Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP

25 kwietnia 2024

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP

20 i 21 kwietnia br., już po raz piąty, uczestnicy dotychczasowych dziewięciu edycji programu ADAMED SmartUP przyjechali z całej Polski, aby wziąć udział w Zjeździe Absolwentów. Takie spotkania to dla nas wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, udziału w warsztatach, czerpania inspiracji, ale przede wszystkim możliwość zobaczenia dawno niewidzianych przyjaciół i znajomych.

 Tegoroczny zjazd był szczególny i tym bardziej cieszyło nas spotkanie w licznym gronie. W tym roku obchodzimy 10-lecie istnienia programu ADAMED SmartUP. Dzięki tej wyjątkowej inicjatywie, od dekady poznajemy wielu młodych, utalentowanych ludzi, którzy już na etapie szkoły średniej nie tylko mogą pochwalić się licznymi osiągnięciami w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych, ale także nierzadko mają już jasno sprecyzowane cele i wizję swojej przyszłej drogi do zawodowej kariery.

Na początku, uczestnicy wzięli udział w jubileuszowym quizie – sentymentalnej podróży przez wszystkie dotychczasowe edycje programu. Następne godziny spędziliśmy integrując się podczas warsztatów prowadzonych przez dr Jakuba Bochińskiego, managera kosmicznego, astronoma, edukatora i popularyzatora nauki. W ich trakcie analizowaliśmy poziom poszczególnych umiejętności społecznych w XXI wieku, wykorzystując popularną na całym świecie metodologię World Cafe. – Wkroczyliśmy w erę, w której sztuczna inteligencja stopniowo staje się nieodłączną częścią naszego życia. To nie tylko zaawansowane algorytmy czy zdolność maszyn do wykonywania zadań, które kiedyś mógł realizować wyłącznie człowiek, ale także rewolucja, która definiuje nowe standardy w różnych aspektach naszej codzienności – podkreślił na początku warsztatów dr Jakub Bochiński.

W ciągu trzygodzinnych zajęć, nasi absolwenci, w podziałach na grupy, odpowiadali na pytanie, jak w dzisiejszych czasach rozwijają się takie umiejętności i kompetencje, jak: krytyczne myślenie, korzystanie z podstaw naukowych, kreatywność, a także cechy charakteru, m.in.: ciekawość, wytrwałość czy zdolności adaptacyjne. Następnie zastanawialiśmy się, w jaki sposób coraz bardziej powszechny dostęp do sztucznej inteligencji wpływa na rozwijanie tych zdolności oraz co my, jako społeczeństwo, możemy zrobić, aby wpłynąć na poprawę sytuacji i zoptymalizować wykorzystywanie wspomnianych kompetencji. Na zakończenie, puszczając wodze fantazji, uczestnicy przedstawili swoje wyobrażenie funkcjonowania świata idealnego, w którym działałyby one w sposób najbardziej efektywny.

Tradycyjnie podczas Zjazdu znalazł się czas na prezentacje naszych absolwentów. W wystąpieniach poruszyli takie tematy jak: łączenie doktoratu ze studiami i aplikowanie na studia doktoranckie będąc jeszcze studentem; możliwości doktoryzowania się w różnych państwach dla osób ze statusem studenta; aplikowanie o pieniądze, czyli krótki, praktyczny poradnik pozyskiwania środków. Obecni na zjeździe absolwenci mogli także dowiedzieć się o tym, „co widać na niebie?”, w prezentacji na temat systemów radarowych, a także o tym, jak podejmować decyzje dzięki wielokryteriowej analizie decyzji.

Publiczność, jak i jury w składzie: Katarzyna Dubno, Agnieszka Rejer-Mellin oraz Szymon Czerwiński oddali głosy na zwycięskie prezentacje. W tym roku nagrody odebrali: Piotrek Lewandowski (Nagroda Publiczności) i Karol Sadowski (Nagroda Jury). Do grona laureatów dołączyła Marysia Mikulska, która okazała się mistrzynią wiedzy o programie ADAMED SmartUP osiągając najwyższy wynik poprawnie i najszybciej udzielonych odpowiedzi podczas jubileuszowego quizu.

Wspaniały dzień, pełen integracji i konkursowych emocji, zakończyliśmy wieczorną zabawą.

Do zobaczenia za rok – czekamy na kolejnych Absolwentów!

 

 

Pozostałe aktualności

Zakończyliśmy wiosenną edycję warsztatów ADAMED SmartUP Academy

28 maja 2024

18 maja odbyły się już ostatnie zajęcia organizowane w ramach wiosennej odsłony warsztatów ADAMED...

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP

25 kwietnia 2024

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP 20 i 21 kwietnia br., już...

Rekrutacja do 10. edycji programu ADAMED SmartUP zakończona! Znamy finałową pięćdziesiątkę uczestników letniego obozu naukowego

9 kwietnia 2024

Zakończyliśmy rekrutację do jubileuszowej 10. edycji programu ADAMED SmartUP. W tym roku w grze...

Sylwetki absolwentów: Kamila Trafna i Maria Waligórska – „Brainhack Warsaw”

8 kwietnia 2024

Uwielbiamy się chwalić osiągnięciami naszych zdolnych absolwentek i absolwentów. Dzisiaj dzielimy się historią Kamili...