W HISZPANII ODBYŁY SIĘ PIERWSZE WARSZTATY ADAMED SMARTUP

22 listopada 2022

Fundacja Adamed we współpracy z Uniwersytetem Autonomicznym w Barcelonie (UAB) zorganizowała pierwsze warsztaty ADAMED SmartUP w Hiszpanii. Celem spotkań prowadzonych pod nazwą „Znaczenie nauki w epoce antropocenu. Chemia i fizyka jako odpowiedź” była popularyzacja nauk ścisłych wśród uczniów szkół średnich w Barcelonie.

Blisko 80. uczniów szkół średnich wzięło udział w warsztatach ADAMED SmartUP w Barcelonie. Zajęcia teoretyczno-praktyczne odbyły się w auli Centrum Badań Matematycznych (CRM) oraz w laboratoriach Wydziału Nauk. Za ich wysoką jakość merytoryczną odpowiadali profesorowie Wydziału Nauk UAB. Ich uczestnicy dowiedzieli się między innymi, dlaczego to właśnie fizyka i chemia mogą być odpowiedzią na wpływ, jaki działalność człowieka wywarła na ekosystemy lądowe.

W ramach warsztatów fizycznych uczestnicy przeprowadzali różne eksperymenty, aby zrozumieć podstawowe pojęcia z nią związane, tj. rozpad promieniotwórczy, rodzaje radioaktywności i niebezpieczeństwa związane z radioaktywnością. Uczniowie odkryli, że promieniotwórczość jest wszędzie. I chociaż zwykle kojarzy nam się z czymś niebezpiecznym, to jest także odpowiedzią na wiele wyzwań dzisiejszego świata. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę jej liczne zastosowania medyczne i przemysłowe.

Tymczasem uczniowie biorący udział w zajęciach chemicznych mieli okazję odkrywać nowe zastosowania biomasy, chemię drewna i biorafinerię. Poznali także aktualne zastosowania zielonej chemii oraz ekologiczny sposób wytwarzania wodoru za pomocą kwasu solnego i wiórków cynku.

Pozostałe aktualności

Rekrutacja do 10. edycji programu ADAMED SmartUP zakończona! Znamy finałową pięćdziesiątkę uczestników letniego obozu naukowego

9 kwietnia 2024

Zakończyliśmy rekrutację do jubileuszowej 10. edycji programu ADAMED SmartUP. W tym roku w grze...

Sylwetki absolwentów: Kamila Trafna i Maria Waligórska – „Brainhack Warsaw”

8 kwietnia 2024

Uwielbiamy się chwalić osiągnięciami naszych zdolnych absolwentek i absolwentów. Dzisiaj dzielimy się historią Kamili...

Warszawa, Lublin, Kraków – trwają zapisy na wiosenną edycję warsztatów z cyklu ADAMED SmartUP Academy

19 marca 2024

Trwają zapisy na bezpłatne warsztaty w ramach wiosennej edycji ADAMED SmartUP Academy! Naukowe spotkania...

Sylwetki absolwentów: Emilia Staszór

14 marca 2024

Czy wiecie, kim są Absolwenci ADAMED SmartUP? Przez 9 edycji programu, zgromadził on bardzo...