BECOME A MASTER OF SCIENCE WITH US

News

Are you hungry for knowledge and scientific experiments?

The ADAMED SmartUP programme is exactly what you are looking for.

Use your chance to become a master of science!

SCHOLARSHIP PROGRAMME

Currently registration is only open to Polish residents. To register switch to the Polish website

Alumni profiles

Workshops

ADAMED SMARTUP ACADEMY WORKSHOPS
AT THE WARSAW UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

What's new?

Follow us on Instagram
@adamed_smartup
Egzaminy maturalne za Wami, a teraz głowa pełna pytań ❓ Gdzie studiować? Jaki kierunek wybrać? Polska czy zagranica?

Nie traćcie czasu! ⏳ Już dziś możecie zacząć przygotowywać się do nowego etapu w swoim życiu dzięki podcastowi ADAMED SmartUP „Ready, study!”!

🎙️ W inspirujących rozmowach z naukowcem i TikTokerem, doktorem Adamem Mirkiem, nasi absolwenci studiujący na prestiżowych uczelniach dzielą się swoimi cennymi radami i wskazówkami. Pomogą Wam:

👉 Przygotować się do rekrutacji.
👉 Zrozumieć system edukacyjny na uniwersytetach.
👉 Wykorzystać w pełni czas studiów.
👉 I zaplanować swoją karierę zawodową.

Link do podcastu znajdziecie w naszym BIO. 😉 To co, z kim się słyszymy?

---
#podcast #matura2024 #maturzysci #rekrutacjanastudia #absolwenci
4 0
Jak oswoić słońce? 🤔☀️ Poznajcie tajemnice promieniowania UV i dowiedzcie się jak chronić skórę. 

Lato zbliża się wielkimi krokami, niosąc ze sobą obietnicę złocistego słońca, które ochoczo ogrzewa nasze ciała. ☀🏖 Wszyscy czekamy na te długie, słoneczne dni, ale czy zastanawialiście się, jakie wyzwanie rzuca słońce naszej skórze? Poparzenia, przebarwienia, przyspieszone starzenie i nawet ryzyko chorób nowotworowych – to realne zagrożenia, jeśli nie zatroszczymy się odpowiednio o naszą skórę.

Zrozumienie promieniowania UV jest kluczem do skutecznej ochrony. Oto kilka faktów:
☑ UVB – choć odpowiedzialne za syntezę witaminy D3, to również te promienie mogą być przyczyną oparzeń słonecznych i uszkodzeń DNA. Mają one silne właściwości rumieniotwórcze, które wymagają naszej uwagi.
☑ UVA – obecne przez cały rok, nie tylko latem. Promieniowanie wnika głęboko w struktury skóry, niszcząc kolagen, co przyspiesza procesy starzenia. Pamiętajcie, że UVA nie daje taryfy ulgowej nawet w pochmurne dni!

Jak się zabezpieczyć? Kluczowe jest zastosowanie odpowiednich filtrów UV, które możemy podzielić na:
✔ Mineralne (fizyczne) – działają jak tarcza, odbijając promienie UV z powierzchni skóry. Są to tzw. filtry fizyczne, które nie wywołują reakcji chemicznych, lecz opierają się na procesie fizycznego odbijania światła.
✔ Organiczne (chemiczne) – absorbują promienie UV, zamieniając je w inne formy energii i dzięki temu chronią skórę przed uszkodzeniem.

Pamiętajcie, że filtry UV są naszymi sprzymierzeńcami przez cały rok. Zadbajmy o naszą skórę, by cieszyć się zdrowiem jak najdłużej.

___
#słońce #lato #lato2024 #opalanie #naplaży
8 0
Tak jak pierwsze promienie słońca budzą do życia przyrodę każdej wiosny, tak my pobudzamy do rozwoju młode umysły w ramach ADAMED SmartUP Academy!

W tym roku mieliśmy zaszczyt ich gościć na Politechnice Warszawskiej, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jak to wyglądało w liczbach?
👩‍🎓 blisko 150  głodnych wiedzy uczestników
🌍 3 miasta w Polsce
🏛  4 wydziały 
🧠 17 wykładowców i wykładowczyń
🧑‍🏫 18 pasjonujących warsztatów
⏳ 65 godzin nauki pełnej zaangażowania

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ciekawość i otwarte umysły. Wierzymy, że doświadczenia zdobyte podczas warsztatów będą dla Was nie tylko cenną wiedzą, ale także źródłem motywacji do dalszego rozwoju.

