BECOME A MASTER OF SCIENCE WITH US

News

Are you hungry for knowledge and scientific experiments?

The ADAMED SmartUP programme is exactly what you are looking for.

Use your chance to become a master of science!

SCHOLARSHIP PROGRAMME

Currently registration is only open to Polish residents. To register switch to the Polish website

Alumni profiles

Workshops

ADAMED SMARTUP ACADEMY WORKSHOPS
AT THE WARSAW UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

What's new?

Follow us on Instagram
@adamed_smartup
Jesień przyniosła nie tylko piękne, kolorowe liście, 🍂 ale niestety też zdecydowanie krótsze dni. Na zewnątrz szybciej robi się ciemno, a my musimy przemieszczać się nierzadko wzdłuż słabo oświetlonych dróg. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i postawić na odblaski, by być bardziej widocznym dla mijających nas kierowców. 

Ale jak właściwie działają takie odblaski? Działa tutaj fizyka i zjawisko odbijania się światła od struktur o określonym kształcie. Powszechnie używa się mikropryzmatów i szklanych mikrokulek, które bardzo wydajnie odbijają padające światło. Dzięki zjawisku załamania i odbicia światła, wiązki światła skierowane są mniej więcej w kierunku, z którego dotarły. 

W przypadku mikropryzmatów światło odbija się od jednej powierzchni pryzmatu, potem uderza w drugą ścianę struktury i powraca w kierunku źródła. Szklane kulki działają jak małe soczewki. Wiązka światła po wejściu w soczewkę załamuje się, odbija od jej dna a później wychodzi z soczewki znów się załamując. Efektem jest odbicie padającego światła w kierunku, z którego dotarło.

A Wy pamiętacie żeby zawsze mieć przy sobie odblaski? Mając je na wierzchniej warstwie ubrań lub butów, jesteśmy doskonale widoczni w ciemności, nawet z odległości 150 m! Odblaski są dostępne w różnych kształtach i kolorach, więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. 

___
#odblask #światło #fizyka #bezpieczeństwo #ciekawostki #adamedsmartup
17 0
Zastanawialiście się kiedyś jak może brzmieć muzyka stworzona przez sztuczną inteligencję? Dowiecie się tego, gdy zdobędziecie jedną ze specjalnych nagród w naszej grze rekrutacyjnej.

W ramach tegorocznej rozgrywki, będącej pierwszym etapem na drodze do uczestnictwa w 9. edycji naszego programu naukowego, przygotowaliśmy dla Was 5 wyzwań, za które możecie otrzymać specjalne nagrody. 🏆 Poziom ich trudności jest zróżnicowany, a bonusy przybierają różną formę. 
Jedną z nagród jest ekskluzywny dostęp do niesamowitego filmu dokumentalnego - The Computer Accent - który niedawno miał swoją światową premierę. Dokument opowiada o amerykańskiej grupie post-popowej YACHT, która przeprowadziła eksperyment twórczy i zaprosiła komputer do studia nagraniowego, by to sztuczna inteligencja pomogła im w nagraniu ich kolejnego albumu. 

Jeśli chodzicie do szkoły średniej, macie od 14 do 18 lat i pasjonują Was nauki ścisłe oraz przyrodnicze, to koniecznie musicie spróbować swoich sił w naszej grze. Wcale nie dlatego żeby obejrzeć ten dokument tylko, by zawalczyć o udział w prestiżowym obozie naukowym i zdobyć cenne stypendium naukowe. 

Spróbujcie swoich sił! Link do gry znajdziecie w BIO. 

___
#grarekrutacyjna #programnaukowy #nagrody #AI #sztucznainteligencja #adamedsmartup #TheComputerAccent
32 0
Czy są tu osoby, które czekają z niecierpliwością na warsztaty ADAMED SmartUP Academy?  Wiemy, że jesteście i to z myślą o Was przygotowaliśmy program na najbliższe miesiące 👩‍🏫🧑‍🏫 

W tym roku zapraszamy Was do pracowni akademickich, by:
🔬 zobaczyć jak wygląda świat pod mikroskopem optycznym, 
🦠 dowiedzieć się w praktyce na czym polega praca biotechnologa, 
❄ sprawdzić na jakie pytania może odpowiedzieć fizyka cząstek, 
🔋 poznać całą prawdę o zjawiskach elektrochemicznych,
i wiele, wiele więcej!

Swoje drzwi otworzą przed nami Wydział Chemiczny i Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej, Instytut Nauk Biologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Liczba miejsc jest ograniczona, więc nie wahaj się. Kliknij w link w BIO, by dowiedzieć się więcej i się zarejestrować.

