News
WE HAVE COMPLETED RECRUITMENT INTERVIEWS
The recruitment to the 9th edition of the ADAMED SmartUP Program has come to an end. Last weekend, we conducted live interviews with nearly a hundred candidates selected for the second stage of the recruitment process. This time, the teenagers with the highest scores...
WE ARE ANNOUNCING MORE WORKSHOPS AS PART OF THE ADAMED SMARTUP ACADEMY IN WARSAW AND LUBLIN
We have recently shared information about workshops to be held at the Jagiellonian University as part of the ADAMED SmartUP Academy. The schedule of the spring edition has been extended to include meetings at Warsaw University of Technology and the Catholic University of Lublin....
WE HAVE COMPLETED THE RECRUITMENT GAME OF THE 9TH EDITION OF THE ADAMED SMARTUP PROGRAM
The first stage of the recruitment to the 9th edition of the ADAMED SmartUP Scholarship Program was concluded in mid-January. Over nine thousand teenage enthusiasts of science have tried their hand at the game. The best players will be invited to the next stage...
WE HAVE COMPLETED THE ROADSHOW OF THE 9TH EDITION OF THE ADAMED SMARTUP PROGRAM
Six intensive weeks, 14 engaged alumni, 11 cities and 20 schools. The Roadshow of the ADAMED SmartUP Program has come to an end. Our alumni, the participants of the previous editions of the Program, toured Poland to encourage their peers and younger friends to...
Are you hungry for knowledge and scientific experiments?
The ADAMED SmartUP programme is exactly what you are looking for.
Use your chance to become a master of science!
SCHOLARSHIP PROGRAMME
Currently registration is only open to Polish residents. To register switch to the Polish website
Alumni profiles
The ADAMED SmartUP programme gave me more than just substantive support in applying for studies abroad. Thanks to it, I met people with plans similar to mine. (…) I can admit now that participation in the ADAMED SmartUP programme was a good decision, one which I would make again if given a chance.
Anna Kotańska
laureate of the main award of the 3rd edition of the programmeAnna Sieńko – a student of the international baccalaureate programme at the Stefan Batory High School No. 2 in Warsaw. She is a laureate and finalist of numerous competitions in various subjects, and last year received the Scholarship of the President of Warsaw for outstanding achievements in education. Anna spends her free time actively – horse riding and running, and is also interested in fashion and discovering new flavours in the kitchen.
Medicine has always been my top choice. During the ADAMED SmartUP scientific camp, I also participated in classes with this profile and thanks to them, I started to think not only about clinical but also more scientific aspects of medicine.
Anna Sieńko
laureate of the main award of the 1st edition of the programmeLaureat nagrody głównej 2. edycji programu ADAMED SmartUP, absolwent kieleckiego Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej oraz student medycyny na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Dotychczas jego największym sukcesem naukowym było zostanie medalistą Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej w Hanoi.
W gimnazjum uzyskałem tytuł laureata kilku konkursów kuratoryjnych m.in. z chemii, biologii, matematyki i historii. Na tym etapie edukacji miałem dość szerokie zainteresowania. W liceum skupiłem się głównie na biologii oraz chemii i wtedy też zdecydowałem o aplikacji na studia medyczne. Obóz ADAMED SmartUP pokazał mi też naukowy aspekt tej dziedziny. Wcześniej podchodziłem do medycyny stricte klinicznie. Dzięki programowi poznałem ludzi, którzy poszerzyli moje horyzonty, jeśli chodzi o pracę naukową. W trakcie obozu miałem też okazję podzielić się z młodszymi kolegami i koleżankami swoimi doświadczeniami dotyczącymi Olimpiady Biologicznej.
W ramach konsultacji edukacyjnych Mateusz uczestniczył w indywidualnych zajęciach z chirurgiem z Wojskowego Instytutu Medycznego oraz zajęciach laboratoryjnych w Instytucie Biochemii i Biofizyki. Dodatkowo, odbył 3-tygodniowy staż na oddziale chirurgii ogólnej w szpitalu w Cape Coast w Ghanie. Obecnie swoje zainteresowania rozwija w ramach studenckiego koła chirurgii ogólnej w Wojskowym Instytucie Medycznym.
W przyszłym roku akademickim planuję rozpocząć pracę naukową i prawdopodobnie będzie ona dotyczyć wybranego aspektu laparoskopii. W najbliższym czasie chciałbym również zaangażować się w działalność kolejnych kół naukowych, kardiologicznego i anestezjologicznego.
In high school, I focused mainly on biology and chemistry; it was also when I decided to apply for medical studies. The ADAMED SmartUP camp showed me the scientific aspect of this field. Previously, my approach to medicine was purely clinical. Thanks to the programme, I met people who broadened my horizons when it comes to scientific work.
Mateusz Wawrzeńczyk
laureate of the main award of the 2nd edition of the programmeWorkshops
ADAMED SMARTUP ACADEMY WORKSHOPS
AT THE WARSAW UNIVERSITY OF TECHNOLOGY
Videos and lectures
An open mind from love towards mathematics
How can you learn to program?
Tropical geometry
Cancer – the plague of the world
What's new?
Kolejna sławna kobieta, która jest przykładem tego, że piękno zewnętrzne nie wyklucza posiadania równie pięknego umysłu! 🧠🌟
Hedy Lamarr była jedną z najpopularniejszych aktorek XX wieku, która pod wpływem ojca lubiła od małego majsterkować. Swoją pasję kontynuowała po godzinach i na planach filmowych największych hollywoodzkich produkcji. W czasach, gdy kobiety miały tylko zajmować się dziećmi i domem, udowadniała wszystkim, że są one również zdolnymi inżynierkami💪
Przewińcie kafelki, żeby lepiej poznać jej sylwetkę, a także jej wynalazki. ✈️📡
___
#kobietynauki #aktorka #sława #pasja #lotnictwo
Sep 27