Pamiętajcie, by śledzić nas na bieżąco, bo kolejne warsztaty ADAMED SmartUP Academy zagoszczą w kalendarzu już jesienią. Do zobaczenia! 🚀

---
#adamedsmartupacademy #warsztatynaukowe #biologia #chemia #fizyka #farmacja #zajęciapozalekcyjne
16 0
O kim myślicie, gdy słyszycie „George Washington”? O ojcu założycielu USA? 🤔 A my tu dzisiaj przychodzimy z wiedzą o innym wybitnym George’u Washingtonie Carver, który stał się symbolem rewolucji w amerykańskim rolnictwie!

Teraz zastanówcie się, ile znacie sposobów na wykorzystanie orzeszka ziemnego. 🥜 Bohater naszego posta znalazł zastosowanie fistaszków do stworzenia ponad 300 różnych produktów! 

W młodości George marzył o tym, by zmienić świat, ale ze względu na panującą w tamtych czasach sytuację, miał utrudniony dostęp do edukacji. Jednak pokonał wszystkie przeciwności, aby studiować botanikę. Po latach nauki, z dyplomem z Iowa State Agricultural College, postanowił stawić czoła wyzwaniom, które napotkali rolnicy na południu USA. Przez lata uprawiali oni bawełnę, która wyczerpywała żyzność gleby.

Z pomocą przychodzi George z innowacyjnym pomysłem: co by było, gdyby między cykle bawełny wprowadzić uprawy orzeszków ziemnych? 🌱🥜 Tak zaczęła się historia, która nie tylko zregenerowała glebę, ale też przyniosła nowe możliwości.

Ale Carver nie poprzestał na rolnictwie. W swoim skromnym laboratorium na Tuskegee Institute zamieniał orzeszki ziemne w setki produktów: od mąki, przez lekarstwa, po kleje i farby. Każdy wynalazek był krokiem naprzód w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. A to nie wszystko! Zajmował się też badaniami nad słodkimi ziemniakami i soją, tworząc ponad 100 różnych produktów.

Historia George'a Washingtona Carver'a to przypomnienie, że z ciekawości i pasji mogą narodzić się pomysły, które zmienią świat. To opowieść o człowieku, który wierzył, że każdy ma moc do wprowadzania pozytywnych zmian. A jego dziedzictwo? Żyje w wielu produktach, które dziś bierzemy za oczywistość, ale kiedyś były tylko marzeniem tego niezwykłego naukowca. ✨💡

#orzeszkiziemne #fistaszki #naukowiec #wynalazki #ciekawostkinaukowe
10 0
Byliśmy pewni, że jeszcze nie raz usłyszymy o dokonaniach naszej stypendystki – Róży Okoń. 🎉 

🏆 Róża zdobyła właśnie nagrodę "Forward" Instytutu SETI. Co niezwykle ważne, jest drugą w historii tej inicjatywy osobą, która wyróżnienie dostaje mając afiliację poza USA. Świeżo po odebraniu nagrody podzieliła się z nami informacjami na temat projektu i szans jakie zdobyta nagroda jej dała. ⤵️

<<"SETI Forward" to nagroda przyznawana studentom za prowadzone przez nich projekty naukowe w dziedzinie astrobiologii i poszukiwania życia poza Ziemią. Corocznie przyznaje ją związany z NASA instytut SETI (Search for ExtraTerrestrial Intelligence).

Moje badania nad rolą promieniowania UV w ewolucji nukleozydów (cząsteczek budujących DNA) w okresie formowania się życia na Ziemi zostały wyróżnione nagrodą "Forward" za 2023 rok, którą miałam przyjemność odebrać na uroczystej gali w Mountain View, w Dolinie Krzemowej w Kalifornii. Nagroda umożliwiła mi zaprezentowanie swoich badań na największej konferencji w dziedzinie Astrobiologii – AbSciCon w Providence, Rhode Island, USA. Otrzymane środki pozwoliły mi również odwiedzić jeden z przodujących na świecie zespołów chemii obliczeniowej prof. Todda Martineza na Uniwersytecie Stanforda.

"SETI Forward" stworzyło mi więc przede wszystkim możliwość porozmawiania o nauce z wieloma inspirującymi osobami, przedstawienia swoich badań światowej klasy specjalistom, i najogólniej – budowania wokół siebie społeczności naukowej.>>

Gromkie brawa dla Róży! 👏 Zostawcie dla niej serduszko i komentarz, by wiedziała, jak wiele osób wspiera ją w dalszym rozwoju! ❤️

___
#nagroda #badanianaukowe #astrobiologia #seti #nasa #kobietynauki #młodzinaukowcy
53 0
Często boimy się bliskiego kontaktu ze zwierzętami, myśląc że mogą one przekazać nam choroby. 🦠🐾 Naukowcy z University College London dowiedli jednak, że to MY stanowimy znacznie większe zagrożenie – przekazujemy zwierzętom domowym i dzikim znacznie więcej wirusów, niż one nam.