___

#ADAMEDSmartUPAcademy #fizyka #chemia #biotechnologia #warsztaty #smartup #adamedsmartup #warsztaty #szkoła #nauka
43 0
Chyba każdy kojarzy ten heksagonalny kształt na plastrach miodu. To tam pszczoły gromadzą pyłek i miód oraz pielęgnują kolejne pokolenia swojego gatunku. 🐝

Nie ma wątpliwości co do tego, że pszczoły są niezwykle istotne dla naszej planety, dla zachowania ekosystemu i dla naszego przetrwania w czasie. Ich świat rządzi się niesamowicie pomysłowymi funkcjami i mechanizmami, które potrafią zadziwiać. 🐝 Są one nie tylko bardzo pracowite, ale także bardzo wydajne i dokładne. Nie pozostawiają nic przypadkowi, wszystko mają dokładnie przemyślane i poukładane. Kształt sześciokąta jest niejako kluczem do sukcesu ich budownictwa. Ale dlaczego akurat taki kształt a nie po prostu trójkątny, kwadratowy czy też okrągły? Przecież w geometrii kula to kształt, który może pomieścić większą objętość, zajmując niewielką przestrzeń. Pszczoły doskonale to wiedzą i dlatego swoje komórki zaczynają właśnie od okrągłego kształtu, ale żeby uniknąć pozostawiania niepotrzebnej przestrzeni, między jednym okręgiem a drugim, budują je jak najbliżej siebie, tak aby zbliżające się koła deformowały się i tworzyły wspólne boki z innymi komórkami. Tak powstają sześciokąty, umożliwiające zaoszczędzenie miejsca i nie marnowanie wosku ze względu na obecność wspólnych boków, a także  stworzenie mocnej struktury. Taki kształt pozwala pomieścić dużo pyłków i wygodnie rozgościć się rosnącym w ulu larwom. 

Jak zwykle, także i tym razem my ludzie musieliśmy podpatrzeć coś z natury i chętnie stosujemy heksagonalny kształt w wielu dziedzinach. Wytrzymała, a przy tym lekka struktura plastra miodu znalazła zastosowanie chociażby w budownictwie i jest wykorzystywana przy stawianiu konstrukcji - np. mostów. 🌉 Można ją zauważyć w przekroju grubych kartonów, które zyskują dzięki temu większą wytrzymałość. A także w podeszwach butów, oponach samochodowych, czy w przekroju niektórych drzwi (pewnie niewiele osób przecina swoje drzwi, więc musicie uwierzyć nam na słowo 😉). 

A może Wy znacie jeszcze inne miejsca, gdzie używa się takiej konstrukcji?
21 0
Jak zostać profesorem w wieku 29 lat? Na pewno wymaga to dużo pracy, ale jak widać, jest to możliwe nawet jeśli „Na drodze do tego sukcesu było więcej porażek niż zwycięstw – było ciężko (czasami bardzo ciężko), ale na pewno było warto.” - co na swoim Facebooku napisał Mateusz Hołda, najmłodszy w Polsce profesor.

Mateusz Hołda zajmuje się morfologią układu sercowo-naczyniowego oraz technikami obrazowania architektury mięśnia sercowego. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2017 r. – jako pierwszy w Polsce – obronił pracę doktorską przed ukończeniem studiów magisterskich. Trzy lata później, również jako najmłodszy w historii badacz, uzyskał habilitację. 
 
W dorobku naukowym ma na koncie wiele nagród i wyróżnień – jest m.in. laureatem Diamentowego Grantu, Studenckiego Nobla oraz Lauru Medycznego im. dr. Wacława Mayzla. W 2019 roku, gdy trafił na listę „30 under 30” amerykańskiego czasopisma „Forbes”, a Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz brytyjski think-tank Emerging Europe, uznali go za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia.  Jest również współautorem ponad 100 publikacji w wielu prestiżowych czasopismach kardiologicznych i morfologicznych, m.in. JASE, International Journal of Cardiology, Europace i Echocardiography, Journal of Anatomy czy Annals of Anatomy. 

___
#naukowiec #medycyna #inspiracja #30under30 #smartup #adamedsmartup
36 0
😴 Mówi się, że ziewanie jest najczęściej oznaką zmęczenia lub znudzenia sytuacją, w której uczestniczymy. Tak naprawdę istnieje wiele powodów, dla których ziewamy i wiele z nich posiada potwierdzenie medyczne. Ten odruch to jeden z mechanizmów obronnych człowieka i oznacza prawidłową pracę mózgu. Podczas ziewnięcia następuje znaczne dotlenienie mózgu, gdyż wykonujemy wtedy głęboki wdech, ale my dziś nie o tym! Spróbujemy zastanowić się, dlaczego zarażamy się ziewaniem.✅