Jak dziecięce zajawki i pasje mogą przekładać się na nasz dalszy rozwój? Poznajcie Ninę Mamcarz - jedną z tegorocznych laureatek naszego programu naukowego.
<<O istnieniu czarnych dziur dowiedziałam się, gdy miałam kilka lat. Zasypiając, zawsze wyobrażałam sobie, że za każdą kryje się inny Wszechświat – może ten, w którym czas płynie do tyłu, albo taki, gdzie lubię inny smak lodów. Po usłyszeniu, że nikt nigdy nie widział czarnej dziury, postanowiłam wziąć sprawę w swoje ręce i zaproponować naukowcom niezawodne rozwiązanie. Tak rozpoczęła się moja przygoda z dwoma dziedzinami, którymi pasjonuję się do dzisiaj: astrofizyką i inżynierią lotniczą.
Na przestrzeni lat moja fascynacja nauką nie malała. W szkole podstawowej startowałam w konkursach z przedmiotów ścisłych, a liceum brałam udział w projektach, konferencjach i stypendiach. W ten sposób między innymi wyjechałam do Doliny Krzemowej w ramach programu naukowego Queen Hedvig Scholarship, budowałam mini-satelitę na międzynarodowy konkurs Cansat, a także spędziłam niesamowite dwa tygodnie na warsztatach z inżynierii i robotyki na obozie ADAMED SmartUP.
W klasie maturalnej podjęłam również jedną z najważniejszych decyzji mojego życia – zaaplikowałam na uczelnię zagraniczną. Teraz jestem studentką pierwszego roku licencjatu z inżynierii lotniczej na Uniwersytecie Technicznym w Delft - marzenia z dzieciństwa o pracy w branży kosmicznej są prawie na wyciągnięcie ręki. 🚀>>
A jeśli marzycie o tym, by jak Nina znaleźć się na naszym obozie naukowym, to trwa właśnie rekrutacja do kolejnej edycji - link znajdziecie w BIO!
___
#absolwentka #dziewczynynauki #studentka #naukowczyni #młodzizdolni
Sep 26

Popijasz każdy kęs posiłku? Nie gryziesz dokładnie? ❌ Uwaga! ❌ ROBISZ TO ŹLE! ❌
Zobacz naszą najnowszą rolkę, by dowiedzieć się, ile razy należy przeżuć każdy kęs, by ułatwić organizmowi trawienie i pozyskiwanie niezbędnych składników. 🍕🍩🍎
___
#dieta #jedzenie #posiłek #zdrowie #zdrowejelita #naukanacodzień
Sep 20

