Anna Kotańska

Laureatka nagrody głównej, stypendystka 3. edycji programu ADAMED SmartUP i absolwentka XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie. Jednym z jej największych osiągnięć naukowych było  zdobycie 5. miejsce na świecie w Międzynarodowych Drużynowych Zawodach Matematycznych NABOJ! Od października 2018 roku rozpoczyna studia na kierunku chemicznym na Uniwersytecie Oksfordzkim. W trakcie indywidualnego programu konsultacji edukacyjnych współpracowała głównie z jednym z wykładowców obozu naukowego ADAMED SmartUP – Igorem Boczarowem, który obecnie zajmuje się informatyką chemiczną.

Dużą rolę w rozwoju moich projektów naukowych odegrał mój nauczyciel chemii, Igor Boczarow. Podczas tegorocznych wakacji otrzymałam możliwość odbycia stażu, w trakcie którego zajmowałam się przepisywaniem sygnałów NRM w widmach cztero- i pięciowymiarowych. Za namową Igora postanowiłam nauczyć się także programowania. Liczę, że studia w Oksfordzie umożliwią mi rozwój tych zainteresowań i będę mogła łączyć chemię z informatyką.

Ania decyzję o aplikowaniu na studia zagranicą podjęła dopiero w trakcie obozu naukowego ADAMED SmartUP, podczas którego wspólnie z jedną z uczestniczek – Aleksandrą Kamizelą, zaczęły poważnie rozmawiać na ten temat.

Program ADAMED SmartUP dał mi nie tylko wsparcie merytoryczne, jeśli chodzi o aplikację na studia zagraniczne, ale także dzięki niemu poznałam osobę o podobnych planach jak moje. Razem z Olą przeszłyśmy proces aplikacji, a następnie pojechałyśmy na rozmowy kwalifikacyjne do Anglii. Od października obie rozpoczynamy studia w tym samym kraju. Jeszcze rok temu nie wierzyłam, że mój wyjazd zagranicę  jest w ogóle możliwy. Teraz mogę przyznać, że udział w programie ADAMED SmartUP był dobrą decyzją, którą z pewnością podjęłabym ponownie.