zobacz całą galerię

Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej – ostatni na niżu Europy las naturalny o charakterze pierwotnym, jaki przed wiekami rozciągał się w strefie lasów liściastych i mieszanych. Las charakteryzuje się dużą różnorodnością biologiczną. Występuje w nim m.in. 809 gatunków roślin naczyniowych, ponad 3 tysiące gatunków roślin zarodnikowych i grzybów, prawie 200 gatunków mchów, 283 gatunki porostów, 8 tysięcy gatunków bezkręgowców, ok. 120 gatunków ptaków lęgowych oraz 52 gatunki ssaków. Symbolem Parku jest żubr – największy ssak lądowy Europy. Puszcza Białowieska okazała się dla żubra nizinnego ostatnią ostoją. Tu także rozpoczęto proces jego restytucji, czyli przywracania go naturze.

Obszar Parku jest interesujący również pod względem historycznym i kulturowym. Jednym z obiektów Parku jest Park Pałacowy założony na przełomie XIX i XX wieku. Na jego terenie mieści się m.in. najstarszy budynek w Białowieży – drewniany dworek z 1845 r. oraz najstarszy zabytek w Białowieży – obelisk z piaskowca, upamiętniający polowanie Augusta III Sasa w 1752 r.

W Białowieskim Parku Narodowym odwiedzić można:

  • Rezerwat Pokazowy Żubrów 
  • Obręb Ochronny Rezerwat trasa „Do Dębu Jagiełły” (dawny Rezerwat Ścisły)
  • Muzeum Przyrodniczo-Leśne
  • Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

 

Informacje pochodzą ze strony: https://www.bpn.com.pl/

Lokalizacja

Kategorie

Informacje

Województwo: podlaskie
Adres: Park Pałacowy 11, 17-230 Białowieża

Strona: https://bpn.com.pl
Wstęp:
płatny

 

CIEKAWOSTKA

Czy wiesz, że w Puszczy Białowieskiej żyje najliczniejsza na świecie populacja wolnościowa żubrów? W polskiej części puszczy liczy ona około 700 osobników.

Inne ciekawe miejsca