Najbardziej bezcennym i pożądanym płynem na świecie jest krew. Odpowiada za wiele funkcji życiowych i od niej zależy nasze zdrowie. Analizą tego płynu ustrojowego zajmował się Karl Landsteiner – austriacki noblista i lekarz.
Landsteiner ukończył studia z medycyny i chemii. Pasjonował się w naukach przyrodniczych, a tematem jego zainteresowań były mechanizmy odporności i natura przeciwciał. To on zrewolucjonizował świat medycyny i uratował życie milionom ludzi.
Jednym z jego największych odkryć było pogrupowanie krwi, które umożliwiło transfuzję. Zauważył, że w krwinkach czerwonych występują dwa antygeny, które po kontakcie z przeciwciałami obcymi występującymi w innej grupie krwi, zlepiają się – jest to zjawisko aglutynacji. Wyodrębnił wtedy grupę A, B, 0. Eksperymenty wykonywał też na swojej własnej krwi. Dwa lata później jego uczniowie odkryli grupę AB. Za to osiągnięcie w 1930 roku otrzymał Nagrodę Nobla.
Jego wkład w świat medycyny na tym się nie skończył! Karl Landsteiner dokonał odkrycia haptenów – związków niewykazujących immunogenności, zidentyfikował polio i zauważył, że jest zakaźne, odkrył zimne aglutyniny – czyli przeciwciała, które powodują, że erytrocyty zlepiają się ze sobą, gdy temperatura ciała jest niższa niż zwykle. We współpracy z Levisem Weinerem odkrył czynnik Rh – substancję dziedziczoną po rodzicach i warunkującą grupę krwi. Wiedzieliście, że nazwa układu Rh pochodzi od gatunku małp Rhesus?
Międzynarodowy rozgłos i uznanie sprawiły, że austriacki lekarz dołączył do prestiżowego Instytutu Rockefellera w Nowym Jorku i tam kontynuował dalsze badania. Karl Landsteiner to nieoceniony naukowiec, który przyczynił się do wielu ważnych odkryć. Ten geniusz nie spoczął jednak na laurach i całe swoje życie poświęcił na badania. Data jego urodzin – 14 czerwca – jest obecnie Światowym Dniem Krwiodawcy.
#odkrycianaukowe #medycyna #noblista #grupakrwi #badania
Sep 19

Rozmowa przy ruchliwej ulicy nigdy nie należy do przyjemnych doświadczeń. Próbujesz krzyczeć do swoich rozmówców i pokazywać na migi, o co Ci chodzi, ale dalej siebie nie rozumiecie. Wszystko to przez miejski hałas, który zakłóca naszą komunikację. Niestety, nie tylko ludzie mają z nim problem, bo w równie dużym stopniu wpływa na ćwierkanie ptaków. 🐦 W efekcie musiały one przystosować się do niesprzyjającego środowiska:
🔊 Śpiewają głośniej oraz wyżej, ponieważ ludzki hałas ma niską częstotliwość i mogą dzięki temu wznieść się ponad niego.
🕊️ Ptasie piosenki w miastach trwają dłużej i ćwierkane są o wiele szybciej, bo w zatłoczonych środowiskach ptaki mają do czynienia z większą konkurencją o zasoby, więc muszą być bardziej aktywne.
🌞 W mieście możesz usłyszeć ptasich sąsiadów o wiele wcześniej rano niż na wsi, bo wiele z nich chce w ten sposób wyprzedzić nadchodzący ruch samochodowy.
🏠 Hałas może być tak stresujący dla ptaków, że niektóre z nich decydują się na przeniesienie swoich domów poza miasto.
🐣 Głośne dźwięki mogą też uniemożliwić młodym ptakom naukę własnego śpiewu, którego uczą się, naśladując starsze osobniki.
Naukowcy już wiedzą, że zmiany te mogą mieć negatywne skutki dla ptaków. ☹️ Te, które śpiewają głośniej, zużywają więcej energii, przez co mogą łatwiej padać ofiarami drapieżników. Mogą mieć również mniej czasu na inne ważne czynności, takie jak poszukiwanie pożywienia, znajdowanie partnerów lub opieka nad pisklętami.
Ochrona ptaków w miastach jest ważna dla zachowania bioróżnorodności i ekosystemów miejskich. Dlatego zmniejszenie hałasu jest jednym ze sposobów nie tylko na poprawę jakości naszego życia, lecz także funkcjonowania ptaków. Możemy pomóc im sadząc więcej drzew i krzewów, które zapewnią schronienie i pożywienie. 🌳
____
#ptaki #dźwięki #ćwierkanie #miasto #natura #ptakiwmieście #ptakiwokółnas
Sep 14

