BECOME A MASTER OF SCIENCE WITH US

News

Are you hungry for knowledge and scientific experiments?

The ADAMED SmartUP programme is exactly what you are looking for.

Use your chance to become a master of science!

SCHOLARSHIP PROGRAMME

Currently registration is only open to Polish residents. To register switch to the Polish website

Alumni profiles

Workshops

ADAMED SMARTUP ACADEMY WORKSHOPS
AT THE WARSAW UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

What's new?

Follow us on Instagram
@adamed_smartup
Chociaż ilość foliowych reklamówek znajdujących się w obiegu zmniejszyła się ze względu na obostrzenia rządowe, to wciąż są one obecne w naszym życiu - w Polsce zużywa się ich 6 milionów rocznie. 🛍 Ważne żeby zadać pytanie o to, co stanie się z nimi, gdy przestają nam być potrzebne, bo wyrzucone do zwykłego kosza będą się w nim rozkładać i wpływać na środowisko przez dłuuuuugie lata. ⏳

Poddając je recyklingowi, można wyprodukować wiele produktów, które znów będą nam służyły. ♻ Torby foliowe mogą zostać przerobione na granulat, który następnie posłuży do stworzenia produktów z polietylenu. Można też po przerobieniu na nowo wytworzyć z nich worki na śmieci, skrzynki, a nawet ogrodzenia czy balustrady. 
Drugie życie reklamówkom może podarować również branża modowa - znani projektanci i marki odzieżowe z całego świata tworzą kolekcje stworzone w pełni z odzyskanych materiałów.

Wy też możecie pomóc w procesie recyklingu. Foliowe opakowania można zbierać i większą ilość oddać do skupu - ratujecie planetę, a przy okazji zyskujecie kilka groszy. 😉💸 Jeśli nie macie ich aż tak dużo, po prostu wyrzućcie je do odpowiedniego kontenera - ponieważ są one wytworzone z tworzyw sztucznych, należy je wyrzucać do żółtego pojemnika.

___
#recykling #eco #eko #foliówka #torbafoliowa #jestemeco #dlaplanety #ochronaśrodowiska #ochronasrodowiska #planeta #stopplastic #smartup #adamedsmartup
4 0
Ciepłe letnie noce, gdzieś daleko od cywilizacji sprzyjają obserwacjom natury. Czasem można zauważyć niewielkie migające światełka unoszące się nisko nad ziemią. 💡 To rozmowa świetlików, a raczej ich zaloty. 😉💞 Te niewielkie chrząszcze z rodziny świetlikowatych emitują światło głównie po to, by móc komunikować się ze sobą dobierając się w pary.

Umiejętność emitowania własnego światła nazywana jest bioluminescencją. Narząd świetlny umieszczony jest pod pozbawionymi pigmentu fragmentami pancerza. Bezbarwne płytki działają trochę jak szybka w latarni, co pozwala nam zobaczyć światło. Samo świecenie jest możliwe dzięki zespołom warstwowo ułożonych komórek – fotocytów, wypełnionych związkiem chemicznym - lucyferyną. By reakcja świetlna mogła wystąpić, potrzebny jest jeszcze enzym - lucyferaza. Uruchamia on cały proces poprzez utlenianie. Z kolei potrzebny do reakcji tlen dostarczają specjalne tchawki.

Co ciekawe, obie płcie mogą emitować światło. Jednak tylko samice świecą dostatecznie mocno, byśmy mogli to zobaczyć. Natomiast samce poprzez światło wyrażają zaniepokojenie, nie potrafią też świecić podczas lotu. Co więcej, każdy z trzech występujących u nas gatunków (Świecuch - Phosphaenus hemipterus, Iskrzyk - Phausis splendidula oraz Świetlik świętojański - Lampyris noctiluca) ma inny styl świecenia - ciągły lub w postaci krótkich serii błysków. To pozwala im się od siebie odróżniać.

Kto z Was widział już świetliki tego lata?
___
#świetlik #świetliki #robaczkiświętojańskie #chrząszcze #światło #bioluminescencja #lucyferyna #lucyferaza #natura #owady #światzwierząt #ciekawostka #wakacje #lato #smartup #adamedsmartup
15 0
Pora na przybliżenie sylwetki kolejnej wyjątkowej kobiety. Chociaż kobiety były obecne w medycynie od czasów starożytnych, to jednak zazwyczaj zajmowały się leczeniem innych kobiet, koncertując się na problemach położniczych i ginekologicznych. Magdalena Bendzisławska zapragnęła jednak nauczyć się od męża zawodu cyrulika i została pierwszą w Polsce chirurżką znaną z imienia i nazwiska. Pracowała w kopalni soli w Wieliczce.

