później jego uczniowie odkryli grupę AB. Za to osiągnięcie w 1930 roku otrzymał Nagrodę Nobla. 

Jego wkład w świat medycyny na tym się nie skończył! Karl Landsteiner dokonał odkrycia haptenów – związków niewykazujących immunogenności, zidentyfikował polio i zauważył, że jest zakaźne, odkrył zimne aglutyniny – czyli przeciwciała, które powodują, że erytrocyty zlepiają się ze sobą, gdy temperatura ciała jest niższa niż zwykle. We współpracy z Levisem Weinerem odkrył czynnik Rh – substancję dziedziczoną po rodzicach i warunkującą grupę krwi. Wiedzieliście, że nazwa układu Rh pochodzi od gatunku małp Rhesus?

Międzynarodowy rozgłos i uznanie sprawiły, że austriacki lekarz dołączył do prestiżowego Instytutu Rockefellera w Nowym Jorku i tam kontynuował dalsze badania. Karl Landsteiner to nieoceniony naukowiec, który przyczynił się do wielu ważnych odkryć. Ten geniusz nie spoczął jednak na laurach i całe swoje życie poświęcił na badania. Data jego urodzin – 14 czerwca – jest obecnie Światowym Dniem Krwiodawcy.

#odkrycianaukowe #medycyna #noblista #grupakrwi #badania
29 0
Rozmowa przy ruchliwej ulicy nigdy nie należy do przyjemnych doświadczeń. Próbujesz krzyczeć do swoich rozmówców i pokazywać na migi, o co Ci chodzi, ale dalej siebie nie rozumiecie. Wszystko to przez miejski hałas, który zakłóca naszą komunikację. Niestety, nie tylko ludzie mają z nim problem, bo w równie dużym stopniu wpływa na ćwierkanie ptaków. 🐦 W efekcie musiały one przystosować się do niesprzyjającego środowiska:

🔊 Śpiewają głośniej oraz wyżej, ponieważ ludzki hałas ma niską częstotliwość i mogą dzięki temu wznieść się ponad niego.

🕊️ Ptasie piosenki w miastach trwają dłużej i ćwierkane są o wiele szybciej, bo w zatłoczonych środowiskach ptaki mają do czynienia z większą konkurencją o zasoby, więc muszą być bardziej aktywne.

🌞  W mieście możesz usłyszeć ptasich sąsiadów o wiele wcześniej rano niż na wsi, bo wiele z nich chce w ten sposób wyprzedzić nadchodzący ruch samochodowy.

🏠 Hałas może być tak stresujący dla ptaków, że niektóre z nich decydują się na przeniesienie swoich domów poza miasto.

🐣 Głośne dźwięki mogą też uniemożliwić młodym ptakom naukę własnego śpiewu, którego uczą się, naśladując starsze osobniki.

Naukowcy już wiedzą, że zmiany te mogą mieć negatywne skutki dla ptaków. ☹️ Te, które śpiewają głośniej, zużywają więcej energii, przez co mogą łatwiej padać ofiarami drapieżników. Mogą mieć również mniej czasu na inne ważne czynności, takie jak poszukiwanie pożywienia, znajdowanie partnerów lub opieka nad pisklętami. 

Ochrona ptaków w miastach jest ważna dla zachowania bioróżnorodności i ekosystemów miejskich. Dlatego zmniejszenie hałasu jest jednym ze sposobów nie tylko na poprawę jakości naszego życia, lecz także funkcjonowania ptaków. Możemy pomóc im sadząc więcej drzew i krzewów, które zapewnią schronienie i pożywienie. 🌳

____

#ptaki #dźwięki #ćwierkanie #miasto #natura #ptakiwmieście #ptakiwokółnas
26 0
Przeszli grę rekrutacyjną, rozmowy kwalifikacyjne, spędzili dwa tygodnie na wyjątkowym obozie naukowym, znaleźli się w gronie laureatów, przez rok dzielnie pracowali z naukowcami podczas indywidualnych konsultacji, a teraz zdobyli wartościowe stypendium!

Oto oni: 3 stypendystów 8. edycji ADAMED SmartUP:
🎓 Aleksandra Kobyłecka
🎓 Julia Sosińska
🎓 Krystian Skowron

Zapracowali na to wyjątkowe wyróżnienie swoją pracą, pasją, determinacją i kreatywnością, które w świecie nauki jest niezwykle potrzebna. 
Teraz stypendia będą mogli wykorzystać na kontynuowanie edukacji. 

Jeszcze raz gratulujemy i trzymamy kciuki w dalszej podróży przez świat nauki. Jesteśmy pewni, że zarówno my, jak i Wy nie raz jeszcze usłyszymy o ich sukcesach!

___
#stypendium #stypendiumnaukowe #stypendystka #stypendysta #nagroda
83 2