BECOME A MASTER OF SCIENCE WITH US

News

Are you hungry for knowledge and scientific experiments?

The ADAMED SmartUP programme is exactly what you are looking for.

Use your chance to become a master of science!

SCHOLARSHIP PROGRAMME

Currently registration is only open to Polish residents. To register switch to the Polish website

Alumni profiles

Workshops

ADAMED SMARTUP ACADEMY WORKSHOPS
AT THE WARSAW UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

What's new?

Follow us on Instagram
@adamed_smartup
Dziś wraz z @darekaksamit w ramach powtórek do matury z fizyki omówimy temat magnetyzmu. 🧲

Zapomnijcie o sztuczkach z regułami lewej ręki, prawej dłoni, i małego palca u nogi – wszystko to możecie wyrzucić z głowy, jeśli tylko opanujecie siłę Lorentza. Oczywiście wiąże się to z opanowaniem iloczynu wektorowego, ale do tego wystarczy dostatecznie długo wkręcać ręką (w realu!) śrubę, żeby załapać, że jak kręci się nią prawoskrętnie (zgodnie ze wskazówkami zegara), to śruba wkręca się do przodu – wtedy analogicznie „kręcicie” wektor prędkości naładowanej cząstki na wektor indukcji magnetycznej i już widać, że „do przodu” prostopadle do nich obu skierowana będzie siła Lorentza. Nie dajcie się tylko złapać na minusa przy q – pamiętajcie, że elektron i proton poruszając się w tę samą stronę w tym samym polu magnetycznym odchylą się w różne strony! 

Jak przechodzicie do analizowania obwodów w polu magnetycznym, np. słynnej „ramki z prądem”, to widząc „I” myślicie „och, przecież to >q< poruszające się z prędkością >v<” i z reguły śruby prawoskrętnej dojdziecie do tego w którą stronę będzie się obracać ta ramka w silniku, w którą stronę popłynie prąd w prądnicy lub jak skierowane będzie pole magnetyczne w zwojnicy. 

Jasne staje się budowa i działanie cyklotronu, prawda? Pole elektryczne rozpędza cząstki, a pole magnetyczne zmienia ich tor ruchu, nie zmieniając energii – aby znowu wpadły w pole elektryczne i tak aż nie będą miały dość energii, aby np. wyprodukować nam w reakcji jądrowej radiofarmaceutyk dla pacjenta lub wiązkę do zderzeń w Wielkim Zderzaczu Hadronów. 

No dobrze, przesadziliśmy, nie „wszystko” w magnetyzmie da się wyjaśnić siłą Lorentza – czasem trzeba zejść do fizyki atomowej. W tym pomoże Wam dr inż. Michał Krupiński w naszym filmie o paramagnetyzmie, diamagnetyzmie i ferromagnetyzmie ➡ https://cutt.ly/MAGNETYZM

___
#magnetyzm #polemagnetyczne #powtórka #powtorkadomatury #matura #maturazfizyki #fizyka #matfiz #maturafizyka #matura2021 #matura2022 #fizykawokółnas #naukazdalna #studytime #uczymysie #egzamin #egzaminy  #smartup #adamedsmartup
41 0
Są tacy naukowcy, którzy pomimo swojego ogromnego wkładu naukowego nie zostają odpowiednio nagrodzeni. Tak było z Napoleonem Cybulskim, który otrzymał aż 3 nominacje do nagrody Nobla, jednak nagrody samej w sobie nigdy nie otrzymał. 

Cybulski był lekarzem fizjologiem, pionierem polskiej endokrynologii, a także elektroencefalografii. To jemu zawdzięczamy wyizolowanie adrenaliny. 

Bez wątpienia pasjonował go mózg. 🧠 Ta pasja sprawiła, że jako pierwszy na świecie dokonał zapisu pracy kory mózgowej za pomocą urządzenia EEG. Pionierskie badania fal elektroencefalograficznych pozwoliły mu zlokalizować w mózgu okolice czuciowe. Dowiódł, że pomiędzy dwoma elektrodami położonymi na różnych okolicach kory mózgowej można za pomocą galwanometru rejestrować zmieniające się różnice potencjału elektrycznego.

A czy wiecie czym jeszcze się zajmował żeby podreperować profesorski budżet? 

___
#napoleoncybulski #lekarz #medycyna #nagrodanobla #mózg #eeg #koramózgowa #nauka #ciekawostki #biologia #fizjologia #adamedsmartup #smartup
46 2
W jednym z poprzednich postów powtórkowych, przygotowanym wraz z @biolchemiczna, weszliśmy do świata bezkręgowców. Na chwilkę zatrzymajmy się w nim i skupmy się na stawonogach.

