BECOME A MASTER OF SCIENCE WITH US

News

Are you hungry for knowledge and scientific experiments?

The ADAMED SmartUP programme is exactly what you are looking for.

Use your chance to become a master of science!

SCHOLARSHIP PROGRAMME

Currently registration is only open to Polish residents. To register switch to the Polish website

Alumni profiles

Workshops

ADAMED SMARTUP ACADEMY WORKSHOPS
AT THE WARSAW UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

What's new?

Follow us on Instagram
@adamed_smartup
Pić czy nie pić wodę? Oto jest pytanie! 💧🥤🤔
Dziś postaramy się Wam wyjaśnić to, dlaczego niektóre płyny nawadniają lepiej, a inne gorzej. Zatem szklanki w dłoń i obejrzyjcie nasz kolejny film z serii Nauka Na Co Dzień!

___
#woda #nawodnienie #NaukaNaCoDzień #organizm #dieta
88 4
Porozumiewaliście się kiedyś przez walkie-talkie? A czy wiecie, że to wynalazek polskiego radiotechnika?

Henryk Magnuski, bo o nim mowa, był polskim inżynierem, konstruktorem, projektantem i wynalazcą. W 1935 zgłosił, a w 1936 uzyskał patent na urządzenie do szybkiego nawiązywania łączności radiotelegraficznej lub radiotelefonicznej. Gdy wyjechał na szkolenie do USA, wybuchła II Wojna Światowa, co uniemożliwiło mu powrót do Polski. Musiał ułożyć sobie na nowo życie za wielką wodą i tak w 1940 rozpoczął pracę w firmie Galvin Manufacturing Corporation, którą dzisiaj znamy jako Motorola. To właśnie tam opracował m.in. projekt przenośnego radiotelefonu. Najpierw Handie-Talkie o zasięgu zaledwie kilku kilometrów, a później bardziej rozbudowane Walkie-Talkie. 

Wynalazek okazał się niezwykle przydatny, wszedł do powszechnego użytku wśród amerykańskich sił zbrojnych w Europie, a także na Pacyfiku. 
Mieszcząca się w plecaku radiostacja SCR-300 ważyła 17 kg i miała zasięg blisko 15 km, co umożliwiało komunikację piechoty, artylerii oraz broni pancernych. Stabilność częstotliwości urządzenia była duża, istniała też możliwość dostrajania radiostacji do różnych częstotliwości. Dzięki temu firma Motorola odnotowała wielki sukces - przez blisko dwa lata wyprodukowała 43 tys. urządzeń. 

Wynalezione przez Magnuskiego dwie wersje walkie-talkie: SCR-536 i jego następcę SCR-300, możemy dziś podziwiać w wielu wojennych filmach, gdzie stroną konfliktu jest US Army.

___
#walkietalkie #radiotelefon #wynalazek #polskiwynalazca #henrykmagnuski
25 0
Lubicie pracować w grupie? Współpraca pozwala nie tylko wykonywać zadania szybciej, ale często przychodzi to dużo łatwiej. 🧠 A jak to się ma do mózgu? Okazuje się, że naukowcy z Uniwersytetu Keio w Japonii odkryli związek!

Do przeprowadzonego badania zaproszono 39 par, które miały za zadanie zaprojektować i wyposażyć cyfrowy pokój w grze komputerowej. Ostateczny efekt miał zadowolić obie strony. Uczestnikom pozwolono na swobodną komunikację oraz kontakt wzrokowy. Każda z badanych osób miała wykonać zadanie także samodzielnie, tak by naukowcy mogli porównać synchronizację między mózgami i synchronizację wewnątrz mózgu podczas zadań indywidualnych i kooperacyjnych. W badaniu wykorzystano technikę spektroskopii w bliskiej podczerwieni.

Co odkryli naukowcy?

Podczas wspólnego wykonywania zadania zauważono synchronizację w górnych i środkowych obszarach skroniowych oraz w określonych częściach kory przedczołowej w prawej półkuli. Populacje neuronów w jednym mózgu były aktywowane jednocześnie z podobnymi populacjami neuronów w drugim mózgu, a współpraca nasilała się, gdy pary nawiązywały kontakt wzrokowy. Dla porównania, synchronizacja wewnątrz mózgu nastąpiła w tych samych obszarach podczas samodzielnego wykonywania zadania. 

