Podsumowujemy 9. obóz naukowy ADAMED SmartUP

1 sierpnia 2023

Obóz naukowy 9. edycji ADAMED SmartUP za nami. Po raz kolejny największe naukowe talenty z całej Polski zjechały do Warszawy, aby pod kierunkiem doświadczonych mentorów pogłębiać swoją wiedzę. Czas wypełniały im m.in. obserwacje mikroskopowe, szycie chirurgiczne, programowanie robotów czy projektowanie nowego teleskopu orbitalnego. Ponownie dołączyli do nas laureaci wietnamskiej odsłony programu.

Społeczność programu edukacyjnego ADAMED SmartUP od niemal dekady co roku powiększa się o kolejnych utalentowanych uczniów, którzy już w młodym wieku myślą o tym, aby związać swoje życie z nauką. Do grona absolwentów właśnie dołączyło 50 młodych zdolnych nastolatków, którzy na obozie postawili pierwsze kroki na drodze do kariery naukowca. Wybraliśmy ich spośród 9 tysięcy kandydatów, a każdy i każda z nich odznacza się imponującymi umiejętnościami, które szlifowali intensywnie przez ostatnie dwa tygodnie.

W procesie wieloetapowej rekrutacji docieramy do fantastycznych młodych osób z całej Polski, które wykazują się godną podziwu determinacją i pomysłowością w realizacji swoich naukowych pasji. Naszą misją jest wspieranie ich w rozwinięciu drzemiącego w nich potencjału. Zależy nam, aby doświadczenie zdobyte podczas obozu ADAMED SmartUP zainspirowało ich do dalszego podążania ścieżką nauki – komentuje Katarzyna Dubno, Członek Zarządu Fundacji Adamed.

Obóz naukowy ADAMED SmartUP tradycyjnie odbył się na kampusie SGGW w Warszawie, gdzie uczestnicy korzystali z zaplecza technicznego uczelni. W laboratoriach i pracowniach pogłębiali swoje zainteresowania w jednej z czterech grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i astronomia. Program każdej z nich opierał się w dużej mierze na zajęciach praktycznych. Każdy blok tematyczny rozpoczynał się od wprowadzenia teoretycznego, po którym młodzież przystępowała do samodzielnych doświadczeń, aby zrozumieć problem poprzez własne obserwacje.

Uważam, że zajęcia były bardzo wartościowe i przyszłościowe. Przede wszystkim było dużo praktyki i to właśnie podobało mi się w tym wszystkim najbardziej – kierowanie się zasadą „praktyka ponad teorię”. W mojej grupie pracowaliśmy projektowo. Przez pierwszy tydzień budowaliśmy i programowaliśmy roboty, które później startowały w robotycznych zawodach. W drugim tygodniu poświęciliśmy co prawda trochę więcej czasu na poznanie teorii, ale z dobrego powodu – musieliśmy dowidzieć się, jak zbudować samolot. Oba te bloki warsztatowe zapamiętam na całe życie – opowiada Tomasz Gąsiorowski z Gdańska, należący do grupy inżynieria i robotyka.

Położyliśmy też duży nacisk na współpracę w grupie, networking i budowanie więzi, które pozostaną z uczestnikami programu na długie lata.

Oprócz zdobywania nowej wiedzy z zakresu nauk ścisłych, nasi uczestnicy mieli też okazję wziąć udział w warsztatach z wystąpień publicznych czy zarządzania emocjami. Od lat stawiamy na wszechstronny i harmonijny rozwój młodzieży. Twarda wiedza to jedynie początek – aby zrobić z niej użytek, niezbędne są kompetencje miękkie na wysokim poziomie – podkreśla Martyna Strupczewska, Kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

Obóz to nie tylko nauka – popołudnia przeznaczyliśmy na integrację między grupami. Młodzież miała okazję rywalizować w rozgrywkach sportowych i meczach matematycznych, popuścić wodzę fantazji podczas zajęć pobudzających kreatywność czy po prostu poznać się lepiej w czasie wolnym. W tym roku na obozie ponownie gościli laureaci wietnamskiej edycji ADAMED SmartUP, organizowanej we współpracy z Liceum im. Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej w Hanoi. To już drugie odwiedziny utalentowanych uczniów szkoły w naszym kraju na zaproszenie Fundacji Adamed.

Rzadko zdarza się, aby tak wielu nastolatków zainteresowanych nauką znalazło się w jednym miejscu. Moim zdaniem, najcenniejsze w obozie było to, że mogłam poznać inne osoby, które pasjonują się naukami ścisłymi. Jeśli nawet nie wszyscy interesują się chemią, tak jak ja, to mogłam zarazić się ich pasją i dowiedzieć się czegoś o dziedzinach, którymi oni się zajmują – przyznaje Natalia Skałecka ze Smolca, która brała udział w zajęciach grupy chemia i biochemia.

Już we wrześniu spotkamy się ponownie – na Gali finałowej. Ogłosimy wtedy 10 laureatów, którzy w trakcie zajęć osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. W ramach nagrody otrzymają oni pakiet indywidualnych konsultacji edukacyjnych, które pozwolą im jeszcze lepiej ukierunkować pasje i przygotować się do kolejnych wyzwań w przyszłości. Po roku troje najlepszych z najlepszych otrzyma stypendium finansowe.

Pozostałe aktualności

Rusza jubileuszowy, 10. obóz ADAMED SmartUP!

16 lipca 2024

14 lipca rozpoczęliśmy jubileuszowy obóz ADAMED SmartUP organizowany cyklicznie przez Fundację Adamed już od...

Zakończyliśmy wiosenną edycję warsztatów ADAMED SmartUP Academy

28 maja 2024

18 maja odbyły się już ostatnie zajęcia organizowane w ramach wiosennej odsłony warsztatów ADAMED...

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP

25 kwietnia 2024

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP 20 i 21 kwietnia br., już...

Rekrutacja do 10. edycji programu ADAMED SmartUP zakończona! Znamy finałową pięćdziesiątkę uczestników letniego obozu naukowego

9 kwietnia 2024

Zakończyliśmy rekrutację do jubileuszowej 10. edycji programu ADAMED SmartUP. W tym roku w grze...