zobacz całą galerię

Rezerwat Przyrody „Obary”

Obary to rezerwat torfowiskowy, utworzony na powierzchni 82,25 ha, którego celem jest zachowanie naturalnych fragmentów torfowiska przejściowego i wysokiego, a także ochrona rzadkich gatunków roślin i zwierząt. To jedno z ostatnich, najdalej wysuniętych na południe reliktowych zbiorowisk roślinności borealnej i atlantyckiej. W południowo-zachodniej części rezerwatu znajduje się pięć niewielkich, zamulonych „jeziorek”. Wokół otwartej przestrzeni torfowiska roztacza się bór sosnowy z imponującymi wysokością okazami drzew i stanowiskami rzadkich storczyków. Znaczna część rezerwatu stanowi ostoję głuszca – ptaka objętego ochroną gatunkową. W rezerwacie turyści mogą poruszać się wyłącznie wyznaczoną ścieżką leśną oraz poprowadzoną przez torfowisko 200-metrową drewnianą kładką.

Można tu spotkać:

  • rośliny objęte ochroną całkowitą: pomocnik baldaszkowy, rosiczka (długolistna, pośrednia i okrągłolistna), widłaki (jałowcowaty, torfowy, wroniec), gnidosz królewski, niebielistka trwała;
  • rośliny objęte ochroną częściową: mącznica lekarska, bagno zwyczajne i grzybienie białe.
  • rzadkie storczyki: kruszczyka szerokolistnego i błotnego.
  • ptaki: żurawie, bekasy kszyki, czajki i kaczki krzyżówki, jarząbki, słonki
  • zaskrońca i żmiję

Lokalizacja

Kategorie

Informacje

Województwo: lubelskie
Adres: Puszcza Solska

Strona: https://www.gminabilgoraj.pl/?s=zakladka&id=301&nazwa=Rezerwat%20Obary
Wstęp: bezpłatny


CIEKAWOSTKA

Czy wiesz, że w Polsce występuje 5 gatunków rosiczki? Można je spotkać m.in. w rezerwacie „Obary”, w Borach Tucholskich i na podwarszawskim Bagnie Całowanie.

Inne ciekawe miejsca