Kierujący projektem Yasuyo Minagawa zapowiedział już, że w kolejnych badaniach chciałby zastosować tę samą metodę do bardziej szczegółowych zachowań społecznych, takich jak mimika twarzy i komunikacja werbalna. Jesteśmy bardzo ciekawi wyników!

___
#mózg #temawork #rozwój #nauka #neurony
35 0
Zwierzęta mają swoje patenty na różne sytuacje. Niektóre takie jak psy, koty, małpy i gryzonie, wylizują skaleczenia, by rany szybciej się goiły. Gdy jest gorąco, krokodyle otwierają paszcze, a bociany sikają na swoje nogi (naprawdę!). Gdy jest zimno, bobry, niedźwiedzie i niektóre owady budują gniazda i nory. A jak chronić się przed kleszczami? Sposobem niedźwiedzi brunatnych jest ocieranie się o drzewa.

Oczywiście możecie powiedzieć, że przecież ocieranie się o drzewa, to naturalne zachowanie niedźwiedzi. I macie całkowitą rację. Ocieranie i czochranie sierści o korę pełnią ważną funkcję w komunikowaniu się ze sobą. Jednak według naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, mogą chronić także przed kleszczami. 

Podczas ocierania i czochrania, niedźwiedzie pobudzają drzewo do wydzielania żywicy, która przenosi się na ich sierść. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak terpentyna i smoła bukowa, posiadające w składzie substancje z drzew żywicznych, podziałają na kleszcze. Kleszcze łąkowe zostały umieszczone w silikonowych rurkach - na jednym ich końcu była substancja neutralna w postaci wody destylowanej, a na drugim terpentyna lub smoła bukowa. Jak można się domyślić, kleszcze uciekały w stronę substancji neutralnej. 

Być może odkrycie zostanie wykorzystane w celu poszukiwania skutecznych metod ochrony przed ukąszeniami i rozprzestrzenianiem się chorób odkleszczowych.

___
#kleszcze #niedźwiedzie #przyroda #las #owady
24 0
Dołącz do nas podczas wiosennej edycji warsztatów ADAMED SmartUP Academy. 👩‍🔬🧑‍🏫👩‍💻👨‍⚕ 

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy bogaty program wykładów i zajęć praktycznych z obszaru nauk ścisłych oraz przyrodniczych. 🧲 ⚗ Spotykamy się na Wydziale Chemicznym i Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, Instytucie Nauk Biologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Jakie zagadnienia omówimy?
✅ Jak zbadać, czy woda FAKTYCZNIE zamarza w 0 °C?
✅ Jak stworzyć własny hologram i sprawdzić, czym różni się on od zwykłego zdjęcia?
✅ Jak zobaczyć stan zapalny pod mikroskopem?
✅ Kiedy stajemy się super człowiekiem?
✅ Jak unieruchomić enzymy?
✅ Z czego wynika siła reakcji redoks?
oraz wiele innych.

Pełne opisy zajęć oraz formularz zapisów znajdziecie na naszej stronie ➡ link znajdziecie w BIO!

Zajęcia są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona i rozchodzą się one jak ciepłe bułeczki - dlatego jeśli zainteresował Was jakiś temat, to zapiszcie się na te zajęcia od razu! 

Na zajęcia zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych w wieku od 14 do 19 lat.

___
#warsztatynaukowe #chemia #fizyka #biologia #biolchem #zajęciapozalekcyjne
30 0
Czy są wśród nas dziewczyny, które marzą o karierze związanej z astronomią i biologią? Być może Waszym wzorem do naśladowania stanie się Agata Kołodziejczyk - neurobiolożka i astrobiolożka. 

Można powiedzieć, że Kołodziejczyk ma niejako astronomię we krwi - jej rodzice i siostra to astronomowie, a brat jest inżynierem. Gdy była małą dziewczynką jej tata w ramach spełniania własnych marzeń rozpoczął budowę prywatnego obserwatorium. Agata pomagała mu w tym i tak poznawała gwiazdy. Ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i zdobyła tytuł doktora z dziedziny neurobiologii na Uniwersytecie w Sztokholmie. Potem rozpoczęła badania nad tym, jaki wpływ wywiera światło gwiazd na żywe organizmy w stratosferze oraz w kosmosie.
Jako pierwsza Polka została ekspertką Europejskiej Agencji Kosmicznej. Opracowała tam biomimetyczne rozwiązanie zmniejszające masę oraz koszty wyniesienia nad ziemię wielomodułowych teleskopów orbitalnych. Udało się jej również stworzyć prototyp oświetlenia synchronizującego zegary biologiczne w przestrzeniach izolowanych od światła słonecznego. 

