News
WE HAVE COMPLETED RECRUITMENT INTERVIEWS
The recruitment to the 9th edition of the ADAMED SmartUP Program has come to an end. Last weekend, we conducted live interviews with nearly a hundred candidates selected for the second stage of the recruitment process. This time, the teenagers with the highest scores...
WE ARE ANNOUNCING MORE WORKSHOPS AS PART OF THE ADAMED SMARTUP ACADEMY IN WARSAW AND LUBLIN
We have recently shared information about workshops to be held at the Jagiellonian University as part of the ADAMED SmartUP Academy. The schedule of the spring edition has been extended to include meetings at Warsaw University of Technology and the Catholic University of Lublin....
WE HAVE COMPLETED THE RECRUITMENT GAME OF THE 9TH EDITION OF THE ADAMED SMARTUP PROGRAM
The first stage of the recruitment to the 9th edition of the ADAMED SmartUP Scholarship Program was concluded in mid-January. Over nine thousand teenage enthusiasts of science have tried their hand at the game. The best players will be invited to the next stage...
WE HAVE COMPLETED THE ROADSHOW OF THE 9TH EDITION OF THE ADAMED SMARTUP PROGRAM
Six intensive weeks, 14 engaged alumni, 11 cities and 20 schools. The Roadshow of the ADAMED SmartUP Program has come to an end. Our alumni, the participants of the previous editions of the Program, toured Poland to encourage their peers and younger friends to...
Are you hungry for knowledge and scientific experiments?
The ADAMED SmartUP programme is exactly what you are looking for.
Use your chance to become a master of science!
SCHOLARSHIP PROGRAMME
Currently registration is only open to Polish residents. To register switch to the Polish website
Alumni profiles
The ADAMED SmartUP programme gave me more than just substantive support in applying for studies abroad. Thanks to it, I met people with plans similar to mine. (…) I can admit now that participation in the ADAMED SmartUP programme was a good decision, one which I would make again if given a chance.
Anna Kotańska
laureate of the main award of the 3rd edition of the programmeAnna Sieńko – a student of the international baccalaureate programme at the Stefan Batory High School No. 2 in Warsaw. She is a laureate and finalist of numerous competitions in various subjects, and last year received the Scholarship of the President of Warsaw for outstanding achievements in education. Anna spends her free time actively – horse riding and running, and is also interested in fashion and discovering new flavours in the kitchen.
Medicine has always been my top choice. During the ADAMED SmartUP scientific camp, I also participated in classes with this profile and thanks to them, I started to think not only about clinical but also more scientific aspects of medicine.
Anna Sieńko
laureate of the main award of the 1st edition of the programmeLaureat nagrody głównej 2. edycji programu ADAMED SmartUP, absolwent kieleckiego Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej oraz student medycyny na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Dotychczas jego największym sukcesem naukowym było zostanie medalistą Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej w Hanoi.
W gimnazjum uzyskałem tytuł laureata kilku konkursów kuratoryjnych m.in. z chemii, biologii, matematyki i historii. Na tym etapie edukacji miałem dość szerokie zainteresowania. W liceum skupiłem się głównie na biologii oraz chemii i wtedy też zdecydowałem o aplikacji na studia medyczne. Obóz ADAMED SmartUP pokazał mi też naukowy aspekt tej dziedziny. Wcześniej podchodziłem do medycyny stricte klinicznie. Dzięki programowi poznałem ludzi, którzy poszerzyli moje horyzonty, jeśli chodzi o pracę naukową. W trakcie obozu miałem też okazję podzielić się z młodszymi kolegami i koleżankami swoimi doświadczeniami dotyczącymi Olimpiady Biologicznej.
W ramach konsultacji edukacyjnych Mateusz uczestniczył w indywidualnych zajęciach z chirurgiem z Wojskowego Instytutu Medycznego oraz zajęciach laboratoryjnych w Instytucie Biochemii i Biofizyki. Dodatkowo, odbył 3-tygodniowy staż na oddziale chirurgii ogólnej w szpitalu w Cape Coast w Ghanie. Obecnie swoje zainteresowania rozwija w ramach studenckiego koła chirurgii ogólnej w Wojskowym Instytucie Medycznym.
W przyszłym roku akademickim planuję rozpocząć pracę naukową i prawdopodobnie będzie ona dotyczyć wybranego aspektu laparoskopii. W najbliższym czasie chciałbym również zaangażować się w działalność kolejnych kół naukowych, kardiologicznego i anestezjologicznego.
In high school, I focused mainly on biology and chemistry; it was also when I decided to apply for medical studies. The ADAMED SmartUP camp showed me the scientific aspect of this field. Previously, my approach to medicine was purely clinical. Thanks to the programme, I met people who broadened my horizons when it comes to scientific work.