Co wyróżnia nam stawonogi ?
✅ budowa odnóży które są podzielone na człony i połączone stawami. 
✅ są różne modyfikacje odnóży, które są adaptacją do różnych życiowych czynności takich, jak poruszania się, czy zdobywania i rozdrabniania pokarmu. 
✅ odnóżami są też umieszczone na głowie czułki. 

Jak dzielimy stawonogi?
🦀 skorupiaki (np. raki, kraby), 
🕷pajęczaki (np. pająki, skorpiony) 
🐝owady (np. pszczoły, chrząszcze).

Ciało stawonogów jest pokryte chitynowym oskórkiem. On pełni rolę szkieletu zewnętrznego oraz jest miejscem przyczepu mięśni. Chroni też narządy wewnętrzne przed urazami mechanicznymi czy przed wyschnięciem.

To już nasza ostatnia powtórka przed maturą z biologii. Jak Wam się podobały materiały, które przygotowaliśmy dla Was wspólnie z @biolchemiczna? 

___ 
#biologia #maturabiologia #matura #matura2021 #matura2022 #biolchem #maturzysta #maturzystka #kochambiologie #bezkregowce #powtórka #korepetycjeonline #naukazdalna #smartup #adamedsmartup #pszczoły #pająki #stawonogi #powtórkadomatury #przedmaturą
63 2
Pora na powtórkę do matury z fizyki z @darekaksamit . 👨‍🏫

Wbrew obiegowej opinii termodynamika nie zajmuje się wyłącznie przemianami cieplnymi – ale ogólniej stanami i przemianami wszelkich układów fizycznych. 
Najłatwiej analizować układy izolowane, w których nie ma wymiany energii ani części układu z otoczeniem, czyli korzystać z idealizacji „doskonałego termosu”. Ziemia takiego założenia nie spełnia – jest układem zamkniętym, w którym wymianę materii z otoczeniem możemy pominąć, ale wystarczy zapomnieć śpiwora na biwak, żeby zapamiętać, że nie możemy ignorować wymiany energii z otoczeniem, czyli pochłaniania przez atmosferę, lądy i wody powierzchniowe promieniowania Słońca i utraty energii przez emisję promieniowania z Ziemi w Kosmos. Patrząc na biwakowicza widzimy układ otwarty: wymieniana jest nie tylko energia, ale i materia. Pomijając aspekty czysto fizyczne układu termodynamicznego, jakim jest człowiek, pamiętajmy, że również nasze zachowania społeczne można opisywać termodynamicznie, poprzez fizykę statystyczną. 
 
Na maturze spotkamy się raczej ze spłyconą wersją termodynamiki, sprowadzoną do rozważania gazu doskonałego, czyli takiego, w którym cząsteczki ze sobą nie oddziałują poza momentem zderzenia (czyli nie opisze to plazmy, w której się przyciągają i odpychają), same zderzenia są doskonale sprężyste (czyli zapominamy o wzbudzeniach atomów, nie mówiąc o reakcjach jądrowych!), a same cząstki zajmują pomijalnie małą część przestrzeni (czyli pomijamy wysokie ciśnienia). Niemniej taka idealizacja ma dużą zaletę, bo opisujące ten gaz równanie Clapeyrona pV=nRT pozwala po pierwsze zrozumieć różne rodzaje przemian gazowych (stałe ciśnienie p – izobaryczna, stała objętość V – izochoryczna, stała temperatura T – izotermiczna, plus brak wymiany ciepła z otoczeniem – adiabatyczna), a po drugie łatwo obliczać pracę gazu np. w silniku, o czym pisaliśmy ostatnio. 
Powodzenia na maturze, ale prawdziwa termodynamika zacznie się dopiero po niej – gdy analizując potencjały termodynamiczne zacznie się wałkowanie entropii i entalpii, otwierając drzwi do poznania fascynującego świata chemii fizycznej!
59 2
Przed maturą z biologii warto jeszcze pokrótce powtórzyć cykle rozwojowe roślin okrytonasiennych. 🌱 Z pomocą przychodzi tu @biolchemiczna . 👩‍🏫

Cykl rozwojowy roślin okrytonasiennych (okrytozalążkowych) charakteryzuje się przemianą pokoleń. Przypomnijmy, że przemiana pokoleń to następowanie po sobie pokolenia bezpłciowego i płciowego bezpośrednio po sobie.
Pokoleniem dominującym jest sporofit, który w zależności od gatunku ma postać rośliny zielnej, krzewinki, krzewu lub drzewa.  Gametofit jest pokoleniem, które jest silnie zredukowane i ma postać mikroskopijnych struktur.

