W HISZPANII ODBYŁY SIĘ PIERWSZE WARSZTATY ADAMED SMARTUP

22 listopada 2022

Fundacja Adamed we współpracy z Uniwersytetem Autonomicznym w Barcelonie (UAB) zorganizowała pierwsze warsztaty ADAMED SmartUP w Hiszpanii. Celem spotkań prowadzonych pod nazwą „Znaczenie nauki w epoce antropocenu. Chemia i fizyka jako odpowiedź” była popularyzacja nauk ścisłych wśród uczniów szkół średnich w Barcelonie.

Blisko 80. uczniów szkół średnich wzięło udział w warsztatach ADAMED SmartUP w Barcelonie. Zajęcia teoretyczno-praktyczne odbyły się w auli Centrum Badań Matematycznych (CRM) oraz w laboratoriach Wydziału Nauk. Za ich wysoką jakość merytoryczną odpowiadali profesorowie Wydziału Nauk UAB. Ich uczestnicy dowiedzieli się między innymi, dlaczego to właśnie fizyka i chemia mogą być odpowiedzią na wpływ, jaki działalność człowieka wywarła na ekosystemy lądowe.

W ramach warsztatów fizycznych uczestnicy przeprowadzali różne eksperymenty, aby zrozumieć podstawowe pojęcia z nią związane, tj. rozpad promieniotwórczy, rodzaje radioaktywności i niebezpieczeństwa związane z radioaktywnością. Uczniowie odkryli, że promieniotwórczość jest wszędzie. I chociaż zwykle kojarzy nam się z czymś niebezpiecznym, to jest także odpowiedzią na wiele wyzwań dzisiejszego świata. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę jej liczne zastosowania medyczne i przemysłowe.

Tymczasem uczniowie biorący udział w zajęciach chemicznych mieli okazję odkrywać nowe zastosowania biomasy, chemię drewna i biorafinerię. Poznali także aktualne zastosowania zielonej chemii oraz ekologiczny sposób wytwarzania wodoru za pomocą kwasu solnego i wiórków cynku.

Pozostałe aktualności

To oni będą kształtować naszą przyszłość. Fundacja Adamed ogłosiła laureatów i stypendystów programu ADAMED SmartUP

13 września 2023

Fundacja Adamed ogłosiła 10 laureatów nagrody głównej 9. edycji programu ADAMED SmartUP oraz 3...

Grę czas zacząć. Ruszył nabór do 10. edycji ADAMED SmartUP

1 września 2023

Grę czas zacząć. Ruszył nabór do 10. edycji ADAMED SmartUP Witamy w Instytucie ADAMED...

Podsumowujemy 9. obóz naukowy ADAMED SmartUP

1 sierpnia 2023

Obóz naukowy 9. edycji ADAMED SmartUP za nami. Po raz kolejny największe naukowe talenty...

Czas na obóz naukowy 9. edycji programu ADAMED SmartUP

17 lipca 2023

W niedzielę 16 lipca wystartował obóz naukowy 9. edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP. 50...