BECOME A MASTER OF SCIENCE WITH US

News

Are you hungry for knowledge and scientific experiments?

The ADAMED SmartUP programme is exactly what you are looking for.

Use your chance to become a master of science!

SCHOLARSHIP PROGRAMME

Currently registration is only open to Polish residents. To register switch to the Polish website

Alumni profiles

Workshops

ADAMED SMARTUP ACADEMY WORKSHOPS
AT THE WARSAW UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

What's new?

Follow us on Instagram
@adamed_smartup
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. 🏖  To zatem dobra okazja, by wrócić do naszej serii postów, w ramach której pokazywaliśmy Wam ciekawe miejsca związane z nauką, które warto odwiedzić. 🗺🧭
Dziś bierzemy na tapetę toruńskie wahadło Foucaulta w Młynie Wiedzy. 

To niezwykle długie, na stałe zamontowane wahadło Foucaulta jest zawieszone na 33-cio metrowej linie, biegnącej od dachu po parter ośmiopiętrowego budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Na końcu liny umieszona jest 35-cio kilogramowa, chromowana kula, która jest wypełniona piaskiem. Na podłodze pod wahadłem, na kolistym panelu jest wyrysowany punkt centralny, zarys kontynentów i kierunki świata. 

Ale o co w ogóle chodzi z tym wahadłem? 🤔
Wahadło Foucaulta pozwala obserwować zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi. 🌎🌍🌏 Po raz pierwszy doświadczenie to zostało pokazane pod kopułą Panteonu w Paryżu 26 marca 1851 r. przez Jeana Bernarda Foucaulta, na cześć którego teraz wahadło nosi nazwę. Odchylenie płaszczyzny wahań od położenia początkowego jest efektem działania siły Corliosa - jednej z sił bezwładności, działających w obracającym się układzie odniesienia, jakim jest Ziemia. Powolna zmiana płaszczyzny ruchu wahadła względem Ziemi dowodzi jej obrotu wokół własnej osi. Co ciekawe, szybkość obrotu płaszczyzny wahań zależy od szerokości geograficznej, na której ulokuje się takie wahadło. 

Wahadła Foucaulta można spotkać nie tylko w Toruniu, ale też w innych miejscach na całym świecie. Wiecie gdzie?

___
#wahadło #wahadłoFoucaulta #Toruń #zwiedzamToruń #igersToruń #MłynWiedzy #wiedza #nauka #zwiedzam #zwiedzamokolicę  #turysta #bądźturystąwswoimmieście #fizykawokółnas #fizyka #adamedsmartup #smartup
17 0
Jeśli instagram towarzyszy Wam na codzień to zapewne widzieliście już filmy z murmuracją szpaków. 🐦🐦🐦 Ale czy wiecie czym właściwie jest murmuracja? 

To zjawisko wirowania ptaków w dużych, zwartych grupach. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że grupy potrafią liczyć nawet 100 000 osobników! Sam lot, to niesamowity pokaz - ptaki łącząc się, znacznie przyspieszają, by w jednej chwili skręcić lub całkowicie zmienić kierunek lotu. Wygląda to naprawdę spektakularnie. Jednak czy stoi za tym konkretny powód?

Niestety naukowcy nie są zgodni i nie ma pewności, co do powodu murmuracji. Jednak w 2021 roku badacze z moskiewskiej uczelni Skoltech, przedstawili na łamach Nature wyniki swojej pracy. W badaniu wykorzystali algorytm, którego zadaniem było sterowanie wirtualnym modelem stada zwierząt. 

Okazało się, że w trakcie wirowania, ptaki są bardziej odporne na zakłócenia zewnętrzne takie jak podmuch wiatru, czy woda. Jednocześnie energia między ptakami ulega minimalnemu rozproszeniu, grupa jest silniejsza, a jej członkowie mniej się męczą. 