Magdalena była żoną Walentego Bendzisławskiego, ówczesnego cyrulika (jak inaczej mówiono na chirurgów) we wspomnianej kopalni w Wieliczce. Będąc asystentką męża, uczyła się zawodu - m.in. upuszczania krwi, stawiania baniek, opatrywania ran, leczenia złamań i zwichnięć. 

Po śmierci Walentego przejęła jego zakład, co samo w sobie nie było wtedy niczym niezwykłym. Fakt, że zamiast zatrudnić czeladnika, sama podjęła w nim pracę, budził zdziwienie, rzadziej zachwyt. Pamiętajmy, że był to XVII wiek!

Magdalena Bendzisławska uzyskała prawo do wykonywania zawodu na mocy dyplomu królewskiego wydanego przez Augusta II Mocnego w 1697, a rok później wstąpiła do cechu cyrulików. 

___

#medycyna #chirurżka #lekarka #cyruliczka #cyrulik #chorurgia #wieliczka #kobietamożewszystko #kobietymedycyny #kobietywmedycynie #ciekawostki #ciekawostka #ciekawostkinaukowe  #smartup #adamedsmartup
14 0
Czy zastanawialiście się kiedyś, co robi nasz mózg gdy śpimy? 🧠 W Internecie można znaleźć wiele memów pokazujących, jak ten organ podczas zasypiania nagle zaczyna nam nucić bardzo interesujące utwory muzyczne, albo skłania nas do myślenia o rzeczach, o których nie chcemy myśleć. Ale co się dzieje, gdy już zaśniemy? 😴💤

Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Salzburgu, mózg podczas naszego snu jest bardzo aktywny. Nasłuchuje tego, co dzieje się dookoła i jest w stanie odróżnić głos osób, które znamy, od nieznajomych.  Zespół pod kierunkiem Manuela Schabusa badając ochotników za pomocą elektroencefalografii (EEG), zauważył w zapisach aktywności elektrycznej, że podczas odtwarzania w trakcie snu dźwięków, głosy obcych osób zwiększały aktywność mózgu śpiących. Przybywało tak zwanych zespołów K, które występują również podczas czuwania w odpowiedzi na bodźce słuchowe. Mózg przetwarza informacje i decyduje, czy obudzić całe ciało. Gdy uzna, że jest bezpiecznie, przestaje czuwać, a my zapadamy w głęboki sen. 🛌

Co ciekawe, podczas płytszego snu możemy też wykonywać pewne czynności automatycznie - np. dokonywać prostych obliczeń! Dzięki temu też można uczyć się przez sen. Pamiętajcie jednak, że mózg potrzebuje odpoczynku i sen głęboki jest mu bardzo potrzebny, jego brak może wręcz przynieść więcej złego niż dobrego, zatem wysypiajcie się.

___
#mózg #mozg #brain #sen #nauka #ciekawostka #ciekawostkanaukowa #badanianaukowe #kiedyrozumśpi #adamed #adamedsmartup
23 0
Wakacje to doskonała okazja, by oderwać się od ekranów tych dużych i małych, i sięgnąć po książkę. 📚 Można czytać zawsze i wszędzie - ważne, by to, co czytamy było dla nas wciągające. Warto czytać książki nie tylko te naukowe, ale też beletrystykę czy nawet komiksy. 

📖 Przygotujmy wspólnie listę ciekawych książek, po które warto sięgnąć tego lata. Podzielcie się swoimi propozycjami. ⤵⤵⤵

___
#książka #biblioteczka #library #czytambolubie #czytamksiazki #czytamwszedzie #czytam #ksiazki #bookstagram #instaksiazki #ksiazkoholizm #bookstagrampl #polskibookstagram #wakacje2022 #książkoholik #smartup #adamedsmartup
70 8
Słyszeliście kiedyś o urządzeniu o nazwie K-202? Niestety wciąż wie o nim mało osób, a był to pierwszy na świecie minikomputer zaprojektowany przez Polaka. Jego twórcą był Jacek Karpiński, polski inżynier elektronik i informatyk, jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Zaprojektowany w latach 70. K-202 pracował z szybkością miliona operacji na sekundę, czyli szybciej niż komputery osobiste produkowane 10 lat później. Prototyp ważył zaledwie 35 kg i mieścił się w walizce. Jednostka centralna miała 16-bitowy procesor, pobór mocy sięgał 700 watów. Mimo dużego uznania, komputera nie udało się niestety wprowadzić do produkcji seryjnej. 

Wśród innych wynalazków Jacka Karpińskiego znajdują się m.in. perceptron czyli ucząca się maszyna, rozpoznająca otoczenie przy użyciu kamery, urządzenie analizujące równania różniczkowe, sterowany głosem robot i PenReader – ręczny skaner do wczytywania i czytania tekstu.