🧩 Najłatwiejsza teza mogłaby brzmieć, że zaraźliwe ziewanie to tendencja do naśladowania siebie nawzajem. Z naukowego punktu widzenia jest to nazywane echofenomenem, czyli skłonnością do naśladowania działań i ruchów innych ludzi. Jest to zjawisko naturalne, a przy tym uznawane jako jedno z najbardziej zaraźliwych. Dlaczego? Jak może zauważyliście, gdy ktoś z kim przebywamy zacznie ziewać, widząc to automatycznie również nabieramy ochoty na to samo. Istnieje teoria, że podstawą do prowokacji ziewania jest widok załzawionych oczu i zmarszczonego nosa u osoby ziewającej. Ponadto, według założeń naukowców, szczególnie podatne na ziewającą prowokację są osoby empatyczne, ponieważ to u nich występuje najwięcej neuronów lustrzanych. Warto wiedzieć, że według dr Reyana Saghira – nawyku zaraźliwego ziewania nabywamy z wiekiem, bo przecież małe dzieci ziewają głównie ze zmęczenia. Sytuacja wygląda podobnie u osób dorosłych z autyzmem lub schizofrenią. Zwycięską teorią pozostaje ta, według której im bardziej jesteśmy związani emocjonalnie z osobą ziewającą, tym bardziej jesteśmy podatni na zarażenie się ziewaniem. 

A Wy, którą teorię wybieracie na swoją ulubioną? 🤔💭

___
#ziewanie #mózg #echofenomen #ludzkieciało #odruchy #nauka #smartup #adamedsmartup
27 0
Szukacie ciekawych pomysłów na spędzanie weekendów? Zachęcamy Was do zwiedzania miejsc związanych z nauką, jakie znalazły się na naszej MAPIE NAUKOWEJ.

Dziś przybliżymy Wam kolejne, niezwykle ciekawe miejsce, które warto zobaczyć. To Jaskinia Raj, położona w Chęcinach w województwie świętokrzyskim.

W tej jaskini krasowej można zobaczyć znalezione w namulisku krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, zamieszkującego jaskinię około 50.000 lat temu, a także szczątki prehistorycznych zwierząt – mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego. Znajduje się tam również Pierwsze Centrum Neandertalczyka, gdzie zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. 
Można tam zobaczyć m. in.: 
✔ hologram czaszki neandertalczyka
✔ naturalnych rozmiarów replikę mamuta
✔ repliki czaszek ludzi pierwotnych 

A może w Waszej okolicy znajdują się interesujące miejsca związane ze światem nauki, które chcielibyście polecić innym? Dzielcie się z nami informacjami na ten temat dodając hasztag #podrodzedonauki

___
#mapanaukowa #zwiedzamPolskę #bądźturystąwswoimmieście #pomysłnaweekend #zwiedzanie #igerspoland #smartup #adamedsmartup
27 0
If it fits I sits - być może znacie to powiedzenie z memów z kotami. 🐈🐈‍⬛
Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak to możliwe, że kot jest w stanie niemalże przyjąć kształt naczynia, w którym się układa? Co wpływa na jego niemalże magiczną giętkość? 

Koci kręgosłup składa się z większej ilości kręgów niż u ludzi i to właśnie jego budowa odpowiada przede wszystkim za tę imponującą mobilność. Kręgi mają zaokrąglone powierzchnie, przez co łatwiej mogą się względem siebie obracać. Połączone są wyjątkowo elastycznymi dyskami amortyzującymi. Dodatkowo przyczepy mięśni i ścięgien pozwalają na dużo większy zakres ruchu niż u innych zwierząt. To wszystko razem sprawia, że kręgosłup kota może obrócić się aż o 180 stopni.

Drugą cechą wpływającą na kocią gibkość jest malutki obojczyk, nieposiadający trwałego połączenia z obręczą barkową. To właśnie on pozwala kotom na przeciskanie się przez najwęższe szczeliny. Jeśli głowa się zmieści - reszta ciała też powinna się przecisnąć.

Okazuje się, że temat kotów, które czasem zachowują się tak, jakby były cieczą, a nie ciałem stałym, fascynuje także naukowców. Zagadnieniem tym kilka lat temu zajął się fizyk Marc-Antoine Fardin z Lyonu. Naukowiec wykorzystał reologię czyli dział mechaniki, który zajmuje się powstawaniem i narastaniem odkształceń ciał. Zbadał te zachowania ciał stałych, w których stają się one plastyczne i upodabniają się do cieczy i postanowił obliczyć dla kotów liczbę Debory, wykorzystywaną w reologii do charakteryzowania płynności substancji. Udało mu się udowodnić tezę na temat płynności kotów i za swoje badania został laureatem Ig Nobla zwanego także Antynoblem, przyznawanym za najbardziej ekscentryczne odkrycia naukowe. 

___
#kot #instakot #ifitfitsisits #fizyka #smartup #adamedsmartup
75 0

Our website uses cookies

Using the website without changing the cookie settings means that they will be stored on the user's end device. You can opt out of collecting information via cookies by changing your browser settings - nevertheless, in this case, we do not guarantee the correct operation of the website. More details in ours polityce cookies.