Czas na obóz naukowy 9. edycji programu ADAMED SmartUP

17 lipca 2023

W niedzielę 16 lipca wystartował obóz naukowy 9. edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP. 50 uczniów i uczennic w wieku od 14 do 19 lat weźmie udział w wykładach i zajęciach praktycznych pod przewodnictwem doświadczonych naukowców. Wszystko po to, aby w te wakacje jeszcze mocniej rozwinąć skrzydła i postawić pierwsze kroki na drodze do kariery naukowej.

Podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy i uczestniczki obozu będą pracować w 4 grupach tematycznych. Tym razem będą to: znane z ubiegłych edycji chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżyniera i robotyka oraz nowość na obozie – fizyka i astronomia.

Młodzi chemicy poznają podstawowe koncepty związane z biologią molekularną oraz pojęcia z teorii kwantowej przekazywane zazwyczaj studentom z pierwszego roku studiów na wydziałach chemicznych. Młodzież zafascynowana medycyną nauczy się podstaw anatomii i fizjologii ludzkiego ciała oraz postara się zrozumieć, jak poszczególne układy ze sobą współdziałają. Przyszli inżynierowie zdobędą wiedzę z zakresu inżynierii lotniczej. Będą także projektować, budować i programować roboty, aby pod koniec kursu wziąć udział w grze robotycznej. Uczestników grupy fizycznej czekają natomiast zupełnie nowe wyzwania.

W tym roku, po konsultacjach z ekspertami i naszymi absolwentami, zdecydowaliśmy się wprowadzić do programu grupy fizycznej zagadnienia z obszaru astronomii. Uczestnicy warsztatów będą poznawać najnowsze osiągnięcia i techniki w dziedzinie astronomii, astrofizyki i przemysłu kosmicznego. Może właśnie praca z surowymi danymi astronomicznymi, odkrywanie egzoplanet czy projektowanie teleskopu James Webb 2.0 zachęci naszych uczestników do obrania w przyszłości właśnie tego rodzaju ścieżki kariery – tłumaczy Martyna Strupczewska, kierowniczka programu ADAMED SmartUP. I dodaje: – Program zajęć edukacyjnych pozostawia naszej młodzieży duże pole do popisu i stwarza im wiele okazji do samodzielności w zdobywaniu wiedzy. Zależy nam, aby uczestnicy obozu jak najwięcej uczyli się w praktyce.

Obozowicze i obozowiczki wybiorą się też do ośrodków badawczych, takich jak Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Odwiedzą również Centrum Badawczo-Rozwojowe Adamed w Pieńkowie. Obóz naukowy ADAMED SmartUP to jednak nie tylko zdobywanie nowej wiedzy – nie zabraknie także okazji do integracji, wymiany pomysłów i doświadczeń. Do polskiej młodzieży dołączą laureaci wietnamskiej odsłony programu. Będą oni uczestniczyć w części wykładów i zajęć praktycznych, zwiedzą Warszawę, a przede wszystkim – poznają kolegów i koleżanki z Polski.

Obóz potrwa do 28 lipca. Zachęcamy do śledzenia aktualności na naszej stronie i w mediach społecznościowych.

Pozostałe aktualności

Rekrutacja do 10. edycji programu ADAMED SmartUP zakończona! Znamy finałową pięćdziesiątkę uczestników letniego obozu naukowego

9 kwietnia 2024

Zakończyliśmy rekrutację do jubileuszowej 10. edycji programu ADAMED SmartUP. W tym roku w grze...

Sylwetki absolwentów: Kamila Trafna i Maria Waligórska – „Brainhack Warsaw”

8 kwietnia 2024

Uwielbiamy się chwalić osiągnięciami naszych zdolnych absolwentek i absolwentów. Dzisiaj dzielimy się historią Kamili...

Warszawa, Lublin, Kraków – trwają zapisy na wiosenną edycję warsztatów z cyklu ADAMED SmartUP Academy

19 marca 2024

Trwają zapisy na bezpłatne warsztaty w ramach wiosennej edycji ADAMED SmartUP Academy! Naukowe spotkania...

Sylwetki absolwentów: Emilia Staszór

14 marca 2024

Czy wiecie, kim są Absolwenci ADAMED SmartUP? Przez 9 edycji programu, zgromadził on bardzo...