Jeśli będziecie w Muzeum Techniki w Warszawie to koniecznie poszukajcie wynalazków Jacka Karpińkiego!
___
#minikomputer #k-202 #komputer #komputery #elektronika #inżynier #ciekawostka #nauka #adamedsmartup #smartup #wynalazek #wynalazca #polskiwynalazek #muzeum
14 0
Czy obserwowaliście kiedyś wiry jakie tworzą się, gdy wlejemy mleko do kawy? Co mają one wspólnego z huraganami i Jowiszem? Temat ten zaciekawił naszą absolwentkę - Ninę Cielicę - a poczynione badania zaowocowały wyróżnieniem w konkursie Regeneron ISEF 2022. My też nie mogliśmy przejść obojętnie i postanowiliśmy zgłębić ten temat. Oto, co opowiedziała nam Nina.

<<Pomysł na badania pojawił się, kiedy dostrzegłam podobieństwo między strukturami w kawie z mlekiem, a chmurami burzowymi na Jowiszu. W trakcie poszukiwań wyjaśnienia natrafiłam też na podobne badania, porównujące wiry na bańkach mydlanych i huragany. Ale nie było to wystarczające, więc postanowiłam, że sama zacznę badania.

Moje badania koncentrowały się na charakteryzowaniu właściwości wirów formujących się w trakcie dyfuzji cieczy. Badałam wpływ takich czynników jak temperatura płynów czy stosunek ich objętości. Bazując na nagraniach z kamery termowizyjnej, scharakteryzowałam właściwości ruchu wirów, a później stworzyłam również uproszczoną symulację komputerową.

Otrzymane rezultaty pokazały szereg podobieństw do zjawisk w większej skali, chociażby niestabilności, które są też obecne na Jowiszu. Ponadto ruch trochoidalny, którym poruszały się badane przeze mnie wiry, jest też związany z huraganami. W związku z tym, moje badania mogą poprawić wiedzę na temat bardziej skomplikowanych procesów.

Oczywiście nie mówię, że wyniki można bezpośrednio przenieść na większą skalę. Niemniej dynamika płynów jest bardzo skomplikowanym zagadnieniem i niezbędne są przybliżenia. Moje badania mogą dostarczyć więc wiedzy o konkretnych obszarach np. o ruchu trochoidalnym. A to, po weryfikacji w większej skali, może przyczynić się do poprawy modelowania zjawisk tj. huraganów.>>
___
#huragan #kawa #Jowisz #absolwentka #absolwent #programnaukowy #badanianaukowe #nauka #wiedza #bańkimydlane #fizyka #fizykawokółnas #smartup #adamedsmartup
25 0
Jedyny w Polsce czynny reaktor jądrowy, pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej, maszyna szyfrująca Enigma, pierwsze modele komputerów i gier - to tylko kilka z propozycji, które możecie zobaczyć podróżując z Naukową Mapą Polski ADAMED SmartUP. 🧑‍🔬🗺

Tak, tak, przygotowaliśmy mapę, która z pewnością zainteresuje każdego młodego naukowca i nie tylko. Umieściliśmy i opisaliśmy na niej 20 różnorodnych miejsc i obiektów związanych z nauką, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Są zatem centra nauki, aktywne kopalnie, siedziby Neandertalczyków, a także ścieżki piesze i rowerowe wiodące przez najciekawsze przyrodniczo tereny. Jeśli spędzacie tegoroczne wakacje w Polsce, to być może uda Wam się zobaczyć je wszystkie!

A może byliście lub będziecie w równie interesującym miejscu, ale nie ma go na naszej mapie? Wrzućcie zdjęcie na swój profil i oznaczcie je hasztagiem #podrodzedonauki. Najciekawsze z nich trafią do Naukowej Mapy w jej kolejnych odsłonach. 

A jeśli znacie uczennice i uczniów z Ukrainy, którzy niedawno rozpoczęli naukę w polskich szkołach, to koniecznie powiedzcie im o tym, że nasza Naukowa Mapa Polski jest dostępna również w ukraińskiej wersji językowej.

Link do mapy oczywiście w BIO.

___
#NaukowaMapaPolski#zwiedzamPolskę #igers #wiedza #nauka #zwiedzam #zwiedzamokolicę #turysta #bądźturystąwswoimmieście #adamedsmartup #smartup #podrodzedonauki
23 1

Our website uses cookies

Using the website without changing the cookie settings means that they will be stored on the user's end device. You can opt out of collecting information via cookies by changing your browser settings - nevertheless, in this case, we do not guarantee the correct operation of the website. More details in ours polityce cookies.