✅ gametofit
to pokolenie haploidalne rozmnażające się płciowo przez haploidalne gamety wytwarzane na drodze mitozy

✅ sporofit
pokolenie diploidalne rozmnażające się bezpłciowo przez haploidalne zarodniki wytwarzane na drodze mejozy; u okrytonasiennych są to: rośliny zielne, krzewinki, krzewy i drzewa

___
#biologia #biolca #matura #matura2021 #matura2022 #biolchem #maturzysta #maturzystka #kochambiologie #bezkregowce #powtórka #korepetycjeonline #naukazdalna #rośliny #gametofit #sporofit #maturabiologia #maturazbiologii  #smartup #adamedsmartup
84 0
Znów otwieramy przed Wami drzwi naszego wirtualnego instytutu i zachęcamy do zagrania w grę z 7 edycji naszego programu. 💻🧪🔬🧲

Jeśli szukacie pomysłu na to, jak efektywnie spędzić czas to koniecznie sprawdźcie się podczas tej rozgrywki! Motywem przewodnim jest oczywiście ochrona środowiska - temat jakże ważny i zyskujący na popularności.

Ci, którzy już grali, mogą porównać swój wynik, a Ci którzy nie grali, mogą się sprawdzić. Niech to będzie dla Was rozgrzewka przed 8 edycją, nad którą już pracujemy. 

Link do gry znajdziecie w BIO. 

P.S. Mamy dla Was jeszcze jeden challenge - w grze wspomniany jest pewien popularny serial. Czekamy teraz, kto z Was pierwszy poda jego tytuł. 

___
#gra #granaukowa #instytut #biologia #chemia #fizyka #rokakademicki #bedegralwgre #nauka #programstypendialny #programnaukowy #uczesie #smartup #adamedsmartup #rzecznicynauki #naukaprzezabawe #ekologia
54 0
Dzisiaj przygotowaliśmy wraz z @chemia.mozna.prosciej powtórkę z liczb kwantowych. 👩‍🏫

Jak je najprościej zapamiętać?
Wyobrazić sobie cztery „etapy” adresu naszego mieszkańca czyli elektronu:

1. ULICA: Główna liczba kwantowa (n)- opisuje powłokę, decyduje o rozmiarze 
2. BLOK: Poboczna liczba kwantowa (l) -  opisuje podpowłokę, decyduje o kształcie
3. KLATKA: Magnetyczna liczba kwantowa (m) -  opisuje orbital, decyduje o orientacji przestrzennej 
4. MIESZKANIE: Magnetyczna liczba kwantowa (ms) -  opisuje orientację spinu 

Prawda, że proste?

___
#matura2021 #matura2022 #maturachemia #maturazchemii #chemia #maturachemia #chemistry #korepetycjezchemii #chemiajestprosta #uczesie #nauka #liczbykwantowe #kwantówka #chemiakwantowa #adamedsmartup #smartup
87 2
@biolchemiczna przygotowała dziś dla Was omówienie tematu związanego z układem nerwowym, a konkretniej porozmawiamy sobie na temat impulsu nerwowego. 👩‍🏫

Z pewnością nie jest Wam obce, że nasz organizm odbiera docierające do niego informacje i reaguje na nie oraz to, że mózg i rdzeń kręgowy są chronione przez czaszkę oraz kanał kręgowy kręgosłupa.

➡ Błona komórkowa neuronu ma możliwość przewodzenia informacji w postaci impulsów elektrycznych (nerwowych). 

➡ Impulsy dostarczane są przez dendryty do błony okrywającej ciało komórki nerwowej.

➡ Wypustki neuronów nie łączą się w sposób bezpośredni ze sobą. Rozdziela je cienka i  wąska szczelina, którą nazywamy szczeliną synaptyczną, przez którą przekazywane są impulsy z aksonu jednej komórki do dendrytu drugiej. 

➡ Podstawową jednostką strukturalną i funkcjonalną układu nerwowego jest neuron.

➡ W układzie nerwowym informacje przekazywane są w postaci impulsów elektrycznych i substancji chemicznych.

Zapamiętacie?

___
#matura2021 #matura2022 #maturabiologia #maturazbiologii #biologia #biology #biolchem #korepetycjezbiologii #uczesie #nauka #powtórka #powtórkadomatury #biolca #układnerwowy #mózg #impulsnerwowy #smartup #adamedsmartup
80 2

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym użytkownika. Możesz zrezygnować ze zbierania informacji poprzez pliki cookies, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki - niemniej w takim przypadku nie gwarantujemy poprawnego działania serwisu. Więcej szczegółów w naszej polityce cookies.