Przeszli grę rekrutacyjną, rozmowy kwalifikacyjne, spędzili dwa tygodnie na wyjątkowym obozie naukowym, znaleźli się w gronie laureatów, przez rok dzielnie pracowali z naukowcami podczas indywidualnych konsultacji, a teraz zdobyli wartościowe stypendium!
Oto oni: 3 stypendystów 8. edycji ADAMED SmartUP:
🎓 Aleksandra Kobyłecka
🎓 Julia Sosińska
🎓 Krystian Skowron
Zapracowali na to wyjątkowe wyróżnienie swoją pracą, pasją, determinacją i kreatywnością, które w świecie nauki jest niezwykle potrzebna.
Teraz stypendia będą mogli wykorzystać na kontynuowanie edukacji.
Jeszcze raz gratulujemy i trzymamy kciuki w dalszej podróży przez świat nauki. Jesteśmy pewni, że zarówno my, jak i Wy nie raz jeszcze usłyszymy o ich sukcesach!
___
#stypendium #stypendiumnaukowe #stypendystka #stypendysta #nagroda
Sep 12

Mamy to! Oto lista 10 laureatów nagrody głównej 9. edycji programu naukowego ADAMED SmartUP!🎉👏
Gratulacje wędrują do:
🎓 Piotr Romanowski
🎓 Nina Mamcarz
🎓 Wiktoria Klich
🎓 Mateusz Nowak
🎓 Zofia Zakrzewska
🎓 Mikołaj Lipiński
🎓 Franciszek Łopuszański
🎓 Pola Ochocka
🎓 Tomasz Grabowski
🎓 Wiktoria Nowakowska
Teraz wyruszą w dalszą naukową drogę, realizując
pakiet indywidualnych konsultacji z naukowcami, biorąc udział w programach stażowych, rozwijając własne projekty. A my będziemy bacznie ich obserwować, by w przyszłym roku wybrać najlepszą trójkę, która otrzyma stypendium naukowe. 💸💰
Chcemy też podziękować całej wspaniałej pięćdziesiątce, która wzięła w tym roku udział w obozie. Zaszliście naprawdę bardzo daleko i na pewno nie raz jeszcze usłyszymy o Waszych sukcesach.
Jeśli i Wy marzycie o udziale w obozie naukowym i stypendium, to przypominamy, że wystartowała rekrutacja do 10. edycji naszego programu. Link do gry rekrutacyjnej znajdziecie w BIO.
____
#programnaukowy #stypendium #stypendiumnaukowe #laureaci #nagroda
Sep 11

Każdego dnia jesteśmy otoczeni przeróżnymi dźwiękami – poczynając od miejskiego hałasu 🏙️, a kończąc na ulubionej muzyce w słuchawkach 🎧. Tymczasem to, co słyszymy, aż w 65% determinuje nasz nastrój! Z tego powodu jesteśmy cały dzień rozdrażnieni, gdy sąsiad robi nad nami remont w mieszkaniu, a za to czujemy błogi spokój, idąc na spacer do lasu. Dźwięki mają więc moc wpływania na nasze emocje, wybory i podejście do życia, choć najczęściej nie jesteśmy wcale tego świadomi.
Okazuje się, że wszystko to jest powiązane z budową naszego mózgu 🧠, a konkretniej układu limbicznego. Odpowiada on za emocje, pamięć i uczenie się, a jego częścią jest ciało migdałowate, które zajmuje się przetwarzaniem naszych emocji, takich jak miłość, nienawiść, strach, radość, wściekłość i inne intensywne uczucia. Z kolei to samo ciało migdałowate jest również bardzo wrażliwe na dźwięki.
Wyjaśnia to, dlaczego ludzie mają tak silne reakcje emocjonalne na to, co słyszą. Zostaliśmy zaprogramowani tak, że nieustannie interpretujemy dźwięki na podstawie naszych wcześniejszych doświadczeń. Na tej podstawie decydujemy czy powinniśmy uciekać, bo zbliża się niebezpieczeństwo, czy może wręcz przeciwnie – możemy się zrelaksować i wsłuchać się w przyjemną melodię.
Niestety hałas staje się coraz bardziej powszechny w naszym codziennym życiu, a naszych uszu nie da się w żaden sposób „wyłączyć”. By poprawić sobie samopoczucie, warto świadomie wybierać otaczające nas dźwięki. Oto kilka wskazówek:
🎶 Słuchaj muzyki, która wywołuje u ciebie pozytywne emocje.
🍃 Znajdź czas na obcowanie z naturą, aby cieszyć się śpiewem ptaków, szumem wody czy wiatru.
😴 Korzystaj z białego szumu, aby wyciszyć się i zasnąć.
🔇 Unikaj hałasu, który może wywoływać u Ciebie stres, zmęczenie, zaburzenia koncentracji i uczenia się.
Podziel się w komentarzu swoim ulubionym dźwiękiem, który zawsze poprawia Ci nastrój!
___
#słuch #nastrój #dźwięki #samopoczucie #hałas #emocje
Sep 8
