Porady dla maturzystów – jak skutecznie powtórzyć materiał?

12 kwietnia 2021

Fiszki, repetytoria, metoda active recall – to tylko niektóre z narzędzi, jakie warto wykorzystać w nauce przed maturą lub innym ważnym egzaminem. Aby ułatwić powtórkę materiału przedstawiamy wskazówki przygotowane przy wsparciu dr. Jakuba Bochińskiego, psycholog dr Alicji Gniewek oraz absolwentów ADAMED SmartUP, w tym stypendysty 1. edycji a obecnie nauczyciela chemii Maksymiliana Głowackiego.

Rozwiązuj zadania i uważnie czytaj polecenia

Najlepszym sposobem na przygotowanie się do matury jest rozwiązywanie zadań oraz dostępnych arkuszy egzaminacyjnych. W ten sposób nabierzesz w tym wprawy, zwłaszcza że pewne typy zadań i pytań powtarzają się co roku.

– Zadania z przedmiotów ścisłych są o tyle ciekawe, że często nie ma jednego poprawnego rozwiązania. Niestety oznacza to, że da się spędzić bardzo dużo czasu na egzaminie „meandrując” w poszukiwaniu najlepszego. Polecam w każdym bardziej skomplikowanym zadaniu wypisać sobie szybko na samym początku, co już wiemy (tzw. „dane”) i czego w zadaniu szukamy (tzw. „szukane”). Pozwoli to skupić myśli na połączeniu „danych” z poszukiwanym wynikiem w najbardziej efektywny sposób – radzi dr Jakub Bochiński, popularyzator nauki i nauczyciel astronomii.

Znajdź luki i uzupełnij je

Podczas rozwiązywania testów nie pomijaj rzeczy, które wydają Ci się oczywiste. W ten sposób zweryfikujesz, co rzeczywiście dobrze umiesz a nad czym musisz popracować. Kiedy dowiesz się, jakie kwestie sprawiają Ci trudności skup się na ich pełnym zrozumieniu. Zajrzyj do repetytoriów lub poproś nauczyciela o dodatkowe wyjaśnienie.

– Kiedy utknę na jakimś zadaniu na dłuższy czas, to sprawdzam rozwiązanie, doczytuję brakującą wiedzę w Internecie i staram się zrobić parę zadań z Internetu i podręczników dot. tego zagadnienia, żeby utrwalić informacje – zdradza Jakub Klimek z Grudziądza, absolwent 6. edycji programu ADAMED SmartUP.

Aktywnie powtarzaj materiał

Najskuteczniejsza formą powtarzania materiału jest aktywne przetwarzanie informacji, czego przykładem jest metoda active recall. Stosować ją możesz poprzez opowiadanie własnymi słowami o tym co przed chwilą przeczytałeś w podręczniku (w myślach, na głos lub pisemnie) lub robienie notatek w formie pytań (na które po pewnym czasie będziesz sam sobie odpowiadać).

– Podczas odpowiedzi na pytania może też towarzyszyć nam myśl, czy bylibyśmy w stanie wyjaśnić to o czym mówimy małemu dziecku lub komuś w ogóle nie zaznajomionemu z tematem. Zachęci nas ona do jak najlepszego zrozumienia danego zagadnienia. Warte uwagi jest także tworzenie fiszek w różnych programach i wykorzystywanie ich do nauki – radzi Igor Jaszczyszyn z Milanówka, laureat nagrody głównej 6. edycji ADAMED SmartUP.

Znajdź czas na naukę i odpoczynek

Kiedy siadasz do nauki, skup się na niej, odkładając na bok wszelkie rozpraszacze np. media społecznościowe. Wtedy nauka będzie efektywna. W przeciwnym razie możesz po dłuższym czasie zorientować się, że stoisz w powtórkowym planem w miejscu. Pamiętaj też o odpowiedniej dawce snu i przerwach na odpoczynek (lepiej częstych i krótszych niż rzadszych i długich).

Przerwy są jak najbardziej konieczne! Przed ważnymi egzaminami, między innymi przed maturą, pozbywałem się stresu dzięki lekkim aktywnościom fizycznym na świeżym powietrzu, np. udawałem się na dłuższy spacer lub wycieczkę rowerową – wspomina Maksymilian Głowacki, nauczyciel chemii i absolwent 1. edycji ADAMED SmartUP

Zrelaksuj się

Zadbaj w czasie nauki i na samym egzaminie, aby nie przytłoczył Cię stres. Nie nakręcaj się, porównując, ile materiału powtórzyli inni. Nie bój się też porozmawiać o ewentualnym niepokoju z bliskimi, ale uważaj, żeby egzamin nie był głównym tematem rozmów w tym czasie.

– Skup się i myśl nad tym, co tu i teraz Ty możesz zrobić. Nie wybiegaj w przyszłość, nie koncentruj się na najgorszych możliwych scenariuszach, na tym, jaki ten egzamin będzie. Kiedy czujesz, że odpływasz i „nakręcasz się” – zrób sobie 3-minutową przerwę: weź kilka głębokich oddechów, popatrz przez okno, poskacz, pobądź tu i teraz. Ewentualnie zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś w Twoim ulubionym miejscu, gdzie panuje spokój – radzi psycholog dr Alicja Gniewek, która poprowadziła w ramach programu ADAMED SmartUP otwarte webinarium dot. stresu (nagranie jest dostępne na YouTube).

Skorzystaj z materiałów ADAMED SmartUP

Przygotowując się do egzaminu, korzystaj z dobrodziejstw internetu. Wiele zagadnień obrazowo wyjaśniają rzeczowe konspekty i materiały multimedialne dostępne w sieci – np. na kanale ADAMED SmartUP na YouTube oraz w zakładce Wiedza na naszej stronie www. Jeśli natomiast myślami wybiegasz już w dalszą przyszłość, dzięki naszemu podcastowi możesz poznać zasady studiowania na prestiżowych uczelniach w kraju i za granicą.

Na naszym Instagramie z kolei rozpoczęliśmy również cykl przedmaturalnych wpisów powtórkowych z zagadnień z obszaru nauk ścisłych i przyrodniczych. Pierwsze przedstawione tematy to metabolizm i budowa komórki. Zachęcamy do obserwowania kanału, żeby nie przegapić kolejnych.

Zapraszamy do nauki z ADAMED SmartUP.

Źródło grafiki: freepik.com

Pozostałe aktualności

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP

25 kwietnia 2024

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP 20 i 21 kwietnia br., już...

Rekrutacja do 10. edycji programu ADAMED SmartUP zakończona! Znamy finałową pięćdziesiątkę uczestników letniego obozu naukowego

9 kwietnia 2024

Zakończyliśmy rekrutację do jubileuszowej 10. edycji programu ADAMED SmartUP. W tym roku w grze...

Sylwetki absolwentów: Kamila Trafna i Maria Waligórska – „Brainhack Warsaw”

8 kwietnia 2024

Uwielbiamy się chwalić osiągnięciami naszych zdolnych absolwentek i absolwentów. Dzisiaj dzielimy się historią Kamili...

Warszawa, Lublin, Kraków – trwają zapisy na wiosenną edycję warsztatów z cyklu ADAMED SmartUP Academy

19 marca 2024

Trwają zapisy na bezpłatne warsztaty w ramach wiosennej edycji ADAMED SmartUP Academy! Naukowe spotkania...