Mateusz Wawrzeńczyk
laureate of the main award of the 2nd edition of the programmeWorkshops
ADAMED SMARTUP ACADEMY WORKSHOPS
AT THE WARSAW UNIVERSITY OF TECHNOLOGY
Videos and lectures
An open mind from love towards mathematics
How can you learn to program?
Tropical geometry
Cancer – the plague of the world
What's new?
Oto Julia Stankiewicz – niezwykła 27-letnia Polka, która dzięki swojemu zacięciu, pasji do nauki oraz biegłości w czterech językach, spełnia swoje marzenia pracując w NASA. Jest nieugięta w dążeniu do samorozwoju, odniosła sukces na arenie międzynarodowej, chętnie dzieli się swoim doświadczeniem oraz wspiera innych, by również sięgali wysoko i realizowali marzenia.
Mimo młodego wieku Julia ma ogromne doświadczenie i dorobek naukowy. Ukończyła inżynierię lotniczą i kosmiczną na Uniwersytecie w Manchesterze, gdzie miała okazję pracować przez rok w firmie Rolls-Royce. Kształciła się również na Sorbonie w dziedzinie robotyki oraz na Międzynarodowym Uniwersytecie Kosmicznym w ramach Space Studies Program. Obecnie jest studentką Uniwersytetu Technicznego w Monachium, gdzie pisze pracę magisterską w ramach programu Visiting Student Research Program.
Zdobyła staż w najbardziej prestiżowej agencji kosmicznej na świecie – NASA. Jej praca polega na automatyzacji procesu tworzenia map terytoriów objętych klęskami żywiołowymi. Dostać się do NASA nie było łatwym zadaniem. Julia rozpoczęła swoje starania w 2020 roku, rozwijając sieć kontaktów i zdobywając doświadczenie.
Jako pracownica NASA ma ogromną pasję do tworzenia i naprawiania rzeczy. Wyraziła swoje zainteresowanie budową kapsuł i stacji kosmicznych. Praca w przemyśle kosmicznym pozwala jej łączyć pasję do budowania, eksploracji kosmosu i wyzwań. Jest otwarta na różne projekty i zawsze gotowa do tworzenia i sklejania rzeczy. Przez ostatnie lata była zaangażowana w projektowanie satelity MOVE-III, który posłuży do pomiarów submilimetrowych cząstek asteroid i kosmicznych śmieci.
___
#kobietynauki #polkawnasa #nasa #polskanaukowczyni #kosmos
Jun 6

Wiosenna edycja ADAMED SmartUP Academy dobiegła końca. To był wyjątkowy i bardzo owocny czas.
Z uczniami szkół ponadpodstawowych spotkaliśmy się na Wydziale Chemiczny i Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, Instytucie Nauk Biologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Czego dowiedzieli się uczestnicy?
✅ Jak zbadać, czy woda FAKTYCZNIE zamarza w 0 °C?
✅ Jak stworzyć własny hologram i jak sprawdzić, czym różni się on od zwykłego zdjęcia?
✅ Jak zobaczyć stan zapalny pod mikroskopem?
✅ Kiedy stajemy się super człowiekiem?
✅ Jak unieruchomić enzymy?
✅ Z czego wynika siła reakcji redoks?
oraz wiele innych.
A oto krótkie podsumowanie liczbowe tej edycji:
☑ 175 uczestników,
☑ 3 miasta,
☑ 4 wydziały,
☑ 14 wykładowców,
☑ 18 warsztatów,
☑ 68,5 godzin zajęć.
Aby dowiedzieć się o następnych warsztatach ADAMED SmartUP Academy, koniecznie zaglądajcie do nas na profile, by niczego nie przegapić.
___
#adamedsmartupacademy #warsztatynaukowe #biologia #chemia #fizyka #farmacja #zajęciapozalekcyjne
May 29

Już od wieków ludzie marzyli o wzniesieniu się w powietrze i odkrywaniu nieznanych przestrzeni. Jednym z pierwszych, którzy zaczęli eksperymentować z papierowymi modelami samolotów był Leonardo da Vinci. Dzisiaj, dzięki postępowi technologicznemu, mamy dostęp do najnowocześniejszych maszyn latających. Jednak samoloty z papieru wciąż cieszą się dużą popularnością i są stosowane w celach edukacyjnych oraz rekreacyjnych.
W latach 30. XX wieku amerykańskie lotnictwo wykorzystywało modele złożone z papieru podczas konstruowania maszyn bojowych. Dzisiaj, dzięki pracy Johna Collinsa, papierowe samoloty stały się nie tylko formą rozrywki, ale również ciekawym sposobem na naukę zasad aerodynamiki.