___
#murmuracja #ptaki #ptak #szpaki #ornitologia #ciekawostka #naniebie #fauna #światzwierząt #smartup #adamedsmartup
18 0
Znacie te wszystkie memy o studentach, którzy jedzą kanapkę z chlebem albo gotują parówki w czajniku? No właśnie, utarło się, że studencka kieszeń nie należy do tych zasobnych. Nie musi tak jednak być, jeśli tylko dobrze zorganizujemy się w temacie stypendiów. By Wam w tym pomóc, przygotowaliśmy kolejny odcinek naszego podcastu Ready, study!

Gościnią Adama Mirka tym razem była Kalina Wiśniewska - absolwentka 5. edycji naszego programu naukowego a obecnie studentka 2 roku na kierunku lekarskim Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Rozmawiali o tym, jak zdobywać stypendia, gdzie ich szukać i co w ramach nich można otrzymać... bo okazuje się, że pieniądze to nie wszystko!
Bierzcie zimny napój i idźcie na spacer, a w międzyczasie posłuchajcie, jak stypendia mogą zmienić jakość Waszego studiowania.

___
#podcast #podcastnaukowy #readystudy #studia #matura #matura2022 #stypendium #programstypendialny #smartup #adamedsmartup
27 1
Czy we wszechświecie żyjemy tylko my? 👽💫

Jill Tarter zastanawiała się nad odpowiedzią na to pytanie już będąc małą dziewczynką. Potem jako dorosła kobieta postanowiła zostać astronomką i obserwować kosmos w poszukiwaniu życia pozaziemskiego. Ciekawość, która zakiełkowała w dzieciństwie, poprowadziła ją ścieżką naukową do SETI czyli najważniejszego na świecie ośrodka badań naukowych nad życiem pozaziemskim. Została jego szefową, wraz z zespołem badała setki układów gwiezdnych i wypatrywała przejawów cywilizacji na innych planetach. 🔭⭐ Chociaż do tej pory nie udało jej się dostarczyć dowodów naukowych na istnienie innych cywilizacji, to wciąż się nie poddaje, a jej nazwiskiem nazwano planetoidę z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce.

Być może postać tej amerykańskiej astronomki i astrobiolożki nie jest Wam wcale obca - była bowiem pierwowzorem głównej bohaterki filmu "Kontakt" - Ellie Arroway - a sam film powstał na podstawie książki Carla Sagana o tym samym tytule.

___
#astronom #astronomka #astrobiolog #astrobiolożka #jilltarter #tarter #nasa #seti #kosmos #życiepozaziemskie #kontakt #badanianaukowe #istotypozaziemskie #niebo #wszechświat #nauka #smartup #adamedsmartup
26 0
Wiemy jak bardzo inspirują Was historie naszych absolwentów. Dlatego dziś o swoim uczestnictwie w programie, dalszych krokach i zainteresowaniach opowie Natalia Nienartowicz.

<<Podczas IV edycji obozu naukowego ADAMED SmartUP, znalazłam się w grupie Inżynieria i Robotyka. Na jednych zajęciach mieliśmy okazję zaprogramować ruchy ramienia robotycznego i obserwować z bliska jego działanie. Po powrocie do domu, zainspirowało mnie to do wykonania własnego ramienia robotycznego. Wiązało się to z zaprojektowaniem części, wydrukowaniem ich na drukarce 3D, oraz dobraniem odpowiednich komponentów elektronicznych i zaprogramowaniem sterowników. Moje zdalnie sterowane ramię robotyczne, jest manipulatorem o sześciu stopniach swobody, który może poruszać odpowiednimi segmentami dzięki serwomechanizmom. Cały czas staram się rozwijać ten projekt, dodając do niego różne czujniki i sensory.

Studiuję mechanikę i budowę maszyn energetycznych na Politechnice Wrocławskiej. Udzielam się także w kole naukowym PWr Aerospace. Razem z drużyną z koła naukowego, wystartowaliśmy w konkursie CanSat Competition United States dla studentów. Zakwalifikowaliśmy się do finału konkursu i już w czerwcu tego roku, jako jedyna drużyna reprezentująca nasz kraj, polecimy na zawody do USA. Na potrzeby konkursu zaprojektowaliśmy minisatelitę, składającego się z zasobnika i ładunku. W zespole odpowiadam za mechanikę, projekt komputerowy ładunku minisatelity, oraz wizualizację modeli komputerowych, poprzez wykonywanie renderów i ruchomych animacji.>>

Natalia, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych! 

