BECOME A MASTER OF SCIENCE WITH US

News

Are you hungry for knowledge and scientific experiments?

The ADAMED SmartUP programme is exactly what you are looking for.

Use your chance to become a master of science!

SCHOLARSHIP PROGRAMME

Currently registration is only open to Polish residents. To register switch to the Polish website

Alumni profiles

Workshops

ADAMED SMARTUP ACADEMY WORKSHOPS
AT THE WARSAW UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

What's new?

Follow us on Instagram
@adamed_smartup
Oglądaliście film Szczęki? My już słyszymy w głowie ten przeraźliwy motyw muzyczny. Jednak dziś nie chcemy mówić o muzyce czy filmach, a o skórze rekinów. 🦈🦈🦈

Patrząc na zdjęcia można pomyśleć, że jest ona gładka i śliska, a tymczasem jest szorstka jak papier ścierny, bo jest pokryta małymi łuskami z wyżłobionymi kanalikami. Taka budowa powoduje, że woda opływa ciało rekina, zmniejsza się tarcie i zwiększa prędkość. 

Naukowcy i wynalazcy nie mogli oczywiście przejść obojętnie i zainspirowani tym stworzyli chociażby kostiumy pływackie, które były używane podczas igrzysk olimpijskich w 2000 roku. 🏊‍♀ Wywołały one nie lada sensację, ale potem zakazano ich używania, bo zostało pobitych zbyt wiele rekordów. To nie koniec inspiracji. Substancją imitującą skórę rekinów powlekane są statki i okręty. Rekinia skóra mogłaby również zwiększać wydajność samolotów czy turbin wiatrowych, by te mogły oszczędzać energię. ✈

Widzicie jeszcze inne zastosowania dla materiału inspirowanego skórą rekinów? 

___
#rekin #rekiny #szczęki #skóra #skórarekina #inspiracja #naturainspiruje #nauka #ciekawostka #inżynieria #samoloty #statki #podwodą #podwodnyświat #smartup #adamedsmartup
18 0
W życiu można zbierać różne rzeczy - pokemony, znaczki, odznaki harcerskie. Zbierać można też punkty ECTS.

Bywają jednak tacy studenci, którzy już po zakończeniu studiów dalej nie bardzo rozumieją, o co z tymi całymi punktami ECTS chodzi. A okazuje się, że warto jednak się orientować w temacie, szczególnie jeśli rozważamy udział w programie Erasmus. Posłuchajcie kolejnego odcinka naszego podcastu Ready, study!, by dowiedzieć się do czego te punkty są nam potrzebne w toku studiów. Mity na ich temat obalają Adam Mirek i jego gościni - Zuzanna Zarzyka, która jest naszą absolwentką, a obecnie studentką 2 roku Inżynierii i Zarządzania Procesami Przemysłowymi na AGH w Krakowie. 

Link znajdziecie oczywiście w BIO.

___
#podcastnaukowy #studia #ects #punktyects #nastudia #matura #pomaturze #uczelnia #agh #aghkrakow #inżynieria #podcast #readystudy #maturzysta #maturzystka #student #studentka #smartup #adamedsmartup #erasmus
12 0
Czy wiecie, że ojcem witamin był Polak - Kazimierz Funk? 💊

To właśnie nasz rodak w 1912 roku wyizolował związek, który okazał się później pierwszą witaminą – B1. 🔬 Badacz nazwał ten związek od łacińskich słów „vita” - czyli życie - i „amine” - słowa określającego związki zawierające azot. 

Następnie kontynuował swoje badania nad witaminami - uznano go za twórcę witaminologii. Zajmował się leczeniem chorych na awitaminozy. Przewidywał, że brak witamin może powodować choroby takie jak krzywica, szkorbut, pelagra.

Podczas I wojny światowej przeniósł się do USA i tam prowadził badania nad wykorzystaniem witamin do celów leczniczych - badał wpływ witaminy B1 na przemianę węglowodanową, zajmował się badaniem kwasu nikotynowego, a także pracował nad wyizolowaniem insuliny. W swojej karierze naukowej poświęcił się też badaniom nad hormonami i nowotworami. Jego odkrycia wpłynęły na wiele gałęzi nauki, m.in. onkologię czy diabetologię, a także na zmianę patrzenia na reguły zdrowego odżywiania. 

