Czas na obóz naukowy 9. edycji programu ADAMED SmartUP

17 lipca 2023

W niedzielę 16 lipca wystartował obóz naukowy 9. edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP. 50 uczniów i uczennic w wieku od 14 do 19 lat weźmie udział w wykładach i zajęciach praktycznych pod przewodnictwem doświadczonych naukowców. Wszystko po to, aby w te wakacje jeszcze mocniej rozwinąć skrzydła i postawić pierwsze kroki na drodze do kariery naukowej.

Podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy i uczestniczki obozu będą pracować w 4 grupach tematycznych. Tym razem będą to: znane z ubiegłych edycji chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżyniera i robotyka oraz nowość na obozie – fizyka i astronomia.

Młodzi chemicy poznają podstawowe koncepty związane z biologią molekularną oraz pojęcia z teorii kwantowej przekazywane zazwyczaj studentom z pierwszego roku studiów na wydziałach chemicznych. Młodzież zafascynowana medycyną nauczy się podstaw anatomii i fizjologii ludzkiego ciała oraz postara się zrozumieć, jak poszczególne układy ze sobą współdziałają. Przyszli inżynierowie zdobędą wiedzę z zakresu inżynierii lotniczej. Będą także projektować, budować i programować roboty, aby pod koniec kursu wziąć udział w grze robotycznej. Uczestników grupy fizycznej czekają natomiast zupełnie nowe wyzwania.

W tym roku, po konsultacjach z ekspertami i naszymi absolwentami, zdecydowaliśmy się wprowadzić do programu grupy fizycznej zagadnienia z obszaru astronomii. Uczestnicy warsztatów będą poznawać najnowsze osiągnięcia i techniki w dziedzinie astronomii, astrofizyki i przemysłu kosmicznego. Może właśnie praca z surowymi danymi astronomicznymi, odkrywanie egzoplanet czy projektowanie teleskopu James Webb 2.0 zachęci naszych uczestników do obrania w przyszłości właśnie tego rodzaju ścieżki kariery – tłumaczy Martyna Strupczewska, kierowniczka programu ADAMED SmartUP. I dodaje: – Program zajęć edukacyjnych pozostawia naszej młodzieży duże pole do popisu i stwarza im wiele okazji do samodzielności w zdobywaniu wiedzy. Zależy nam, aby uczestnicy obozu jak najwięcej uczyli się w praktyce.

Obozowicze i obozowiczki wybiorą się też do ośrodków badawczych, takich jak Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Odwiedzą również Centrum Badawczo-Rozwojowe Adamed w Pieńkowie. Obóz naukowy ADAMED SmartUP to jednak nie tylko zdobywanie nowej wiedzy – nie zabraknie także okazji do integracji, wymiany pomysłów i doświadczeń. Do polskiej młodzieży dołączą laureaci wietnamskiej odsłony programu. Będą oni uczestniczyć w części wykładów i zajęć praktycznych, zwiedzą Warszawę, a przede wszystkim – poznają kolegów i koleżanki z Polski.

Obóz potrwa do 28 lipca. Zachęcamy do śledzenia aktualności na naszej stronie i w mediach społecznościowych.

Pozostałe aktualności

Rusza jubileuszowy, 10. obóz ADAMED SmartUP!

16 lipca 2024

14 lipca rozpoczęliśmy jubileuszowy obóz ADAMED SmartUP organizowany cyklicznie przez Fundację Adamed już od...

Zakończyliśmy wiosenną edycję warsztatów ADAMED SmartUP Academy

28 maja 2024

18 maja odbyły się już ostatnie zajęcia organizowane w ramach wiosennej odsłony warsztatów ADAMED...

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP

25 kwietnia 2024

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP 20 i 21 kwietnia br., już...

Rekrutacja do 10. edycji programu ADAMED SmartUP zakończona! Znamy finałową pięćdziesiątkę uczestników letniego obozu naukowego

9 kwietnia 2024

Zakończyliśmy rekrutację do jubileuszowej 10. edycji programu ADAMED SmartUP. W tym roku w grze...