zobacz całą galerię

Łuk Mużakowa

Łuk Mużakowa to miejsce wyjątkowe, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i geologicznym i historycznym. Jego unikalny krajobraz powstał w wyniku oddziaływania lądolodu. Charakteryzuje się występowaniem wielu zbiorników kwaśnych wód, w miejscach po dawnej podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego. Podążając ścieżką geoturystyczną „Dawna Kopalnia Babina” obejrzeć można zbiorniki wodne w wyrobiskach po eksploatacji iłów i glin ceramicznych, charakteryzujące się szmaragdową barwą powierzchni tafli wody.

Na terenie Łuku Mużakowskiego można zobaczyć:

Szlak geoturystyczny „Dawna kopalnia Babina”: ścieżka prowadząca po terenach dawnej podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgli brunatnych i iłów ceramicznych.

Park Mużakowski: park krajobrazowy z pierwszej połowy XIX wieku, czołowy przykład europejskiej sztuki ogrodowej tego okresu

 

Informacje pochodzą ze stron: http://geopark.muzakowski.pl/ i https://lipinki.zielonagora.lasy.gov.pl/sciezka-geoturystyczna#.Yp3oNJNByfS

Lokalizacja

Kategorie

Informacje

Województwo: lubuskie
Adres:
Ścieżka geoturystyczna „Dawna kopalnia Babina”, parking: Łęknicka 4, 68-210 Nowe Czaple
Park Mużakowski: Wybrzeżna 25, 68-208 Łęknica

Strona: https://lipinki.zielonagora.lasy.gov.pl/sciezka-geoturystyczna#.Yp3oNJNByfS
Wstęp:
bezpłatny

 

CIEKAWOSTKA

Czy wiesz, że geopark Łuk Mużakowa znajduje się na terytorium Polski i Niemiec? Po stronie polskiej zajmuje część województwa lubuskiego, a po niemieckiej – część Saksonii. Od 2015 roku regiony te wspólnie tworzą jeden z transgranicznych obszarów dziedzictwa światowego UNESCO.

Inne ciekawe miejsca