Funk był też czterokrotnie nominowany do nagrody Nobla - dwukrotnie w dziedzinie fizjologii lub medycyny i dwukrotnie w dziedzinie chemii - ale niestety nigdy nie dostąpił zaszczytu odebrania nagrody.

___
#witamina #witaminy #chemia #medycyna #odkrycie #badania #badanianaukowe #odkrycianaukowe #ciekawostki #ciekawostka #ciekawostkinaukowe #naukowiec #badacz #nauka #smartup #adamedsmartup
17 0
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. 🏖  To zatem dobra okazja, by wrócić do naszej serii postów, w ramach której pokazywaliśmy Wam ciekawe miejsca związane z nauką, które warto odwiedzić. 🗺🧭
Dziś bierzemy na tapetę toruńskie wahadło Foucaulta w Młynie Wiedzy. 

To niezwykle długie, na stałe zamontowane wahadło Foucaulta jest zawieszone na 33-cio metrowej linie, biegnącej od dachu po parter ośmiopiętrowego budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Na końcu liny umieszona jest 35-cio kilogramowa, chromowana kula, która jest wypełniona piaskiem. Na podłodze pod wahadłem, na kolistym panelu jest wyrysowany punkt centralny, zarys kontynentów i kierunki świata. 

Ale o co w ogóle chodzi z tym wahadłem? 🤔
Wahadło Foucaulta pozwala obserwować zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi. 🌎🌍🌏 Po raz pierwszy doświadczenie to zostało pokazane pod kopułą Panteonu w Paryżu 26 marca 1851 r. przez Jeana Bernarda Foucaulta, na cześć którego teraz wahadło nosi nazwę. Odchylenie płaszczyzny wahań od położenia początkowego jest efektem działania siły Corliosa - jednej z sił bezwładności, działających w obracającym się układzie odniesienia, jakim jest Ziemia. Powolna zmiana płaszczyzny ruchu wahadła względem Ziemi dowodzi jej obrotu wokół własnej osi. Co ciekawe, szybkość obrotu płaszczyzny wahań zależy od szerokości geograficznej, na której ulokuje się takie wahadło. 

Wahadła Foucaulta można spotkać nie tylko w Toruniu, ale też w innych miejscach na całym świecie. Wiecie gdzie?

___
#wahadło #wahadłoFoucaulta #Toruń #zwiedzamToruń #igersToruń #MłynWiedzy #wiedza #nauka #zwiedzam #zwiedzamokolicę  #turysta #bądźturystąwswoimmieście #fizykawokółnas #fizyka #adamedsmartup #smartup
19 0
Jeśli instagram towarzyszy Wam na codzień to zapewne widzieliście już filmy z murmuracją szpaków. 🐦🐦🐦 Ale czy wiecie czym właściwie jest murmuracja? 

To zjawisko wirowania ptaków w dużych, zwartych grupach. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że grupy potrafią liczyć nawet 100 000 osobników! Sam lot, to niesamowity pokaz - ptaki łącząc się, znacznie przyspieszają, by w jednej chwili skręcić lub całkowicie zmienić kierunek lotu. Wygląda to naprawdę spektakularnie. Jednak czy stoi za tym konkretny powód?

Niestety naukowcy nie są zgodni i nie ma pewności, co do powodu murmuracji. Jednak w 2021 roku badacze z moskiewskiej uczelni Skoltech, przedstawili na łamach Nature wyniki swojej pracy. W badaniu wykorzystali algorytm, którego zadaniem było sterowanie wirtualnym modelem stada zwierząt. 

Okazało się, że w trakcie wirowania, ptaki są bardziej odporne na zakłócenia zewnętrzne takie jak podmuch wiatru, czy woda. Jednocześnie energia między ptakami ulega minimalnemu rozproszeniu, grupa jest silniejsza, a jej członkowie mniej się męczą. 

___
#murmuracja #ptaki #ptak #szpaki #ornitologia #ciekawostka #naniebie #fauna #światzwierząt #smartup #adamedsmartup
21 0
Znacie te wszystkie memy o studentach, którzy jedzą kanapkę z chlebem albo gotują parówki w czajniku? No właśnie, utarło się, że studencka kieszeń nie należy do tych zasobnych. Nie musi tak jednak być, jeśli tylko dobrze zorganizujemy się w temacie stypendiów. By Wam w tym pomóc, przygotowaliśmy kolejny odcinek naszego podcastu Ready, study!