___
#absolwentka #absolwenci #obóznaukowy #oboznaukowy #programnaukowy #mechanika #robotyka #inżynieria #satelita #minisatelita #zawody #konkurs #aerospace #adamedsmartup #smartup
34 0
W głowach licealistów, którzy będą musieli wybrać dalszą ścieżkę edukacji kotłuje się milion myśli związanych z wyborem studiów. 👩‍🎓🧑‍🎓

Co zrobić, jeśli nasze zainteresowania naukowe wykraczają poza ramy jednej dziedziny? 🧬🔬🧪🧲🔭🩺 Albo gdy jesteśmy tak samo dobrzy z dwóch ścisłych przedmiotów? Na szczęście ktoś przewidział tę sytuację! Dlatego obecnie część uczelni oferuje podjęcie interdyscyplinarnego toku studiowania. 

Osoby, które chcą podejść indywidualnie i kreatywnie do swojej kariery naukowej, koniecznie powinny wsłuchać kolejnego odcinka naszego podcastu Ready, study! Adam Mirek zaprosił w nim do rozmowy laureata nagrody głównej 5. edycji naszego programu naukowego - Stasia Szleszkowskiego - który studiuje teraz aż 3 kierunki jednocześnie.

Posłuchajcie jego doświadczeń i sprawdźcie, czy studia interdyscyplinarne są dla Was. Link znajdziecie oczywiście w BIO.

___
#podcast #podcastnaukowy #readystudy #matura #maturzysta #maturzystka #studia #studiainterdyscyplinarne #uniwersytet #mismap #biologia #chemia #medycyna #biotechnologia #adamedsmartup #smartup
25 0
Niebawem ruszają matury. 🖋 To jedne z ważniejszych egzaminów w życiu. 

Podejdźcie do nich ze spokojem (zaglądnijcie na naszego Facebooka, bo tam podpowiadamy jak poradzić sobie ze stresem), bystrością umysłu, lekkim piórem, dużym optymizmem i wiarą we własne możliwości. Trzymamy kciuki za dobre tematy. 😉 

Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia!

___
#matura #matura2022 #egzaminmaturalny #egzamin #maturzystka #maturzysta #maturzyści #przedmaturą #pomaturze #powodzenia #smartup #adamedsmatrup
34 1
Sesja - słowo owiane największą grozą w studenckim słowniku. Postanowiliśmy się z nim rozprawić w kolejnym odcinku naszego podcastu Ready, study!

Adam Mirek tym razem do rozmowy zaprosił Oskara Grudzińskiego - studenta 1 roku studiów magisterskich na kierunku Aerospace Engineering na Technische Universität München, laureata nagrody głównej 1. edycji naszego programu. Wejściówki, zejściówki, projekty, kolokwia i inne typy zaliczeń - to wszystko czekać będzie studentów już od października. Jeśli i Wy dołączycie do tego zacnego grona jesienią, to już teraz oswójcie się z tymi pojęciami słuchając tej rozmowy.

W odcinku wyciągamy dla Was też garść anegdot ze studenckiego życia wraz z wnioskami i poradami. Posłuchajcie i nie dajcie się zaskoczyć, gdy pierwsza sesja nadejdzie!

Link znajdziecie oczywiście w BIO.

___
#podcast #podcastnaukowy #readystudy #studia #student #sesja #kolokwium #egzamin #wejściówki #zejściówki #zaliczenie #adamedsmartup #smartup
17 0

Our website uses cookies

Using the website without changing the cookie settings means that they will be stored on the user's end device. You can opt out of collecting information via cookies by changing your browser settings - nevertheless, in this case, we do not guarantee the correct operation of the website. More details in ours polityce cookies.