Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie i Fundacja Adamed zorganizowali drugą edycję warsztatów ADAMED SmartUP Academy w Hiszpanii

22 listopada 2023

15 października bieżącego roku Fundacja Adamed we współpracy z Uniwersytetem Autonomicznym w Barcelonie (UAB) zorganizowała drugą edycję ADAMED SmartUP Academy w Hiszpanii. Tegoroczne bezpłatne warsztaty, w których wzięło udział niemal 100 uczniów szkół średnich, odbyły się pod hasłem „Nauka w erze antropocenu. Chemia i fizyka jako odpowiedź”.

Wykładowcy z Wydziału Naukowego UAB poprowadzili wykład w audytorium Centre de Recerca Matemàtica (CRM), a następnie zorganizowali warsztaty w laboratoriach tegoż wydziału. Dzięki temu niemal 100 uczniów szkół średnich mogło spędzić ekscytujący dzień na uniwersytecie i przekonać się, w jaki sposób fizyka i chemia mogą stanowić odpowiedź na negatywny  wpływ działalności człowieka na ekosystemy Ziemi. Celem tego przedsięwzięcia jest zachęcanie młodych ludzi do podjęcia naukowej ścieżki zawodowej. Wydarzenie było częścią 28. Katalońskiego Tygodnia Nauki, zorganizowanego przez Katalońską Fundację Badań i Innowacji (FCRI) oraz Generalitat de Catalunya.

Wsparcie zdolnej młodzieży w Hiszpanii

Studenci biorący udział w warsztatach ADAMED SmartUP Academy w tym roku mieli okazję rozwijać swoje zainteresowanie nauką i zdobyć pierwsze doświadczenia na uczelni biorąc aktywnie  udział w warsztatach.

Uczestnicy zajęć z fizyki dowiedzieli się na przykład, że radioaktywność występuje wszędzie. Sprawdzili, jak zjawisko to może rozwiązać współczesne problemy poprzez swoje różne zastosowania naukowe, medyczne i przemysłowe. Przeprowadzili różne eksperymenty, aby zrozumieć podstawowe koncepcje związane z tym zjawiskiem, takie jak rozpad radioaktywny, rodzaje radioaktywności czy zagrożenia związane z radioaktywnością.

Z kolei młodzież uczestnicząca w laboratoriach chemicznych sprawdziła, jak identyfikować metale zanieczyszczające wodę pitną, stając się tym samym „detektywami ds. środowiska”. Ponadto dowiedzieli się, jak określić, czy próbka została zanieczyszczona przez nikiel, miedź czy żelazo. Mieli także okazję odkryć zegar jodowy, bardzo efektowną reakcję, dzięki której lepiej zrozumieli różnice w prędkościach reakcji chemicznych.

O ADAMED SmartUP Academy

ADAMED SmartUP Academy to warsztaty naukowe i edukacyjne skierowane do uczniów szkół średnich zainteresowanych nauką. Celem inicjatywy jest wsparcie wyjątkowo uzdolnionych młodych ludzi w nauce i umożliwienie im rozwijania swojej ścieżki naukowej przy wsparciu doświadczonych profesjonalistów i uznanych naukowców. ADAMED SmartUP Academy zainaugurowało swoją działalność w Hiszpanii w 2022 roku. Tegoroczne warsztaty to już druga edycja tej aktywności w kraju.

 

Pozostałe aktualności

Zakończyliśmy wiosenną edycję warsztatów ADAMED SmartUP Academy

28 maja 2024

18 maja odbyły się już ostatnie zajęcia organizowane w ramach wiosennej odsłony warsztatów ADAMED...

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP

25 kwietnia 2024

Za nami 5. Zjazd Absolwentów programu ADAMED SmartUP 20 i 21 kwietnia br., już...

Rekrutacja do 10. edycji programu ADAMED SmartUP zakończona! Znamy finałową pięćdziesiątkę uczestników letniego obozu naukowego

9 kwietnia 2024

Zakończyliśmy rekrutację do jubileuszowej 10. edycji programu ADAMED SmartUP. W tym roku w grze...

Sylwetki absolwentów: Kamila Trafna i Maria Waligórska – „Brainhack Warsaw”

8 kwietnia 2024

Uwielbiamy się chwalić osiągnięciami naszych zdolnych absolwentek i absolwentów. Dzisiaj dzielimy się historią Kamili...