zapis na warsztaty: Interdyscyplinarne zastosowanie fizyki

Fizyka jest paradygmatem nauki od czasów Newtona. W związku z tym, gdy badacze chcieli podkreślić wykorzystanie w swoich badaniach metod ilościowych, dodawali przyrostek fizyka. W XIX wieku strategia ta zastosowana w socjologii dała początek socjofizyce, w psychologii – psychofizyce, a
w biologii – biofizyce. W rezultacie na pograniczu wcześniej ustalonych dyscyplin wyewoluowały nowe dyscypliny. Ten sposób poszerzania granic dyscyplin naukowych trwa aż do dziś, czego dowodem jest bioinżynieria, inżynieria społeczna, czy ekonofizyka. Jednak tym, co w dalszym ciągu spaja te dyscypliny, są wykorzystywane w nich uniwersalne metody tradycyjnej fizyki. Dlatego też studiowanie fizyki, jak żadnej innej gałęzi wiedzy, otwiera przed młodym ciekawym świata człowiekiem najbogatszy wachlarz możliwości wyboru dalszej kariery czy to naukowej, czy zawodowej.

Układy złożone są wszędzie wokół nas. Można je zobaczyć w sposobie, w jaki migrujące ptaki organizują się
w formacje stadne i w jaki mrówki komunikują się, aby skutecznie żerować. Są one postrzegane w sposobach, w jakie ludzie tworzą sieci społeczne oraz we wzorcach komunikacji. Są one widoczne w wyłaniających się fraktalnych strukturach roślin, płatków śniegu, osuwisk
i galaktyk, a także w podobnych wzorcach strukturalnych dystrybucji bogactwa i dochodów, wahaniach giełdowych, rozkładzie populacji między miastami i wzorcach rozwoju miast. Układy złożone są często określane jako „obiekty, które są czymś więcej niż sumą ich części”, całościami, których zachowania nie można zrozumieć bez przyjrzenia się poszczególnym komponentom i ich interakcji.

 

Uwaga! Uczestnicy powinni posiadać własne laptopy (najlepiej z zainstalowanym wcześniej darmowym środowiskiem NetLogo (https://ccl.northwestern.edu/netlogo/6.3.0/), w przypadku ich braku osoby będą mogły obserwować na ekranie rzutnika laptop prowadzącego.

 

 

20 kwietnia
10:00-13:00
Prowadzący:
Limit miejsc: 25
Warszawa - Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej

Dziękujemy za zapisanie się na warsztat.

Na Twój adres mailowy zostało wysłane potwierdzenie zapisu.

Koniecznie sprawdź folder SPAM. W przypadku braku potwierdzenia prosimy o kontakt z rekrutacja@adamedsmartup.pl.

Co dalej?

O wyniku rekrutacji poinformujemy Cię mailowo, najpóźniej na dwa tygodnie przed datą planowanego warsztatu.

Wystąpił błąd podczas zapisu. Prosimy skontaktować się poprzez formularz kontaktowy.

Pamiętaj, że organizowane przez nas warsztaty są skierowane do osób w wieku 14-19 lat.

* Pola obowiązkowe

Dlaczego właśnie Ciebie powinniśmy wybrać do udziału w zajęciach (max 50 słów)

Zgłoszenia bez podania argumentacji nie będą brane pod uwagę.