Nasz wykładowca Damian Sojka podczas cyklu spotkań „Dowiedz się na Placu Defilad”

22 września 2015

10 września w ramach cyklu spotkań popularnonaukowych „Dowiedz się na Placu Defilad”, nasz wykładowca Damian Sojka opowiadał o organizmach zmodyfikowanych genetycznie. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać odpowiedź m.in. na pytania czym jest GMO, czy oglądając film sci-fi widzimy naszą teraźniejszość oraz czy rewolucja genetyczna nie przechodzi obok nas niemal niezauważalnie?

Jak wynika z sondaży przeprowadzonych na zlecenie Centrum Nauki Kopernik, genetycznie modyfikowane organizmy, czy inaczej GMO to wciąż jeden wielki znak zapytania dla połowy Polaków. Z tych samych badań wynika również, że druga połowa, oprócz samej nazwy GMO, ma dość ograniczoną wiedzę na temat modyfikacji genetycznej, a swoje zdanie buduje na podstawie medialnie nagłaśnianych kontrowersji. Z tego względu wiele instytucji oraz naukowców wychodzi naprzeciw społeczeństwu chcąc poszerzyć jego wiedzę, jednocześnie udowadniając, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Damian Sojka rozpoczął swoje wystąpienie od ankiety skierowanej do uczestników, w której określali czy popierają inicjatywy GMO, czy raczej są im przeciwni. Opinie były zróżnicowane, tak samo jak sami słuchacze w gronie których znalazło się wielu naukowców, ale też osoby, które po prostu lubią wiedzieć. Prelegent sam wstrzymał się od jednoznacznej oceny, a zamiast tego przybliżył zagadnienia z pogranicza genetyki i medycyny.

Jak wyhodować transgeniczne rośliny? Czy nie widząc barw można je usłyszeć? Czemu produkcja genetycznie modyfikowanej odmiany ryżu, która stałaby się rozwiązaniem klęski głodu, dla krajów trzeciego świata nie wypaliła? Damian nie unikał pytań i udzielał na nie odpowiedzi. Wnikliwie, jak na młodego naukowca przystało, odkrywał wszystkie tajniki inżynierii i terapii genetycznej, tak by każdy uczestnik mógł wyrobić własne zdanie na dany temat.

Nie zabrakło również kontrowersyjnych tematów. Sztuczne doskonalenie genów z pokolenia na pokolenie, czyli tzw. eugenika, wywołała wiele skrajnych uczuć wśród zebranych słuchaczy. Każdy miał prawo wyrazić swoje, często odmienne zdanie, co na koniec poskutkowało żywiołową dyskusją.

„Dowiedz się na Placu Defilad” to cykl spotkań w ramach których o wybranych przez siebie tematach „ludzkim językiem” opowiadają zwycięzcy i finaliści FameLab Poland – organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i British Council międzynarodowego popularyzatorskiego konkursu, który zachęca młodych naukowców do zabierania głosu publicznie.

Pozostałe aktualności

Za nami jubileuszowa gala 10-lecia Fundacji Adamed. Poznaliśmy laureatów 10. edycji obozu naukowego ADAMED SmartUP!

4 października 2024

W poniedziałek 30 września 2024 roku w Auli Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej odbyła się...

ZAKOŃCZYLIŚMY 10., JUBILEUSZOWY OBÓZ NAUKOWY ADAMED SMARTUP

1 sierpnia 2024

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby spotkanie młodych naukowców kochających nauki ścisłe i przyrodnicze?...

Rusza jubileuszowy, 10. obóz ADAMED SmartUP!

16 lipca 2024

14 lipca rozpoczęliśmy jubileuszowy obóz ADAMED SmartUP organizowany cyklicznie przez Fundację Adamed już od...

Zakończyliśmy wiosenną edycję warsztatów ADAMED SmartUP Academy

28 maja 2024

18 maja odbyły się już ostatnie zajęcia organizowane w ramach wiosennej odsłony warsztatów ADAMED...