Collins, znany popularyzator nauki, specjalizuje się w składaniu samolotów z papieru i jest autorem rekordowego rzutu, który został wykonany przez gracza futbolu amerykańskiego Joe Ayooba. Samolot złożony przez Collinsa poleciał na odległość 69 metrów, pobijając tym samym rekord świata w długości lotu. To doskonały przykład na to, że papierowe samoloty mogą być bardzo skuteczne.
Składanie samolotów z papieru to świetny sposób na eksperymentowanie i naukę zasad aerodynamiki. Jednym z najważniejszych elementów papierowych modeli jest kąt pomiędzy skrzydłami, a resztą modelu. Odpowiednie ustawienie kąta pozwala na stabilizację konstrukcji i przedłuża czas lotu. Ważne jest także precyzyjne zgięcie papieru, ponieważ nawet najmniejsza różnica może mieć duże znaczenie dla lotu. Powierzchnia skrzydeł oraz rodzaj papieru, z którego składamy samolot, również wpływa na jego lotność. Idealnie sprawdzą się tu cienkie kartki pochodzące np. ze starych książek telefonicznych.
Odważycie się podjąć próbę pobicia rekordu samolotu Collinsa? Dla każdego, kto pobije rekord, obiecał on nagrodę 1000 dolarów.
___
#samolotzpapieru #lotnictwo #aerodynamika #samolot #fizykawokółnas
May 26

Na pewno widzieliście w sieci gadające zwierzęta - mówiące papugi, migające małpy, a nawet psy porozumiewające się z właścicielami za pomocą guzików. Dziś o tym fenomenie opowie jedna z naszych absolwentek - Kalina Wiśniewska - która zgłębiła ten temat.
» Muszę Was zasmucić, ale każda z tych form komunikacji ma niewiele wspólnego z posługiwaniem się językiem. Nie istnieją żadne dowody naukowe, aby zwierzęta rozumiały koncepcję składni, gramatyki, przeczenia czy przemieszczenia (możliwości odnoszenia się do przedmiotów odległych w czasie i przestrzeni). Próby nauczenia języka są niczym innym jak warunkowaniem instrumentalnym. Zwierzęta kojarzą naciśnięcie danego przycisku lub pokazanie danego znaku z nagrodą – spacerem, pieszczotami lub jedzeniem.
Papugi jako zwierzęta stadne, w naturalnym środowisku starają się dopasować wokalnie do innych papug, a te hodowane w domu zaczynają naśladować ludzką mowę. Rozumienie jakichkolwiek słów nigdy nie zostało jednak udowodnione. Jak widać słowo „papugować”, według słownika języka polskiego PWN, słusznie oznacza bezmyślne naśladowanie kogoś.
Trudne do zaakceptowania zbiegi okoliczności, takie jak złożenie sensownego zdania składającego się z 4 słów przez psa, nie są potwierdzeniem rozumienia języka przez zwierzę. W rzeczywistości są to fragmenty wycięte z wielogodzinnej próby nawiązania rozmowy.
Dlaczego zatem te filmy krążą po sieci? Po co właściciele „gadających” zwierzaków wrzucają na YouTube’a czy TikToka fragmenty „rozmów”?
Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o… pieniądze! Pomijając przychód, jaki generują media społecznościowe, w internecie pojawiły się oferty zakupu gadżetów umożliwiających pupilom „naukę języka”. Wszelkie tego typu filmy są niestety manipulacją, taką samą jaką był liczący koń Hans w 1900 roku, czy mówiący słoń Batyr, popularny w latach 80.
Myśl, jaka nasuwa się po analizie tego fenomenu, dotyczy nas wszystkich. Pamiętajmy, aby nasze obserwacje nieustannie poddawać krytycznej analizie, a wnioski wysnuwać na podstawie badań opartych na metodzie naukowej. Uważajmy na manipulacje i starajmy się zawsze zbadać pełen obraz zjawiska. «
___
#instapies #papuga #fauna #światzwierząt #behawiorysta
May 25

Gdy myślimy o nauce, to bez wątpienia do głowy przychodzą nam też książki - te nowsze i te starsze, nadgryzione zębem czasu. To właśnie książki, a właściwie ich oprawianie, stało się - poza nauką - wielką pasją naszej absolwentki - Izabeli Rogali. Poznajcie jej historię.
<<Jedną z moich pasji jest haftowanie. Lubię tworzyć piękne wzory na różnych materiałach i dodawać im koloru i życia. Nie ograniczam się jednak do ubrań czy dodatków z haftem, lecz łączę tę technikę z inną ciekawą dziedziną - introligatorstwem.
Introligatorstwo to sztuka oprawiania książek i tworzenia zeszytów. To zainteresowanie pojawiło się, gdy nie miałam już toreb, które mogłabym ozdobić haftem. Znalazłam wtedy nowe zastosowanie dla mojej umiejętności - odnawianie starych książek. Kupowałam je na kiermaszach, zszywałam na nowo i dodawałam im twardą okładkę z wyhaftowanym materiałem. W ten sposób nadawałam im nowe życie i indywidualny urok.