Stworzyła bazę kosmiczną Lunares - taki kosmos na niby na powierzchni Ziemi. Dzięki specjalnej komorze do spacerów kosmicznych, astronauci mogą tam trenować przebywanie w warunkach pozaziemskich. Można poczuć się tam jak na Księżycu albo na Marsie. Baza ta ma pomóc jej spełnić kolejne marzenie, jakim jest wprowadzenie do agencji kosmicznej polskiego astronauty. 

Jako swój najważniejszy cel obrała nie tylko badanie kosmosu oraz łączenie biologii z astronomią, ale również inspirowanie ludzi. Niech i Was zainspiruje!

___
#kobietynauki #naukowczyni #neurobiologia #astrobiologia #kosmos
22 0
Czy wiecie, że Veritaserum ISTNIEJE? 🧪  I to wcale nie J.K. Rowling je wymyśliła. W naszym kolejnym filmie z serii Nauka Na Co Dzień wprowadzamy Was do świata magicznych eliksirów. 🤓⚡🧙‍♂⚗ Zobaczcie koniecznie! 

___
#harrypotter #magiczneeliksiry #eliksirprawdy #veritaserum #chemia #ciekawostkinaukowe #NaukaNaCoDzień
94 0
Teraz, gdy żyjemy sobie spokojnie w komfortowych warunkach ogrzewanych domów i mieszkań, nie jest nam potrzebne bujne owłosienie na całym ciele. Jednak nasi prehistoryczni przodkowie nie mieli dostępu do takich luksusów, przez co natura wyposażyła ich w gęsto owłosione ciała, by mogli przetrwać. Okazuje się, że w naszych ciałach nadal kryją się geny odpowiedzialne za to owłosienie, jedynie są one jakby "wyłączone". Naukowcom z Carnegie Mellon-University of Pittsburgh udało się zidentyfikować odpowiedzialny za to mechanizm. 

Włosy na ciele są charakterystyczną cechą ssaków, ale kilka ssaków, takich jak wieloryby, słonie i ludzie, mają tego owłosienia znacznie mniej. Aby znaleźć genetyczne podstawy zmniejszonej ilości włosów, naukowcy wykorzystali metodę opartą na wskaźnikach ewolucyjnych, RERconverge, w celu zidentyfikowania sekwencji kodujących i niekodujących, które ewoluują w znacznie różnym tempie u tak zwanych bezwłosych ssaków w porównaniu do ssaków owłosionych. Naukowcy wykonali skanowanie całego genomu ponad 62 gatunków ssaków, używając 19 149 genów kodujących i 343 598 genów regulatorowych. 

Oprócz wykrycia znanych i potencjalnie nowych genów związanych z włosami, odkryli również setki przypuszczalnych elementów regulacyjnych związanych z włosami. Badania obliczeniowe ujawniły, że geny i związane z nimi regiony niekodujące wykazują różne wzorce ewolucyjne i wpływają na różne aspekty wzrostu i rozwoju włosów. Różne gatunki ewoluowały i pozbywały się owłosienia z różnych przyczyn, ale wszystko wskazuje na to, że niezależnie od gatunku, zmiany ewolucyjne zachodziły w tym samym zestawie genów.  Większość tych genów jest powiązana z samą strukturą włosa - np. geny odpowiedzialne za kodowanie białek keratynowych. Co najciekawsze, niezależnie od ewolucji, geny odpowiedzialne za bujne owłosienie w jakiejś formie w nas pozostają, mimo że na szczęście są one jakby „wyłączone”. Jednak to odkrycie nowych genów regulatorowych, a nawet potencjalnie nowych genów kodujących, daje ogromną nadzieję osobom, które z różnych powodów zdrowotnych utraciły swoje włosy. 

___
#włosy #ewolucja #genetyka #biologia #ssaki
29 0

Our website uses cookies

Using the website without changing the cookie settings means that they will be stored on the user's end device. You can opt out of collecting information via cookies by changing your browser settings - nevertheless, in this case, we do not guarantee the correct operation of the website. More details in ours polityce cookies.