Gościnią Adama Mirka tym razem była Kalina Wiśniewska - absolwentka 5. edycji naszego programu naukowego a obecnie studentka 2 roku na kierunku lekarskim Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Rozmawiali o tym, jak zdobywać stypendia, gdzie ich szukać i co w ramach nich można otrzymać... bo okazuje się, że pieniądze to nie wszystko!
Bierzcie zimny napój i idźcie na spacer, a w międzyczasie posłuchajcie, jak stypendia mogą zmienić jakość Waszego studiowania.

___
#podcast #podcastnaukowy #readystudy #studia #matura #matura2022 #stypendium #programstypendialny #smartup #adamedsmartup
30 1
Czy we wszechświecie żyjemy tylko my? 👽💫

Jill Tarter zastanawiała się nad odpowiedzią na to pytanie już będąc małą dziewczynką. Potem jako dorosła kobieta postanowiła zostać astronomką i obserwować kosmos w poszukiwaniu życia pozaziemskiego. Ciekawość, która zakiełkowała w dzieciństwie, poprowadziła ją ścieżką naukową do SETI czyli najważniejszego na świecie ośrodka badań naukowych nad życiem pozaziemskim. Została jego szefową, wraz z zespołem badała setki układów gwiezdnych i wypatrywała przejawów cywilizacji na innych planetach. 🔭⭐ Chociaż do tej pory nie udało jej się dostarczyć dowodów naukowych na istnienie innych cywilizacji, to wciąż się nie poddaje, a jej nazwiskiem nazwano planetoidę z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce.

Być może postać tej amerykańskiej astronomki i astrobiolożki nie jest Wam wcale obca - była bowiem pierwowzorem głównej bohaterki filmu "Kontakt" - Ellie Arroway - a sam film powstał na podstawie książki Carla Sagana o tym samym tytule.

___
#astronom #astronomka #astrobiolog #astrobiolożka #jilltarter #tarter #nasa #seti #kosmos #życiepozaziemskie #kontakt #badanianaukowe #istotypozaziemskie #niebo #wszechświat #nauka #smartup #adamedsmartup
28 0
Wiemy jak bardzo inspirują Was historie naszych absolwentów. Dlatego dziś o swoim uczestnictwie w programie, dalszych krokach i zainteresowaniach opowie Natalia Nienartowicz.

<<Podczas IV edycji obozu naukowego ADAMED SmartUP, znalazłam się w grupie Inżynieria i Robotyka. Na jednych zajęciach mieliśmy okazję zaprogramować ruchy ramienia robotycznego i obserwować z bliska jego działanie. Po powrocie do domu, zainspirowało mnie to do wykonania własnego ramienia robotycznego. Wiązało się to z zaprojektowaniem części, wydrukowaniem ich na drukarce 3D, oraz dobraniem odpowiednich komponentów elektronicznych i zaprogramowaniem sterowników. Moje zdalnie sterowane ramię robotyczne, jest manipulatorem o sześciu stopniach swobody, który może poruszać odpowiednimi segmentami dzięki serwomechanizmom. Cały czas staram się rozwijać ten projekt, dodając do niego różne czujniki i sensory.

Studiuję mechanikę i budowę maszyn energetycznych na Politechnice Wrocławskiej. Udzielam się także w kole naukowym PWr Aerospace. Razem z drużyną z koła naukowego, wystartowaliśmy w konkursie CanSat Competition United States dla studentów. Zakwalifikowaliśmy się do finału konkursu i już w czerwcu tego roku, jako jedyna drużyna reprezentująca nasz kraj, polecimy na zawody do USA. Na potrzeby konkursu zaprojektowaliśmy minisatelitę, składającego się z zasobnika i ładunku. W zespole odpowiadam za mechanikę, projekt komputerowy ładunku minisatelity, oraz wizualizację modeli komputerowych, poprzez wykonywanie renderów i ruchomych animacji.>>

Natalia, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych! 

___
#absolwentka #absolwenci #obóznaukowy #oboznaukowy #programnaukowy #mechanika #robotyka #inżynieria #satelita #minisatelita #zawody #konkurs #aerospace #adamedsmartup #smartup
35 0

Our website uses cookies

Using the website without changing the cookie settings means that they will be stored on the user's end device. You can opt out of collecting information via cookies by changing your browser settings - nevertheless, in this case, we do not guarantee the correct operation of the website. More details in ours polityce cookies.