Cedric Tan i jego zespół wzięli pod lupę miliony genomów różnych wirusów. 🔍 W efekcie, po dokładnej analizie ich sekwencji, okazało się, że aż 64% przypadków przeniesienia wirusa między gatunkami miało miejsce z udziałem ludzi.

Przykładem tego jest SARS-CoV-2, MERS-CoV czy wirus grypy, którymi zaraziły się psy, koty czy nawet dzikie populacje. 🤯 Nawet po wyłączeniu tych wirusów z analizy w 54% przypadków zakażenie przenosiło się z ludzi na inne zwierzęta. 

Odkrycia te mają głębokie konsekwencje nie tylko dla zdrowia zwierząt, ale również dla ludzi i całego ekosystemu. Zakażenia pochodzące od nas mogą w końcu być szczególnie niebezpieczne dla zagrożonych gatunków. ⚠️

Dlatego tak istotne jest monitorowanie i badanie przenoszenia się wirusów między ludźmi i zwierzętami. 🧐 Tylko dzięki temu możemy lepiej zrozumieć ich ewolucję i być lepiej przygotowani na przyszłe epidemie oraz wspierać wysiłki na rzecz ochrony zdrowia.

Jak myślicie, jakie działania powinniśmy podjąć, by odpowiednio chronić obydwie grupy przed chorobami?

---
#światzwierząt #zwierzęta #choroby #pies #kot #badanianaukowe
14 0
Czas na ostatnią prostą przed metą! 🏁📚 Egzaminy maturalne w trakcie, a końcówka roku szkolnego to także czas na poprawianie ocen. Jak tu się skupić, kiedy za oknem wiosna w pełni? 🌸☀️ Odpowiedź może być zaskakująca: nauka na świeżym powietrzu, w nowym miejscu! 

Badacze, Nicolas Soderstrom i Robert Bjork, wskazują, że zmiana otoczenia podczas nauki może pomóc lepiej przyswoić materiał. Nowe miejsce = nowe skojarzenia = lepsze zapamiętywanie. 🧠💡 Zamiast męczyć się przy biurku, może warto przenieść się na balkon, do parku, czy nawet do innego pokoju?

W ostatnich dniach przed egzaminami, gdy liczy się każda minuta, metoda zmiany miejsc może być Waszym kluczem do sukcesu.

Dajcie koniecznie znać, jakie są Wasze ulubione miejsca do nauki? Czy próbowaliście już zmienić swoje standardowe miejsce nauki na coś nowego? 🌳📖

___
#matura2024 #zapamiętywanie #nauka #zmianamiejsc #powtórka #skupienie
13 0
Owocna współpraca to podstawa. Dlatego tak bardzo nas cieszy, gdy słyszymy o kolejnych projektach realizowanych wspólnie przez naszych absolwentów. Dziś pora na Szymona Czajkowskiego i Rafała Malcewicza, którzy zaangażowali się w organizację jednej z największych konferencji dotyczących uczenia maszynowego w Polsce. Oto, co opowiedzieli nam o tym wydarzeniu. ⤵️⤵️⤵️

<< 5 i 6 kwietnia tego roku odbyła się kolejna (już piąta) edycja GHOST DAY: Applied Machine Learning Conference, która rok rocznie gromadzi tłumy entuzjastów Uczenia Maszynowego z Polski i całego świata. 

Tegoroczna edycja naszego wydarzenia zgromadziła blisko 400 osób, które miały okazję wziąć udział w 5 prezentacjach keynote, 10 sesjach poświęconych różnym dziedzinom uczenia maszynowego (w tym dwóm studenckim), a także sesji plakatowej. Nowością, która cieszyła się dużym zainteresowaniem, był panel dyskusyjny “Future of AI - our responsibilities”, podczas którego eksperci akademiccy oraz prawnicy rozmawiali na temat przyszłości Sztucznej Inteligencji w kontekście etycznym i prawnym.

Praca nad kolejną już edycją GHOST DAY była niesamowitą przyjemnością oraz rozwijającym doświadczeniem, które polecamy każdemu.

Korzystając z okazji, zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejną edycję w przyszłym roku! Możecie być pewni, że będzie jeszcze lepsza, niż ta miniona.>>

Słyszeliście kiedyś o GHOST DAY? A może ktoś z Was brał w nim udział?

___
#uczeniemaszynowe #machinelearning #ghostday #sztucznainteligencja #kołonaukowe #współpraca
21 0