Program ADAMED SmartUP w Uzbekistanie

25 września 2023

W połowie września zainaugurowaliśmy pierwszą uzbecką edycję programu ADAMED SmartUP Academy. Zaprosiliśmy uczniów liceum Taszkenckiej Akademii Medycznej do udziału w naukowych warsztatach prowadzonych przez doświadczoną kadrę najlepszej uczelni medycznej w kraju. Zajęcia zostaną zrealizowane w cyklu kilku sobotnich spotkań.

Po raz pierwszy program edukacyjny ADAMED SmartUP, wspierający rozwój utalentowanej młodzieży oraz popularyzujący nauki ścisłe i przyrodnicze, zawitał do Uzbekistanu. Rozpoczynamy cykl bezpłatnych sobotnich warsztatów dla młodych pasjonatów nauki w wieku 16-17 lat. Podobnie jak w polskiej odsłonie, odbędą się one w profesjonalnych laboratoriach. Zajęcia zostaną poprowadzone przez pracowników naukowych Taszkenckiej Akademii Medycznej. Stanowią okazję dla młodzieży do pracy z najnowocześniejszym sprzętem, wykonania samodzielnych eksperymentów i zdobywania wiedzy z zakresu fizyki, chemii i biologii na poziomie akademickim.

W spotkaniach weźmie udział 20 najlepszych uczniów liceum TMA (Taszkenckiej Akademii Medycznej), wyłonionych i zaproszonych do udziału w naszym programie przez władze szkolne i akademickie.

Fundacja Adamed od dekady wspiera rozwój uzdolnionej młodzieży w realizacji naukowych pasji w Polsce, a od kilku lat poszerzamy nasze pole działania o kolejne kraje. Ogromnie się cieszę, że projekt ADAMED SmartUP Academy, który został tak entuzjastycznie przyjęty przez polskich uczniów, teraz stworzy szanse szlifowania talentów uzbeckich nastolatków. Liczymy, że warsztaty dadzą przedsmak kariery naukowej uczestnikom, którzy niebawem będą musieli podjąć decyzje o przyszłej ścieżce zawodowej. Postaramy się zachęcić ich do dalszego kroczenia drogą nauki i związania z nią swojego życia – komentuje Katarzyna Dubno, Członkini Zarządu Fundacji Adamed.

Pierwsza uzbecka edycja programu ADAMED SmartUP Academy została zainaugurowana 16 września, a w uroczystości uczestniczyli: Ambasador RP w Taszkencie Radosław Gruk, Wicerektor Taszkenckiej Akademii Medycznej (TMA) prof. Szuchrat Bajmuratow, dyrektor liceum TMA dr Alisher Ganiev, grono pedagogiczne placówki oraz uczniowie.

Program ADAMED SmartUP obecny jest również w Wietnamie, gdzie od czterech lat prowadzone są zajęcia dla młodzieży z Hanoi oraz w Hiszpanii, gdzie zrealizowano warsztaty dla uczniów z Barcelony.

Pozostałe aktualności

Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie i Fundacja Adamed zorganizowali drugą edycję warsztatów ADAMED SmartUP Academy w Hiszpanii

22 listopada 2023

15 października bieżącego roku Fundacja Adamed we współpracy z Uniwersytetem Autonomicznym w Barcelonie (UAB)...

Kiedy kolejna Maria Skłodowska-Curie? Według badania Fundacji Adamed uczennicom szkół średnich brak jest wiary w ich zdolności do nauk ścisłych

7 listopada 2023

7 listopada obchodzimy rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie – jedynej jak dotąd kobiety dwukrotnie uhonorowanej...

Program ADAMED SmartUP w Uzbekistanie

25 września 2023

W połowie września zainaugurowaliśmy pierwszą uzbecką edycję programu ADAMED SmartUP Academy. Zaprosiliśmy uczniów liceum...

To oni będą kształtować naszą przyszłość. Fundacja Adamed ogłosiła laureatów i stypendystów programu ADAMED SmartUP

13 września 2023

Fundacja Adamed ogłosiła 10 laureatów nagrody głównej 9. edycji programu ADAMED SmartUP oraz 3...