Obecnie głównie tworzę zeszyty, także podobną techniką. Uważam, że są to doskonałe podarunki lub pamiątki. Każdy z nich jest unikatowy i ma swoją historię. Dla znajomych prowadzę też warsztaty z haftowania, na których uczę podstaw tej techniki i pokazuję, jak można ją łączyć z introligatorstwem.>>
Ciekawe jaka była najcenniejsza książka, którą Iza miała okazję na nowo oprawiać. 🤔
___
#introligatorstwo #kochamksiążki #haft #pasja #mojehobby
May 24

Naukowe pasje warto pielęgnować od najmłodszych lat. Tak też było ze Stephenem Wolframem, brytyjskim naukowcem, który zyskał światową sławę dzięki swoim innowacyjnym pomysłom z dziedziny fizyki, matematyki i informatyki. Już jako młody chłopak wykazywał ogromne zainteresowanie nauką i pasją do odkrywania nowych rzeczy. W wieku 15 lat opublikował swoje pierwsze prace naukowe, a jako 17-latek został przyjęty na prestiżowy Uniwersytet w Oxfordzie. W wieku 20 lat uzyskał stopień doktorski z fizyki cząstek w Caltech, a później został wybrany jako najmłodszy stypendysta MacArthur, nagrody przyznawanej corocznie obywatelom i rezydentom Stanów Zjednoczonych.
Wolfram jest znany przede wszystkim jako twórca programu Mathematica, który pozwala na wykonywanie obliczeń symbolicznych i numerycznych w matematyce, fizyce i innych dziedzinach nauki. To narzędzie stało się podstawą pracy wielu naukowców na całym świecie. Ale to nie wszystko, co osiągnął.
Jego największym osiągnięciem jest program Wolfram|Alpha, który działa na bazie Mathematica i pozwala na szybkie wyszukiwanie informacji oraz rozwiązywanie skomplikowanych problemów matematycznych. Miliony ludzi na całym świecie korzystają z niego każdego dnia, a program stał się podstawą pracy wielu inteligentnych asystentów, takich jak Siri czy Alexa.
___
#naukowiec #wynalazca #światnauki #nowetechnologie #innowacje
May 22

Czy wiecie, że pszczoły są doskonałymi tropicielami? Ich węch i wzrok połączone z umiejętnością zapamiętywania zapachów sprawiają, że mogą wykryć nawet śladowe ilości narkotyków czy materiałów wybuchowych, a także ludzkie choroby.
Mogą przeszukiwać duże obszary, by pozyskać próbki. Potrafią rozpoznać teren w odległości do 2 km od ula, co pozwala na lokalizację substancji chemicznych wiele razy, przy niskich stężeniach. Innymi słowy, pszczoły autonomicznie i intensywnie przeszukują wyznaczony region bez angażowania większych sił i środków.
Skąd tak dobrze rozwinięty węch? Życie i komunikacja w ulu w znacznym stopniu opiera się na sile zapachów. Zmysł węchu umożliwia im nie tylko wykrywanie zapachów kwiatów i pyłku, ale też innych substancji chemicznych.
Badacze z różnych dziedzin nauki interesują się możliwościami wykorzystania pszczół jako tropicieli. Na przykład, w jednym z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Queensland, pszczoły zostały przeszkolone do wykrywania cukrzycy u ludzi poprzez rozpoznawanie specyficznego zapachu w wydychanym powietrzu.
Badania nad pszczołami prowadziła także Polka - dr Joanna Bagniewska - która wraz z naukowcami z instytutu badawczego Rothamsted Research trenowała pszczoły i uczyła je rozpoznawania konkretnych zapachów narkotyków. Owadom wystarczyło sześć sekund na naukę i rozpoznanie. W badaniach używano pudełek, w których umieszczano pszczoły i podawano im zapachy, nagradzając cukrem, gdy poprawnie je rozpoznawały. Po kilku takich sesjach same wyciągały języczek w kształcie rurki, co oznaczało, że rozpoznały właściwy zapach i oczekiwały nagrody.
Wykorzystanie pszczół jako tropicieli ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami wykrywania substancji chemicznych. Po pierwsze, pszczół nie trzeba szkolić w takim stopniu jak psów, a samo szkolenie jest znacznie tańsze i łatwiejsze do przeprowadzenia. Po drugie, nie trzeba im ograniczać ruchów podczas pracy, co oznacza mniejszy wpływ na ich zachowanie naturalne. Po trzecie, nie trzeba ich specjalnie karmić ani utrzymywać w określonych warunkach, co przekłada się na niższe koszty utrzymania.
Czy wiecie, jakie schorzenia mogą wykrywać pszczoły?
May 19
